GRZYB W DOMU: odgrzybianie ścian po zalaniu budynku

2010-06-24 15:18

Przed rozpoczęciem odgrzybiania należy wiedzieć, czy naloty na ścianach to grzyb domowy, czy grzyb pleśniowy popularnie nazywany pleśnią. Jest to istotne, ponieważ ten pierwszy usuwa się w nieco inny sposób.

Grzyby i pleśnie
Autor: Piotr Mastalerz

Pleśń w domu

Pleśnie porastają jedynie powierzchnię ścian i sufitów, tworzą na nich plamiste skupiska w różnych kolorach (czarne, rdzawe, cytrynowe lub zielone). Ich zarodniki są niemal wszędzie. Gdy natrafią na sprzyjające warunki, gwałtownie się rozwijają.

Grzyby

Grzyby w przeciwieństwie do pleśni wnikają w głąb materiału i go niszczą. Tworzą watowate narośla, długie sznury i pajęczyny z grzybni. Grzyby domowe mogą przerastać drewno i mury. Aby grzyb się pojawił, nie wystarczą sprzyjające warunki. Musi dojść do zakażenia. Zarodniki lub grzybnia mogą znajdować się w ziemi pod domem lub wokół niego. Mogą również przybyć wraz z drewnem budowlanym lub tym do kominka. Zarażają momentalnie, a gdy trafią na sprzyjające warunki, zaczynają się rozrastać i rozmnażać. Na ich atak narażone są wszystkie domy zalane przez powódź.

Jak grzyby i pleśnie niszczą dom?

Pierwszą ofiarą są materiały budowlane. Pleśnie żywią się substancjami mineralnymi, których w nich nie brakuje. Niszczą tynki, powodując ich przebarwienia, spękanie i odspajanie się. Atakują spoiny w ścianach murowanych, są przyczyną łuszczenia się farb i tapet. Szpecą też powierzchnię drewna, nie niszcząc jednak jego struktury. Grzyby natomiast żywią się mikroelementami zawartymi w drewnie. W poszukiwaniu pokarmu przerastają nawet grube murowane ściany. Przy okazji niszczą materiały, które napotkają na swej drodze. Gdy dotrą do drewna, doprowadzają je do gnicia i murszenia. Deski i słupy pęcznieją i stają się zbyt elastyczne. Nieleczone drewno ulega całkowitemu zniszczeniu. Wszelkie konstrukcje drewniane tracą nośność i dom lub jego fragmenty narażone są na zawalenie.

Jakie choroby wywołują grzyby i pleśnie?

Drugą ofiarą grzybów i pleśni jest człowiek. Wywołują one wiele chorób: alergię, astmę, reumatyzm, niedotlenienie mózgu. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla, zwiększając jego zawartość w powietrzu.

Jak odgrzybiać?

Nie wolno zapominać, że wszelkie preparaty do zwalczania grzybów są szkodliwe dla zdrowia. Używając ich, trzeba stosować odzież ochronną, okulary i maskę. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno palić i jeść.

Po zakończeniu prac należy wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty zawierają związki chloru. Takich środków nie wolno łączyć z kwasami lub ze środkami czystości, gdyż wytworzą się wówczas trujące gazy. Niektóre w ogóle nie mogą być stosowane w pomieszczeniach (informacja o tym musi być na opakowaniu) – nawet po wyschnięciu są niebezpieczne dla zdrowia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.