Jeśli twój dom nie ucierpiał w powodzi na tyle, że nadaje się do rozbiórki - możesz zacząć działać, aby doprowadzić go do stanu używalności. Zanim jednak zajmiesz się remontem domu na poważnie, powinieneś dokonać kilku czynności. Jakich? Oto 8 najważniejszych rzeczy, o których nie powinieneś zapomnieć:
- Sfotografować lub sfilmować straty i jak najszybciej skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym.
- Zgłosić szkody w urzędzie gminy. W ten sposób najprościej można zapewnić sobie dostęp do różnych form pomocy.
- Zanim przystąpi się do dalszych działań w budynku – wypompować wodę (przede wszystkim z piwnic). Można to zrobić po upewnieniu się, że nie będzie napływać nowa. Trzeba też usunąć wodę z innych zalanych części budynku (ściany, stropy, podłogi).
- Usunąć z domu muł i inne osady zostawione przez powódź.
- Wyrzucić wszystkie przedmioty i materiały, których nie można uratować lub które są trudne do wyczyszczenia. Należy zapakować je w worki, szczelnie zawiązać i zostawić w miejscu wyznaczonym przez lokalne władze.
- Wymyć i dokonać dezynfekcji przedmiotów oraz powierzchni domu tak szybko, jak to tylko możliwe. Zabiegi te obniżą liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu i pomogą powstrzymać procesy gnilne.
- Osuszyć wszystkie powierzchnie domu i wszystkie przedmioty jak najszybciej. Należy zrobić wszystko, żeby zdążyć z osuszaniem domu przed zimą – wilgoć zmniejsza izolacyjność cieplną ścian i stropów, a w czasie mrozów może być przyczyną niszczenia materiałów. Sprzyja też rozwojowi grzybów i pleśni.
- Zlikwidować pleśnie i grzyby domowe wszędzie tam, gdzie się pojawią podczas suszenia domu. Dopiero gdy dom jest całkowicie suchy i wolny od pleśni, można przystąpić do prac remontowych – układania posadzek, wykładzin, malowania ścian itp.