Jak układać płytki na starym lastryko?

2011-01-18 10:15 Andrzej Błaszczuk
Jak układać płytki na starym lastryko?
Autor: Jupiterimages

Na wielu podłogach wciąż króluje relikt przeszłości – lastryko. Choć posadzka z lastryko wydaje się trwała, z pewnością nie pasuje do współcześnie wykańczanych wnętrz. Dlatego podczas remontu na lastryko najczęściej układa się nową posadzkę z płytek ceramicznych. Zobacz, co zrobić, aby nowa podłoga z płytek ułożonych na lastryko była trwała i estetyczna...

Jeżeli lastryko dobrze trzyma się podłoża, nie ma potrzeby usuwania go. Do przyklejenia płytek ceramicznych na lastryko trzeba zastosować zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Szczególnie godne polecenia są zaprawy wysokoelastyczne, które jednocześnie przyklejają płytki i wyrównują podłoże. Nanosi się je jedną warstwą o grubości nawet 2 cm. Ułatwia to poziomowanie okładziny na nierównym podłożu. Klej nanosi się na podłoże gładką pacą stalową, a następnie równomiernie rozprowadza i ewentualnie profiluje, używając pacy ząbkowanej, najlepiej z półokrągłymi zębami.

Zobacz także:

Jak układać płytki na lastryko?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Układanie nowej warstwy płytek na posadzce z lastryko

Przyklejanie płytek na lastryko

Producenci zalecają nakładanie na stare podłoże z lastryko takiej ilości kleju, aby po dociśnięciu płytki zdołał wypełnić całą przestrzeń pod nią, zachowując zakładaną grubość warstwy. Dzięki temu pod płytką nie pozostaną puste przestrzenie, co naraziłoby ją na pęknięcie spowodowane na przykład naciskiem na „pusty” narożnik. Całkowite wypełnienie przestrzeni pod płytkami uniemożliwia także wpływanie tam wody.

Jeśli na nową okładzinę wybieramy płytki, które mogłyby ulec przebarwieniu w kontakcie z szarym cementem, należy użyć kleju zawierającego cement biały, najlepiej o zwiększonej elastyczności i przyczepności, aby za jego pomocą jednocześnie zniwelować duże nierówności podłoża bez konieczności wykonywania dodatkowego podkładu wyrównującego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
RYSIEK141
|

NIC NIE PISZESZ O FUGACH--NALEŻY JE ROBIĆ,CZYTEŻ KŁAŚĆ PŁYTKI NA STYK--PROSZĘ O ODPOWIEDZ.