Podczas remontu domu też musisz zachować zasady bezpieczeństwa! Poradnik

2009-09-15 2:00

Zasady bezpieczeństwa w pracy obowiązują wszystkich - nie tylko specjalistów, ale także domowych majsterkowiczów. Nikt nie powinien odnosić obrażeń podczas remontu, dlatego warto zainwestować w znajomość zasad bezpieczeństwa oraz odpowiednie ochronne przedmioty.

Dobre rady...
Autor: Krzysztof Zasuwik Dobre rady...

Cenne są te rady, których nie ma w żadnych książkach. Ci, którzy w trakcie majsterkowania  zrobili sobie krzywdę wiedzą też, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo pracy

Ostrożność przy posługiwaniu się narzędziami i elektronarzędziami to sprawa oczywista. Elektronarzędzia mogą być niebezpieczne, gdy nie przestrzega się instrukcji obsługi oraz lekceważy zasady bezpieczeństwa i... zdrowego rozsądku. Instrukcje bywają obszerne, lecz dokładne ich przeczytanie pozwoli na wykorzystanie wszystkich możliwości elektronarzędzi w stopniu optymalnym. Zawierają też opis zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich jest to, by rozruch i zakończenie pracy było zgodne z instrukcją oraz zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu ostrzy tnących. To drugie dotyczy także tnących narzędzi ręcznych. Największymi wrogami bezpieczeństwa są pośpiech i zmęczenie. Wałkiem do malowania trudno zrobić sobie krzywdę, ale pospieszne zejście z drabiny może skończyć się zwichnięciem kończyny. Przestrzegajmy zasady „wolniej jedziesz – dalej zajedziesz”.

Ubranie ochronne

Ubranie ochronne powinno być wykonane przede wszystkim z mocnego materiału. W domu wystarczą stare dżinsy i flanelowa koszula. Jeżeli koszula ma długie rękawy, koniecznie trzeba zapiąć mankiety na guziki. Przy pracy z elektronarzędziami zdarzają się okaleczenia spowodowane wciągnięciem części garderoby przez wirujące ostrze. Dżinsy mogą być zastąpione przez spodnie ogrodniczki na szelkach, które mają więcej kieszeni oraz lepiej chronią ciało.

Buty ochronne

Buty ochronne do prac w domu powinny być wygodne, mogą to być buty turystyczne, dobrze zasznurowane, ze sztywną ochroną palców i na protektorze, który chroni przed poślizgiem.

Rękawice ochronne

Rękawic używa się w szczególnych wypadkach. Nigdy w pobliżu ostrzy tnących elektronarzędzi, kiedy zachodzi ryzyko draśnięcia. Nie osłoniętą dłoń zawsze można wycofać. Wkręcona w mechanizm rękawica nie pozwoli na to. Nie należy też używać rękawic pracując niektórymi narzędziami ręcznymi. Na przykład, młotek podczas uderzania ma tendencję do wysuwania się z dłoni. Trzymając go ręką w drelichowej lub skórzanej rękawicy ochronnej, odruchowo mocniej zaciskamy palce, niepotrzebnie forsując dłoń. Po kilkudziesięciu uderzeniach, więcej energii wkładamy w utrzymanie wysuwającego się młotka niż w uderzenia. Gumowane rękawice potrzebne są przy pracach z gipsem, tynkami i klejami. Ponieważ nie przepuszczają powietrza, dłonie należy od czasu do czasu wietrzyć a rękawice przesypywać talkiem.

Okulary ochronne

Gogle lub okulary ochronne to podstawowe zabezpieczenie oczu przed kurzem i odpryskami przy mechanicznym szlifowaniu, cięciu, frezowaniu i kuciu. Także podczas mieszania klejów, zapraw i tynków. Dobre okulary lub gogle mają boczne osłony i właściwą wentylację wewnątrz. Taka osłona oczu nie może zaparowywać, bo wtedy stanowi większe niebezpieczeństwo niż ochronę.

Maseczki przeciwpyłowe

Maseczki przeciwpyłowe należy stosować wszędzie tam, gdzie podczas pracy powstaje kurz. Do prac domowych wystarczą bardzo lekkie maski jednorazowe. Maski takie po zdjęciu z twarzy należy wymieniać na nowe ze względu na stosunkowo szybko rozwijającą się na nich florę bakteryjną.

Nauszniki lub słuchawki ochronne

Ochrona uszu w czasie dłużej trwających prac elektronarzędziami jest niezbędna. Duży hałas wytwarzają szlifierki kątowe, pilarki i piły tarczowe oraz młoty kujące. Można użyć stoperów lub słuchawek (nauszników) ochronnych do uszu, które zdecydowanie lepiej tłumią hałas lecz są mniej wygodne w użyciu.

Inne

Pas narzędziowy wygląda profesjonalnie, ale wcale nie zawsze jest pomocny a czasami wręcz może być przeszkodą. Ten amerykański wynalazek przeznaczony jest dla profesjonalistów. To oznacza, że używają go przedstawiciele wąskich specjalności. Innego pasa używa elektryk, innego cieśla a jeszcze innego dekarz czy hydraulik. Nie ma pasa uniwersalnego, lecz z kilku rodzajów można wybrać typ najbardziej zbliżony do naszych potrzeb. Pas szczególnie przydaje się przy pracach na wysokości, a więc także na drabinie. Daje możliwość przytroczenia kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów bez konieczności pomocy drugiej osoby lub biegania co chwilę w dół i w górę. Kiedy pracuje się w jednym miejscu, lepiej mieć uporządkowany, dobrze zorganizowany warsztat narzędziowy.

Praca na wysokości w mieszkaniach wymaga użycia trzystopniowej drabinki z podestem i pałąkiem, na którym można powiesić wiadro z farbą. Przy domu jednorodzinnym konieczna jest także drabina składana o wysokości około 8 m, a do prac na dachu także szelki lub pas bezpieczeństwa oraz gruba lina bezpieczeństwa. Podczas prac na dachu, kiedy brak asekuracji, lina po zamocowaniu nie może mieć długości większej od odległości pomiędzy punktem mocowania (np. kominem) a najbliżej położoną rynną. W ten sposób zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo pracy - bez względu czy musimy dokonać poważnych prac remontowych, czy tylko kosmetycznych poprawek.