Spis treści
- Brak planu i niezbędnych środków
- Remont wszystkiego naraz
- Wąska perspektywa
- Niewłaściwa kolejność prac
- Błędy w instalacjach
- Nieprawidłowe przygotowanie podłoża
- Błędny dobór materiałów
Brak planu i niezbędnych środków
Podstawą prawidłowo przeprowadzonego remontu jest plan prac i kosztorys. Trzeba dobrze przemyśleć, co chcemy zrobić, jakie materiały będą do kupienia i ile trzeba będzie na nie wydać oraz ile wyniosą koszty wynajęcia fachowców (lub kupna narzędzi, jeśli będziemy sami pracować). Remont dobrze jest wykonać kompleksowo, tak żeby przez ileś lat nie wracać do spraw budowlanych. Lepiej odłożyć go na później i przygotować się finansowo, niż ciągnąć go miesiącami albo latami lub, co gorsza, rozgrzebać prace i nie skończyć.
Remont wszystkiego naraz
Prowadzenie prac remontowych jednocześnie w całym budynku może sparaliżować życie domowników. Zdecydowanie lepszym wariantem jest podzielenie remontu na etapy, tak żeby wykonać określone prace od początku do końca i móc spokojnie przygotować kolejny krok.
Wąska perspektywa
Podczas przygotowywania się do remontu należy kompleksowo ocenić, co jest do zrobienia. Niezbędna jest szersza perspektywa. Trzeba zastanowić się, czy nie dojdzie do sytuacji: jeśli tu ruszę, to co innego może wyjść. Bo może okazać się, że drobna zmiana będzie wymuszała kolejne, większe prace. Po odsunięciu szafek w kuchni, okaże się, że na ścianie jest grzyb. Trzeba znaleźć źródło wilgoci, usunąć je i dopiero naprawić tynki oraz wykonać nową zabudowę. Jeśli będziemy dzielić wielką przestrzeń na mniejsze pomieszczenia i wstawiać drzwi, to należy przewidzieć, po której stronie ściany będą zamocowane, jak się będą otwierać i w którym miejscu będzie przebiegać granica między różnymi posadzkami.
Niewłaściwa kolejność prac
Dobrym przykładem jest wymiana kopciucha na nowoczesne urządzenie grzewcze bez ocieplenia budynku. To nie przyniesie oczekiwanych oszczędności. Najpierw trzeba ocieplić dom. Podobnie jest z wymianą okien. Jeśli ją planujemy podczas termomodernizacji, najpierw trzeba wstawić nowe okna, potem ocieplić elewację, na koniec robi się prace tynkarskie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Błędy w instalacjach
Ponieważ przewody instalacyjne zostaną ukryte w posadzkach lub pod tynkami, bardzo ważne jest wcześniejsze ich rozplanowanie. Trzeba zdecydować, w których miejscach będą potrzebne gniazda elektryczne lub punkty poboru wody, wykuć bruzdy w istniejących tynkach lub poprowadzić je po czystym podłożu. Nie można stworzyć takiej sytuacji, że pomalowaliśmy już ściany i przypomnieliśmy sobie, że niezbędne jest jeszcze gniazdo koło biurka.
- Czytaj również: Moje Ciepło 2025 - złóż wniosek o nawet 21 tys. zł dofinansowania. Kto może skorzystać?
Nieprawidłowe przygotowanie podłoża
Podstawą sukcesów w pracach budowlanych jest prowadzenie ich zgodnie ze sztuką i zaleceniami producenta. Żeby dwa materiały trwale się połączyły, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Farba nałożona na silnie zapylone podłoże zwiąże z pyłem, a nie z tynkiem, i zacznie odpadać. Cienka wykładzina podłogowa pokaże każdą nierówność podłoża, więc zanim ją przykleimy, musimy usunąć zanieczyszczenia, zgrubienia, a w razie potrzeby położyć podkład samopoziomujący. Taka wylewka może być niezbędna także, gdy wymieniamy podłogi i pojawi się problem z różnym poziomem posadzek.
Błędny dobór materiałów
Obecnie na rynku jest bardzo wielka oferta materiałów budowlanych i wykończeniowych. Są takie o charakterze uniwersalnym i takie, które są zdecydowanie wyspecjalizowane albo mają specyficzne cechy. Czytanie karty produktu i zaleceń producenta pozwoli uniknąć błędów. Typowym błędem jest zastosowanie materiałów gipsowych w pomieszczeniach wilgotnych albo produktów przeznaczonych tylko do wnętrz na tarasie albo balkonie.
- Przejdź do galerii: Wymiana pieca na pompę ciepła. Rady ekspertów
