Gdzie umieścić czujnik czadu i dymu w domu? W którym miejscu zamontować czujnik?
Gdzie powinien się znajdować czujnik czadu? Czujniki dymu i czadu, których instalacja jest obowiązkowa w nowych domach od 23 grudnia, to proste i niedrogie urządzenia, a ratują życie. Najtańsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Taką czujkę dymu czy tlenku węgla można łatwo zainstalować samemu, bazując na instrukcji producenta. Gdzie najlepiej zamontować taki czujnik, żeby spełnił swoją funkcję - w porę ostrzegł nas przed zagrożeniem.
Spis treści
- Gdzie powinien być umieszczony czujnik czadu? Ważne odległości
- Montaż czujnika czadu - gdzie najlepiej go założyć? W jakim pomieszczeniu?
- Straż Pożarna przypomina
Każdego roku tlenek węgla, popularnie zwany czadem, pochłania kilkadziesiąt osób (w ostatnim sezonie grzewczym były to 53 osoby). Jak podaje GIS, tylko od października 2024 w wyniku zaczadzenia zmarło 20 osób, a do zakończenia sezonu grzewczego jeszcze daleko.
W okresie jesienno-zimowym w domach i mieszkaniach wzrasta też ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku zaniedbań w przeglądach instalacji grzewczych, w tym odprowadzania spalin i wentylacji. Strażacy apelują, aby dbać o sprawność układu przewodów kominowych, pod żadnym pozorem zasłaniać kratek wentylacyjnych, często wietrzyć, no i zainstalować czujnik czadu i dymu. Teraz będzie to nawet obowiązkowe. Przepisy weszły w życie 23 grudnia 2024 i dotyczą nowo budowanych domów i mieszkać, czyli tych, które już uzyskały pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia ich budowy. Dla pozostałych nieruchomości, już użytkowanych, obowiązek ten ma być realizowany od 1 stycznia 2030.
Przepisy powstały we współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i mają na celu poprawę bezpieczeństwa Polaków w domach i mieszkaniach.
Polecany artykuł:
Gdzie powinien być umieszczony czujnik czadu? Ważne odległości
Montaż czujników nie jest skomplikowany. Każdy powinien bez problemu poradzić sobie z tym sam. Wystarczy tylko instrukcja producenta czujnika i postępowanie zgodnie z jego wskazówkami. Jeśli chodzi o miejsce montażu detektora, zalecenia są następujące:
- na ścianie, na wysokości głowy dorosłego człowieka, czyli ok. 180 cm na podłogą i co najmniej 30 cm od sufitu. Są też czujniki przeznaczone do montażu tylko na suficie lub tez modele, które stawia się na płaskiej powierzchni,
- jak najdalej okien i nawiewnych otworów wentylacyjnych,
- w pobliżu ewentualnego źródła emisji tlenku węgla, jednak nie dalej niż 6 m od niego. Jeśli jest to np. kuchenka gazowa lub gazowy piekarnik, to co najmniej metr od urządzenia,
- w miejscu, które nie jest narażone na bezpośredni wpływ promieni UV czy zalanie wodą,
- w miejscu nieosłoniętym zasłonami, meblami, czy też innymi sprzętami, które mogłyby ograniczyć dopływ powietrza do czujnika.
Montaż czujnika czadu - gdzie najlepiej go założyć? W jakim pomieszczeniu?
Jak podaje instrukcja montażu czujnika tlenku węgla, zaleca się go zainstalować w:
- łazience czy kuchni wyposażonych w gazowe podgrzewacze wody przepływowej (z otwartą komorą spalania),
- kotłowni olejowej lub gazowej (zwłaszcza z kotłami bez czujnika wypływu spalin),
- w pomieszczeniu z kominkiem,
- w pomieszczeniu ogrzewanym przenośnym piecykiem na propan-butan,
- pomieszczeniu z piecem opalanym węglem lub drewnem,
- kotłowni opalanej paliwem stałym,
- przydomowym garażu (kontrola spalin).
Trzeba pamiętać, że czujnik tlenku węgla nie może być stosowany jako czujnik dymu dla ochrony przeciwpożarowej. Nie wykrywa dymu i ognia. Nie jest tez przeznaczony do detekcji innych gazów trujących poza czadem.
Straż Pożarna przypomina
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- 4 razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- 2 razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Autor: NETATMO
W razie pożaru inteligentny czujnik dymu włącza alarm i wysyła w czasie rzeczywistym powiadomienia na smartfon