TOP 8. Ciekawe projekty domów parterowych z garażem

2021-08-16 12:32
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M242 - Od serca, arch. Ewa Dziewiątkowska

Projekty domów parterowych z garażem w bryle to bardzo wygodne rozwiązanie. Najbardziej doceniamy je zimą lub gdy leje deszcz. Mają jeszcze wiele innych zalet. Przedstawiamy ciekawe projekty domów parterowych, które mają garaż w bryle.

Samochód jest w prawie każdej rodzinie, czasem nawet dwa lub więcej. Dlatego wybierając projekt domu, trzeba pomyśleć o garażu. Auto stojące w pomieszczeniu nie jest narażone na czynniki atmosferyczne. Jest to korzystne zwłaszcza zimą. Wsiadamy do ciepłego samochodu, nie musimy skrobać szyb. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są projekty domów parterowych z garażem w bryle budynku. Bez względu na pogodę możemy suchą stopą przemieszczać się z garażu do części mieszkalnej, i na odwrót. Droga, którą trzeba przejść z zakupami z samochodu do kuchni lub spiżarni jest zdecydowanie krótsza, niż gdyby garaż był osobnym budynkiem. Możemy to zrobić o dowolnej porze dnia lub nocy bez większych niedogodności. Garaż w budynku sprawdza się też przy małych dzieciach.

Powierzchnie domu: co oznaczają i jak się je oblicza

Projekty domów parterowych z garażem: jak powierzchnia garażu

Zgodnie z przepisami stanowisko postojowe w garażu powinno mieć szerokość co najmniej 2,5 m i długość 5 m. Oprócz tego odległość od boku samochodu do ściany musi wynosić przynajmniej 0,5 m. Jest to minimalistyczne podejście do wielkości garażu. Wybierając projekt domów parterowego z garażem warto zdecydować się na większą jego powierzchnię. W garażu powinniśmy móc swobodnie obejść samochód z otwartymi drzwiami. Także przenosząc wtedy zakupy albo paczki, czy inne przedmioty. Dlatego dookoła samochodu powinna znajdować się wolna przestrzeń wygodna do działania.

Warto też zastanowić się, jakie dodatkowe funkcje będzie pełnić garaż. Czy będzie w nim tylko stało auto oraz będziemy tam przechowywać jedynie narzędzia i akcesoria samochodowe. Na to wystarczy pojedynczy regał, np. w głębi garażu. Jednak w wielu domach garaż służy również jako miejsce przechowywania wielu innych przedmiotów, np. rowerów, motocykla, czy sprzętu sportowego. Garaż w domu to także dobre miejsce na narzędzia ogrodnicze. Można też tam mieć regał lub szafkę na akcesoria techniczne, czy środki chemiczne. Dlatego zanim wybierzemy projekt domu z garażem zastanówmy się, jak duży garaż będzie nam potrzebny.

GALERIA: zobacz projekty domów parterowych z garażem

Projekty domów parterowych z garażem dwustanowiskowym

Wybierając projekt domu z garażem, należy podjąć decyzję, czy będzie on jedno- czy dwustanowiskowy. W wielu rodzinach jest kilka samochodów, więc garaże dwustanowiskowe są często budowane. W takiej sytuacji stajemy przed kolejnym dylematem: dwie bramy pojedyncze czy jedna podwójna. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej wybrać bramę podwójną, bo mniej zapłacimy. Będzie ona też wygodniejsza do manewrowania, zwłaszcza gdy do garażu trzeba np. wjeżdżać po łuku.

Projekty domów z garażem: wygodny wjazd do garażu

Zgodnie z przepisami wjazd do garażu powinien mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 2 m wysokości w świetle. Jeśli chodzi o wysokość, jest wystarczająca w przypadku samochodów osobowych. Gdy używamy SUV-a z bagażnikiem na dachu należy wybrać bramę o wysokości co najmniej 2,25 m.

Szerokość 2,3 m pozwoli wjechać większością samochodów, ale nie będzie to wygodne. Zdecydowanie lepiej jest, gdy brama ma szerokość 2,5 m. W przypadku bramy podwójnej najczęściej stosuje się wymiar 5 m. Maksymalna standardowa szerokość bramy to 5,5 m.

Projekty GARAŻY dwustanowiskowych - ZOBACZ >>>

Wybierając projekt domu z garażem, warto sprawdzić wielkość otworu pod bramę nie tylko pod kątem dopasowania do wielkości samochodu, ale także dopasowania do tabeli wymiarów stosowanych przez producentów. Rozmiary bram rosną skokowo. Jeśli wymiar otworu nie będzie pasował, konieczna będzie dopłata za wymiar niestandardowy.

Gotowe projekty domów parterowych z garażem

Wybraliśmy 8 różnych projektów domów parterowych z garażem. Prezentujemy trzy projekty małych domów parterowych z garażem jednostanowiskowy. Im większy dom, tym większy też garaż. W pozostałych pięciu projektach domów parterowych garaż jest na 2 samochody.

 • Projekt domu z garażem: M242 - Od serca

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

 • Powierzchnia użytkowa 88,0 m2
 • Powierzchnia garażu 19,3 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 1/0
 • Powierzchnia netto 113,6 m2
 • Powierzchnia zabudowy 150,0 m2
 • Powierzchnia całkowita 144,2 m2
 • Kubatura (brutto) 702,0 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 3
 • Wymiary działki 17,90 x 23,30 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M242 - Od serca, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Projekt domu z garażem M242 Od serca to serdeczny gest projektanta w stronę miłośników domów parterowych. Ten dom zachwyca każdym detalem, doborem barw, jak również świetnie zaplanowaną aranżacją. Mimo prostej bryły, każda elewacja jest ciekawa i pozytywnie zaskakująca. Biel, szarość i drewno - to idealna kompozycja kolorystyczna w nowoczesnym wydaniu, rozświetlająca wizerunek i wprowadzająca poczucie uporządkowania i czystości. Patrząc na aranżację tego domu, widzimy wszystko co potrzebne do komfortowego zamieszkania 3-osobowej rodziny. Na wprost wejścia zaplanowano obszerny salon, podzielony funkcjonalnie na część wypoczynkową z kominkiem i część jadalnianą. Aby było tu jasno i przestronnie zadbano o duże przeszklenia, które zajmują niemalże cała ścianę salonu. Otwarta kuchnia z bardzo praktycznym schowkiem znajduje się od frontu, obok przedsionka, dzięki czemu nie koliduje ze strefą wypoczynku i skraca drogę wnoszenia zakupów. Wykończony drewnem, rozległy taras, to przytulna strefa relaksu. W słoneczne dni i ciepłe wieczory, będzie to bez wątpienia najczęściej użytkowane miejsce. W projekcie na tyłach domu zaplanowano strefę nocną z dwiema sypialniami i łazienką. Dystans dzielący strefę nocną od wejścia zapewni mieszkańcom intymność i komfort snu. Ten projekt domu parterowego z garażem to kwintesencja smaku i praktycznych rozwiązań. To dom, zdecydowanie zaprojektowany od serca. 

W projekcie z prawej strony domu przewidziano jednostanowiskowy garaż o powierzchni 19,3 m3 połączony drzwiami z kotłownią oraz z przedsionkiem. Komunikacja między garażem a mieszkalną częścią domu będzie szczególnie przydatna podczas niekorzystnej aury.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> M242 Od serca

 • Projekt domu z garażem: M230 - Zachodzące słońce

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

 • Powierzchnia użytkowa 110,0 m2
 • Powierzchnia garażu 18,7 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 1/0
 • Powierzchnia netto 136,4 m2
 • Powierzchnia zabudowy 175,0 m2
 • Powierzchnia całkowita 171,4 m2
 • Kubatura (brutto) 800,6 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 17,00 x 28,30 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M230 - Zachodzące słońce, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Projekt domu parterowego z garażem M230 Zachodzące słońce to wygoda, przestrzeń, nowoczesność, można rzec – to dom idealny. Choć został zaprojektowany na wąską działkę można mieszkać w nim bardzo komfortowo. Budynek sprawdzi się również na działce narożnej.

Wejście do budynku zaplanowano z boku, dzięki czemu od frontu wygospodarowano garaż (o powierzchni 18,7 m kw) oraz kotłownię. Na działce narożnej można to zmienić i zrobić wjazd z boku, a wejście na działkę od frontu (po obu stronach narożnika). Wtedy garaż nie będzie widoczny na elewacji frontowej obok wejścia do domu.

W projekcie domu po lewej stronie od wejścia przewidziano dwuosobową sypialnię, łazienkę oraz korytarz pełniący jednocześnie funkcję garderoby. Te trzy pomieszczenia stanowią wydzieloną, intymną strefę, oddaloną od pozostałych sypialni. Jak widać więc, w tym projekcie domu parterowego przewidziano dwie strefy nocne – strefę rodziców i strefę dzieci. Czyż to nie cudowne? Przestrzeń relaksu i spożywania posiłków to obszerny pokój dzienny, który połączono z kuchnią poprzez „wyspę”. To nowoczesne rozwiązanie niewątpliwie będzie sprzyjać wspólnemu gotowaniu, a otwarta przestrzeń pozwoli na uczestniczenie w biesiadowaniu. Salon to idealnie doświetlone wnętrze. Prawie cała jego ściana to szklana fasada z drzwiami balkonowymi prowadzącymi na rozległy taras, okalający budynek z dwóch stron. Latem, będzie to zapewne najczęściej użytkowane miejsce domu. Zimą natomiast, można będzie poczuć ciepło kominka i cieszyć się urokiem żywego ognia. W tylnej części domu, zaprojektowano (wspomnianą już) drugą strefę nocną, na którą składają się trzy sypialnie oraz łazienka. Warto też nadmienić, że każda z sypialni dysponuje wyjściem na taras. Patrząc na projekt domu Zachodzące słońce, widzimy nowoczesny, piękny dom. Na części budynku przewidziano grafitowe płytki klinkierowe, które skontrastowano z bielą pozostałych ścian. Dodatki z jasnego drewna ociepliły bryłę i rozjaśniły dominujący na froncie grafit. Dzięki tym wszystkim zabiegom, Zachodzące słońce to prawdziwy dom na miarę XXI wieku.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> M230 Zachodzące słońce

 • Projekt domu z garażem: C114b Znany - wariant II

Autor arch. Przemysław Biryło

 • Powierzchnia użytkowa 100,2 m2
 • Powierzchnia garażu 33,4 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 138,8 m2
 • Powierzchnia zabudowy 173,7 m2
 • Powierzchnia całkowita 199,8 m2
 • Kubatura (brutto) 811,8 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 4
 • Wymiary działki 21,20 x 21,20 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C114b - Znany - wariant II, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

C114b Znany - wariant II to ciekawie zaprojektowany dom parterowy z garażem na planie kwadratu, przykryty kopertowym dachem. Autor projektu maksymalnie wykorzystał powierzchnię, tak by mogła zaspokoić oczekiwania czteroosobowej rodziny. Funkcjonalność jest widoczna na każdym metrze powierzchni. Z holu na wprost przechodzimy do strefy dziennej, skąd rozpościera się atrakcyjny widok na salon z kominkiem i dalej na duży taras - doskonałe miejsce na poranną kawę i wieczory z przyjaciółmi. W pokoju dziennym, w pobliżu otwartej kuchni, przewidziano także miejsce do wspólnego spożywania posiłków przy dużym stole. W zacisznej części domu zostały zaprojektowane dwie sypialnie, a tuż przy wejściu – gabinet, który może być także pokojem gościnnym, tym bardziej że przylega do niego jedna z łazienek.

Niewątpliwym atutem projektu domu jest dwustanowiskowy garaż o powierzchni 33,4 m2. Przez przedsionek jest on bezpośrednio połączony z domem. Na jego tyłach znajduje się kotłownia.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> C114b Znany - wariant II

 • Projekt domu z garażem: M184b - Przystępny - wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

 • Powierzchnia użytkowa 114,3 m2
 • Powierzchnia garażu 41,8 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 161,4 m2
 • Powierzchnia zabudowy 214,7 m2
 • Powierzchnia całkowita 199,5 m
 • 2Kubatura (brutto) 987,6 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 27,90 x 18,30 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M184b - Przystępny - wariant II, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>

M184b Przystępny – wariant II to idealnie zaplanowana przestrzeń oraz komfortowa strefa zewnętrznego relaksu. Dom zaprojektowano na planie prostokąta z lekkim uskokiem w bryle od strony ogrodu. Dzięki takiemu zabiegowi część tarasu została zadaszona, tworząc zacienioną enklawę wypoczynkową. Pozostały obszar tarasu bez wątpienia zadowoli miłośników opalania i wypoczynku pod chmurką.

Wnętrze domu wyraźnie podzielono na dwie strefy: dzienną, na wprost wejścia oraz nocną, z prawej strony budynku, zawierającą cztery sypialnie i dużą łazienkę. W części dziennej zaplanowano obszerny i ustawny salon, który za sprawą wyspy połączono z kuchnią. Rozkładany stół ustawiono przy panoramicznych, balkonowych drzwiach z widokiem na ogród. Poniżej jadalnianej strefy znajduje się duża, wygodna kanapa, a naprzeciwko niej – zabudowa TV i kominek. Jest więc wszystko, aby po ciężkim dniu oddać się błogiemu lenistwu i poczuć przytulną atmosferę.

W projekcie domu przewidziano dwustanowiskowy garaż, który dostępny jest także od strony tarasu. Możemy w nim przechowywać sprzęt grillowy, narzędzia ogrodnicze i meble ogrodowe, które w łatwy sposób wystawimy na zewnątrz. Powierzchnia garażu wynosi 41,8 m2. Droga do części mieszkalnej wiedzie przez kotłownię i przedsionek.

Kolorystyka domu została skomponowana na bazie bieli, ciemnoorzechowego drewna i szarości, nawiązując do modnych i nowoczesnych trendów. Strefę wejściową podkreśla wysunięty, dwuspadowy daszek oraz schodkowy podest umiejscowiony pomiędzy dwiema donicami na ozdobne rośliny. Projekt domu parterowego z garażem Przystępny – wariant II, prezentuje się szykownie i pomimo prostej bryły na pewno nie ma w nim nudy. 

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>M184b Przystępny - wariant II

Projekt domu z garażem: C374 - Szafranowy

Autor arch. Karol Włoskowski

 • Powierzchnia użytkowa 124,6 m2
 • Powierzchnia garażu 32,3 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 161,1 m2
 • Powierzchnia zabudowy 221,7 m2
 • Powierzchnia całkowita 203,4 m2
 • Kubatura (brutto) 1 073,1 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 4
 • Wymiary działki 24,00 x 24,20 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C374 - Szafranowy, arch. Karol Włoskowski Link: Zobacz projekt >>>

C374 Szafranowy to bardzo funkcjonalny, wygodny projekt domu parterowego z garażem dla czteroosobowej rodziny. Ma on ładnie, nienachalnie wykończoną elewację, a wielospadowy dach o szerokich okapach daje wrażenie niezwykłej przytulności. Szerokie zadaszone wejście prowadzi przez sień do podzielonego na dwie strefy wnętrza. Po lewej znajduje się strefa dzienna. Jej sercem jest obszerny salon z kominkiem i pięknym narożnym przeszkleniem, z którego można wyjść na częściowo zadaszony taras. Otwarta kuchnia z praktyczną spiżarnią również jest doświetlona efektownym narożnym oknem. Prawą część domu zajmuje strefa nocna, czyli trzy sypialnie z dużą wspólną łazienką. Do pokoi prowadzi korytarz, który skutecznie wycisza hałas dobiegający z salonu.

Dużym atutem projektu jest połączony z domem dwustanowiskowy garaż o powierzchni 32,3 m2, z którego przechodzi się do kotłowni w głębi. Z kolei droga przez przedsionek prowadzi do części mieszkalnej. Można sprawnie przenieść zakupy, nie moknąc na deszczu. 

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> C374 Szafranowy

 • Projekt domu z garażem: M176b - Nowe możliwości - wariant II

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

 • Powierzchnia użytkowa 142,8 m2
 • Powierzchnia garażu 42,0 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 196,8 m2
 • Powierzchnia zabudowy 263,3 m2
 • Powierzchnia całkowita 250,1 m2
 • Kubatura (brutto) 1 233,4 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 24,80 x 29,40 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M176b - Nowe możliwości - wariant II, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz więcej szczegółów projektu>>>

M176b Nowe możliwości - wariant II to duży, wygodny projekt domu parterowego z garażem dla 5-osobowej rodziny. Na elewacji zestawiono trzy materiały wykończeniowe – tynk, laminat drewnopodobny oraz klinkier. Taka  szaro-brązowa kompozycja wygląda stylowo i nowocześnie.

Na frontowej elewacji zastosowano ciekawe rozwiązanie – laminatem pokryto dwie ściany garażu, dzięki czemu brama garażowa została sprytnie wkomponowana w okładzinę i stała się niewidoczna. Za nią znajduje się obszerny garaż dwustanowiskowy o powierzchni 42 m2. Z garażu można przejść do części mieszkalnej przez przedsionek.

Wnętrze domu jest podzielone na strefę dzienną i nocną oddzieloną drzwiami. Strefa dzienna jest niemal całkowicie przeszklona, a więc pełna światła i przestrzeni. Z każdego jej miejsca można podziwiać ogród, z każdego można też wyjść na rozległy, częściowo zadaszony taras, który stanowi naturalne przedłużenie strefy dziennej. Tuż obok wejścia znajduje się spiżarnia, przez którą można przejść do kuchni, co ułatwi wnoszenie i rozpakowywanie zakupów. Po drugiej stronie jest z kolei duża kotłownia z wyjściem na zewnątrz, w której przechowamy narzędzia ogrodowe. Część nocna obejmuje cztery zaciszne sypialnie, w tym master bedroom z łazienką i bezpośrednim wyjściem na taras, oraz dwie ogólnodostępne łazienki.

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> M176b Nowe możliwości - wariant II

 • Projekt domu z garażem: M223b - Morska bryza - wariant II

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

 • Powierzchnia użytkowa 170,0 m2
 • Powierzchnia garażu 32,8 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 210,4 m2
 • Powierzchnia zabudowy 286,6 m2
 • Powierzchnia całkowita 258,0 m2
 • Kubatura (brutto) 1 352,9 m3
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 24,10 x 26,50 m
Domy parterowe z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M223b - Morska bryza - wariant II, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz więcej szczegółów projektu>>>

M223b Morska bryza – wariant II to projekt domu parterowego z garażem gwarantujący przestrzeń i komfort. Funkcja domu została gruntownie przemyślana, aby każdy domownik mógł się tu czuć doskonale. Wejście do kuchni zaplanowano z przedsionka, dzięki czemu nie koliduje ono ze strefą wypoczynkową w salonie. Kuchenna wyspa jest łącznikiem z jadalnią, w której zaplanowano duży, rodzinny stół. Trzonem komunikacyjnym domu jest korytarz, który przenika do części dziennej, a następnie prowadzi do intymnej strefy nocnej, z czterema sypialniami. Przewidziano tu także ogólnodostępną łazienkę, garderobę oraz pralnię. Druga łazienka znajduje się obok korytarza, w strefie dziennej, a trzecia – przynależy do jednej z sypialni.

W tym projekcie domu dwustanowiskowy garaż o powierzchni 32,8 m2 połączono drzwiami z kotłownią, jak również z przedsionkiem - takie rozwiązanie będzie korzystne szczególnie w deszczowe dni. W głębi garażu znajduje się wejście do kotłowni.

Do przebywania na łonie natury zachęca ciekawie zaplanowana strefa zewnętrznego relaksu. Przewidziano tu dwa tarasy – jeden dostępny z salonu, drugi zaś z korytarza oraz dwóch sypialni zlokalizowanych na tyłach domu. Patrząc na wizualizację od strony ogrodu przenosimy się w wakacyjny klimat - jest tu miejsce na wygodne leżaki i basen. Na uwagę zasługuje rozwiązanie funkcjonalne łazienki, usytuowanej przy sypialni nr 6. Jest ona dostępna także z zewnątrz, dzięki czemu swobodnie można korzystać z toalety przebywając na tarasie lub wziąć chłodny prysznic po słonecznej kąpieli. Kolejnym atutem projektu domu parterowego z garażem Morska bryza – wariant II są duże przeszklenia. Wpływają one korzystnie zarówno na doświetlenie wnętrz, jak i na odbiór wizualny budynku, wprowadzając nowoczesny sznyt. Kolorystyka bryły to kompozycja bieli i szarości przełamana drewnianymi elementami wykończeniowymi. Takie połączenie barw daje poczucie czystości i uporządkowania. Morska bryza – wariant II dedykowana jest zwolennikom wygodnych i przestronnych domów parterowych. 

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>M223b Morska bryza - wariant II

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE