Projekty nowoczesnych domów z Kolekcji Muratora
Nowoczesny dom to obecnie mocny trend projektowy i inwestycyjny. Coraz więcej takich domów widzimy w polskim krajobrazie. Wybieramy ciekawe projekty nowoczesnych domów z Kolekcji Muratora.
Wbrew pozorom nowoczesny dom nie musi być złożony wyłącznie z prostopadłościanów. To nie tylko polskie kostki nawiązujące do modernizmu, obecnie wracające w przeobrażonej - polepszonej i unowocześnionej, a jednocześnie urozmaiconej formie. Nowoczesne domy to również rozległe bryły o zdecydowanych prostych liniach, często złożone z kilku elementów, pozbawione nadmiernych dekoracji, które są przekryte płaskim dachem. Jednak nowoczesne domy mogą mieć również dachy mniej lub bardziej spadziste. Znajdziemy piętrowe wille o dachach kopertowych lub wciąż jedne z najpopularniejszych – prostopadłościenne bryły o dachu dwuspadowym.
Tak więc dom nowoczesny może mieć różną postać – może to być rozległy, pawilonowy budynek parterowy, dom z poddaszem użytkowym albo piętrowy. Nowoczesność stylu to prostota formy, symetria, oszczędne zastosowanie detali ozdobnych lub wręcz rezygnacja z nich. Czasem budynki nowoczesne są wręcz ascetyczne w wyrazie.
Nowoczesny dom - rozwiązania technologiczne
Nowoczesny dom to nie tylko forma. To przede wszystkim dom spełniający najnowsze wymogi techniczne, energooszczędny, taki, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, np. system ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła zasilanej przez mikroinstalację fotowoltaiczną, wentylacja z odzyskiem ciepła, wielkie przeszklenia o niskim współczynniku przenikania ciepła, które na najbardziej nasłonecznionych elewacjach są zaopatrzone w przesłony chroniące budynek przed przegrzewaniem się latem.
Nowoczesny dom - wygodne życie
Nie należy zapominać, że nowoczesny dom powinien zaspokajać potrzeby mieszkańców – zapewniać im komfortowe życie. Dlatego nowoczesny dom to budynek o jasnych, dobrze doświetlonych pomieszczeniach, przestronnych wnętrzach, obejmujący nie tylko pomieszczenia mieszkalne, reprezentacyjny salon, łazienki, lecz także niezbędne zaplecze – garderoby, pralnię, spiżarnię, pomieszczenie techniczne, schowki na urządzenia i narzędzia wykorzystywane w domu.
Projekty nowoczesnych domów z Kolekcji Muratora
Przedstawiamy projekty domów w stylu nowoczesnym, które zostały wybrane z katalogu Muratora. Są to zarówno domy parterowe, z poddaszem użytkowym, jak i piętrowe. To projekty domów o różnej wielkości - od niedużych o powierzchni użytkowej nieco ponad 100 m2, po rozległe wille, których powierzchnia użytkowa wynosi ponad 200 m2.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu EC373b - Oznaczony - wariant II, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska
EC402 - Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
- Autor arch. Piotr Lewandowski
- Powierzchnia użytkowa 118,6 m2
- Powierzchnia netto 133,7 m2
- Powierzchnia zabudowy 86,4 m2
- Powierzchnia całkowita 170,9 m2
- Kubatura (brutto) 578,8 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 19,40 x 15,80 m
Projekt domu Perfekcyjny zachwyca prostą, acz nieszablonową architekturą, skrojoną na miarę XXI wieku. W minimalistyczny, skandynawski styl wpisuje się nie tylko forma budynku, ale też wąska paleta kolorystyczna i brak elementów dekoracyjnych. Na trzech elewacjach panuje wszechobecna biel, w którą wkomponowano szarą stolarkę nawiązującą do pokrycia dachowego. Surowość bryły przełamano nowoczesną, szklaną fasadą, która zajmuje niemal całą powierzchnię elewacji ogrodowej. To tu będzie toczyć się życie podczas letnich dni i wieczorów, zatem zadbano o przyjazną przestrzeń, nawiązującą do natury. Taras oraz przylegające do niego ściany obłożono drewnem, które świetnie współgra z szarymi elementami gigantycznego przeszklenia.
Styl skandynawski to także dbałość o maksymalne doświetlenie wnętrza, dlatego każde z pomieszczeń wyposażono w duże, panoramiczne okna. Będzie jasno i przestronnie, ale też ciepło i przytulnie. Aranżacja przestrzeni dziennej na otwartym planie, pozwoliła na wygospodarowanie trzech stref – wypoczynkowej, jadalnianej i kuchennej, które wzajemnie się przenikają. Kominek, znajduje się w centralnym punkcie domu, zapewniając naturalne ciepło i przyjazną atmosferę na całej przestrzeni. Na wprost wejścia przewidziano pokój (gabinet lub sypialnię dla gości), a obok łazienkę. Poddasze domu to trzy sypialnie (w tym jedna z prywatną garderobą) oraz wspólny węzeł sanitarny. Projekt domu Perfekcyjny to świetna funkcjonalność, energooszczędność oraz piękno, które tkwi w prostocie.
Zobacz szczegóły projektu: EC402 Dom perfekcyjny
EC373b - Oznaczony - wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
- Autor arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska
- Powierzchnia użytkowa 120,1 m2
- Powierzchnia garażu 18,5 m2
- Powierzchnia netto 164,7 m2
- Powierzchnia zabudowy 108,3 m2
- Powierzchnia całkowita 211,6 m2
- Kubatura (brutto) 680,7 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 4
- Wymiary działki 21,20 x 17,10 m
Projekt Oznaczony – wariant II to prosta forma współgrająca z funkcjonalnością. Dom wpisuje się w skandynawskie trendy, w których prym wiodą jasne przestrzenie, praktyczne rozwiązania i nieskomplikowana bryła. Nowoczesny charakter budynku został podkreślony przez wysuniętą strefę wejściową z płaskim dachem oraz brak okapów. Ułożone pionowo, drewniane panele, wkomponowane między połacie szyb, również przemycają nutę modernistycznego stylu.
Prosta i funkcjonalna aranżacja została zapewniona przez układ otwartej przestrzeni i szklaną, narożną fasadę, która gwarantuje doskonałe doświetlenie wnętrza. Duże okna optycznie powiększają salon, a dodatkowo – zbliżają do natury. Niczym niezmącony widok ogrodu będzie sprzyjał zarówno spożywaniu posiłków, jak i relaksowi z książką. Kuchnia przenika do salonu i łączy się z nim za sprawą konsumpcyjnego blatu, który będzie idealnym miejscem na szybkie, poranne śniadanie. Duży stół, usytuowano blisko kuchni, więc nie zabraknie też miejsca na wspólne biesiadowanie w szerszym gronie. Po smacznym obiedzie można wyjść na zadaszony taras, wypić kawę i wsłuchać się w odgłosy przyrody. Poddasze domu, to trzy wygodne sypialnie, dwie garderoby i komfortowa łazienka, w której przewidziano zarówno wannę jak i prysznic. Uzupełnieniem części sanitarnej będzie wc, zlokalizowane na parterze. Warto też wspomnieć o jednostanowiskowym garażu oraz o kotłowni, która – dzięki połączeniu jej z kuchnią – może pełnić również funkcję spiżarni. Rozwiązania projektowe domu Oznaczony – wariant II, zostały oparte o technologie energooszczędne, z zastosowaniem wentylacji mechanicznej i rekuperacji. Bez wątpienia jest to dom na miarę XXI wieku.
Zobacz szczegóły projektu: EC373b Oznaczony - wariant II
GL1456 - Lorenzo II
- Autor arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek
- Powierzchnia użytkowa 113,8 m2
- Powierzchnia garażu 22,8 m2
- Powierzchnia netto 151,9 m2
- Powierzchnia zabudowy 189,3 m2
- Powierzchnia całkowita 189,3 m2
- Kubatura (brutto) 899,9 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 4
- Wymiary działki 18,00 x 30,05 m
Lorenzo II to nieduży dom parterowy z dwuspadowym dachem, który świetnie nadaje się na wąskie działki.Składa się z dwóch brył krytych spadzistym dachem. Na elewacjach szare ściany i ściany wykończone oblicówką z desek ożywiają biało tynkowane obramowania.
Od frontu jest umieszczony garaż i obok niego wejście do domu z obszernym przedsionkiem. Dalej w centralnej części znajduje się korytarz oddzielający otwartą strefę dzienną (kuchnia, jadalnia i strefa wypoczynkowa) od pomieszczenia technicznego, łazienki i pokoju dziecka.
Od strony ogrodu znajduje się wielka sypialnia gospodarzy domu, w której znajdzie się miejsce na zabudowę przeznaczoną na garderobę. Do sypialni przylega wielka łazienka. Z obu pomieszczeń jest wyjście na prywatny taras.
Drugi taras umieszczono wzdłuż strefy dziennej. Oba te fragmenty domu są wyposażone w wielkie przeszklenia z drzwiami prowadzącymi na zewnątrz.
Zobacz szczegóły projektu: GL1456 Lorenzo II
MT025 - Crastinus I G2 (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
- Autor Malachit
- Powierzchnia użytkowa 147,1 m2
- Powierzchnia garażu 39,1 m2
- Powierzchnia netto 199,3 m2
- Powierzchnia zabudowy 150,8 m2
- Kubatura (brutto) 1 206,9 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 4
- Wymiary działki 25,15 x 17,65 m
Crastinus I G2 to nowoczesny piętrowy dom jednorodzinny z płaskim dachem, dużym zadaszonym tarasem oraz balkonami. Bryła domu składa się z dwóch kubików - części mieszkaniowej i garażowej (ta druga jest parterowa). Elewacje są dynamiczne dzięki zastosowaniu balkonów ujętych w szerokie obramowania. Szeroki balkon tworzy również zadaszenie tarasu. Jako materiał wykończeniowy wykorzystano biały i szary tynk oraz deskowania. Nowoczesny wygląd nadają budynkowi szklane balustrady.
Układ funkcjonalny domu to pokój dzienny z jadalnią z wyjściem na taras, kuchnia, trzy pokoje, dwie łazienki, toaleta, pralnia, dwie garderoby, garaż, pomieszczenie gospodarcze.
Zobacz szczegóły projektu: MT025 Crastinus I G2
M223 - Morska bryza
- Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 169,9 m2
- Powierzchnia garażu 32,8 m2
- Powierzchnia netto 210,3 m2
- Powierzchnia zabudowy 262,9 m2
- Powierzchnia całkowita 258,0 m2
- Kubatura (brutto) 1 049,1 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 24,10 x 26,50 m
Morska bryza ten minimalistyczny w formie, funkcjonalny dom parterowy to idealne rozwiązanie dla posiadaczy dużej działki. Umieszczone w podcieniu wejście od razu prowadzi do kuchni – można też wygodnie przejść do niej bezpośrednio z dwustanowiskowego garażu. Za garażem umieszczono kotłownię. Strefę dzienną dopełnia salon z kominkiem i z ogromną szklaną fasadą prowadzącą na większy taras, na który można wyjść również z dwóch sypialni, a nawet z przypisanej do master bedroom łazienki. Mieszkańcy kolejnych dwóch sypialni mają do dyspozycji drugi taras na tyłach domu – można na niego wyjść również z korytarza oraz z garderoby przy master bedroom.
Jak widać, brak schodów i komunikacja na jednym poziomie nie są przeszkodą w podziale na strefy i zachowaniu prywatności a dzięki tarasom dom zdecydowanie otwiera się na ogród. Wspólny pokój kąpielowy, łazienka w centralnej części domu oraz przy master bedroom pozwalają uniknąć porannej bitwy o sanitariaty. Funkcjonalność tego projektu dopełniają jeszcze pralnia i garderoba.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>M223 Morska bryza
M228 - Wielka zmiana
- Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 169,2 m2
- Powierzchnia garażu 36,3 m2
- Powierzchnia netto 246,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 189,2 m2
- Powierzchnia całkowita 281,1 m2
- Kubatura (brutto) 1 097,7 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 17,90 x 26,00 m
Projekt domu Wielka zmiana bez wątpienia może się okazać wielką zmianą w życiu każdego Inwestora. Wybór odpowiedniego projektu to niezmiernie ważna decyzja, dlatego zachęcamy do zapoznania się z całą listą zalet tego uroczego domu. Zacznijmy od bryły, która przykuwa uwagę swym nowoczesnym wyglądem i ciekawymi detalami wykończeniowymi. Biała elewacja z szarymi dodatkami została przełamana licznymi elementami z drewna. Takie połączenie pozwoliło wykreować nowoczesną, a zarazem ciepłą bryłę. Szklane balustrady tarasowe nadały budynkowi wizualnej lekkości, a mocno wysunięte okapy dachu podkreśliły innowacyjny styl. Reprezentacyjny charakter strefy wejściowej został wykreowany poprzez zadaszoną kolumnadę, będącą jednocześnie konstrukcją wsporczą tarasu.
Front budynku zajmuje dwustanowiskowy garaż połączony z kotłownią i sąsiadujący ścianą z garderobą i wc. Funkcjonalnie, dom został podzielony na dwie części: dzienną - na parterze oraz nocną - na piętrze. Salon i częściowo otwartą kuchnię zaplanowano z tylu budynku, z dala od ewentualnego ulicznego hałasu. Ciekawym rozwiązaniem jest zaprojektowanie dwóch tarasów – z lewej strony przewidziano strefę konsumpcji na świeżym powietrzu, a z prawej – mniejszy taras prowadzący do strefy relaksu. Obszerne przeszklenia części dziennej odpowiednio doświetlą wnętrze, a kominek wprowadzi przytulny klimat. Część dzienna to serce tego domu, tętniące życiem i zachęcające do wspólnie spędzonych chwil. Na piętrze zaprojektowano aż cztery sypialnie oraz dwa tarasy. Jedna z sypialni to prywatny azyl z garderobą i własną łazienką. Pozostałe sypialnie obsługuje kolejna łazienka (z pralnią) zlokalizowana w korytarzu. Projekt domu "Wielka zmiana" to komfortowy, przepiękny dom dla pięcioosobowej rodziny. To gwarancja wielkiej i pozytywnej zmiany w życiu jego mieszkańców.
Zobacz szczegóły projektu: M228 Wielka zmiana
M231a - Piękny widok - wariant I
- Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 173,7 m2
- Powierzchnia garażu 34,6 m2
- Powierzchnia netto 251,2 m2
- Powierzchnia zabudowy 162,4 m2
- Powierzchnia całkowita 316,8 m2
- Kubatura (brutto) 1 081,1 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 6
- Wymiary działki 21,00 x 22,40 m
Piękny widok – wariant I zachwyca nieszablonowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Reprezentacyjny charakter budynku został podkreślony przez ukształtowanie bryły i idealnie dobrane materiały wykończeniowe. Biel ścian przełamano elementami z drewna oraz płytkami klinkierowymi w szaro-beżowym odcieniu. Główną uwagę przykuwa jednak elewacja ogrodowa, która jawi się jako szklana fasada, przedzielona między kondygnacjami poziomym deskowaniem. Dopełnieniem całości jest grafitowy dach, który idealnie współgra z przeszkleniami, nadając bryle nowoczesny i nietuzinkowy wygląd.
Salon to otwarta przestrzeń podzielona umownie na część jadalną i wypoczynkową. Kominek, który przewidziano w centralnym punkcie parteru, ogrzeje niemal całą jego powierzchnię, wprowadzając przy tym przytulny klimat. Kuchnię otwarto na salon, ale jednocześnie odizolowano ją nieco od strefy wypoczynku. Ze ścianą kuchni i spiżarni sąsiaduje łazienka, dostępna z holu. Sypialnia, którą zaprojektowano przy wejściu, może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego, nie zakłócając intymności strefy nocnej, znajdującej się na poddaszu. Ażurowe schody, zlokalizowane w holu, stworzą poczucie lekkości i nie przytłoczą rozświetlonego wnętrza. Warto też wspomnieć o tarasie, który zajmuje całą elewację tylną i jest wygodnym łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem. Poddasze budynku , to aż cztery komfortowe sypialnie. Jedna z nich – posiada nie tylko własną garderobę, ale też prywatną łazienkę. Pozostałe sypialnie obsługuje węzeł sanitarny zlokalizowany w holu. Przewidziano tu także dodatkowe dwie garderoby, a także pralnię, co w efekcie stworzyło wnętrze „skrojone na miarę”. Idealną wręcz funkcję domu dopełnia dwustanowiskowy garaż połączony drzwiami z kotłownią. Piękny widok – wariant I to świetna oferta dla miłośników jasnych i komfortowych przestrzeni oraz nowoczesnej architektury.
Zobacz szczegóły projektu: M231a Piękny widok - wariant I
HK88 HomeKONCEPT-88
- Autor HomeKONCEPT
- Powierzchnia użytkowa 242,1 m2
- Powierzchnia garażu 43,3 m2
- Powierzchnia netto 285,4 m2
- Powierzchnia zabudowy 354,8 m2
- Powierzchnia całkowita 600,2 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 39,05 x 25,08 m
HomeKONCEPT-HK88 to projekt przestronnego domu parterowego z dużym tarasem na dachu. Wyjście na taras prowadzi przez spiralne schody umieszczone w podcieniu osłaniającym część tarasu. Rozłożysty parterowy budynek jest podzielony na strefy. Przy wejściu znajduje się garaż oraz kotłownia/pomieszczenie gospodarcze i przedsionek. Na lewo od przedsionka umieszczono otwartą strefę dzienną obejmującą kuchnię ze spiżarnią, jadalnię i salon.
Po drugiej stronie domu zaprojektowano 3 sypialnie z łazienką i pralnią, a także dużą prywatną sypialnię gospodarzy typu master bedroom. Jest ona wyposażona nie tylko w garderobę i obszerną łazienkę z sauną, ale także w pokój wypoczynkowy. Całość dopełniają tarasy rozmieszczone wokół domu tak, że można na nie wyjść nie tylko z salonu, lecz również z każdej sypialni.