Projekty nowoczesnych domów piętrowych. Piętro na 3 sposoby
Wbrew obiegowej opinii nie zawsze mają dach płaski i można je wpisać w pejzaż o różnym charakterze zabudowy. Za to zawsze mają pełne kondygnacje, które pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie domowej przestrzeni. To sprawia, że minimalizowana jest powierzchnia zabudowy, a projekt domu piętrowego staje się optymalnym wyborem na niedużą działkę.
Autor: www.muratorprojekty.pl
Dom na skarpie (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC409, o powierzchni 165,3 m², można wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,3 x 22,2 m
Spis treści
Z piętrem w roli głównej
Projekt: Dom na skarpie (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC409; autor projektu: architekt Piotr Lewandowski
Projekt tego domu jest nietypowy, ale doskonale pokazuje, jak duże znaczenie może mieć piętro o formie przestrzeni takiej jak na parterze.W projekcie na trudną parcelę ze skarpą przeznaczenie piętra jest niestandardowe – została tu zlokalizowana otwarta strefa dzienna – wspólna domowników i gościnna. Takie niekonwencjonalne usytuowanie jest w tym przypadku w pełni uzasadnione, bo gwarantuje piękne widoki za dnia.
Duże przeszklenia wyprowadzają wzrok na zewnątrz zarówno z pokoju dziennego połączonego z jadalnią (w sumie 46,8 m²), jak i dużej kuchni (16,1 m²). Są one także wyjściami na duży, narożny, częściowo zadaszony taras. Autor projektu ze strefy dziennej i przylegającego do niej tarasu uczynił miejsce widokowe. Perspektywa, jaką zapewnia wyniesienie terenu, rozciąga i uatrakcyjnia pejzaż. Co ciekawe, projekt pozwala na stworzenie takiego miejsca na niedużej – mającej zaledwie 450,66 m² działce.
O atrakcyjności wspólnej domowej strefy przesądza nie tylko jej usytuowanie na wzniesieniu, ale także przemyślany projekt z traktami widokowymi, które decydują o odbiorze domowej przestrzeni. Główny, mający aż 13,7 m długości, biegnie od drzwi wejściowych przez przedsionek (3,0 m²) i hol (6,3 m²) do dużego przeszklenia w strefie dziennej. Ważny jest też znacznie krótszy przechodzący z holu przez spiżarnię (3,3 m²) do kuchni, także zakończony dużym tarasowym przeszkleniem.
Ten roboczy, ale widokowy trakt dowodzi, jak ważne jest powiązanie widoków z komunikacją. Przemieszczającym się niemal non stop towarzyszą widoki – przy przechodzeniu z kuchni do jadalni i pokoju dziennego czy ze strefy wypoczynkowej salonu do jadalni i dalej do kuchni.
Przeszklenie w drzwiach wejściowych sprawia, że trakt biegnący przez całą długość bryły staje się dwustronną osią widokową. To przeszklenie oprócz funkcji estetycznej ma także praktyczną – doświetla wiatrołap i wejście do zlokalizowanej przy nim garderoby (2,7 m²).
Schody w centrum planu i usytuowana przy nich masywna, choć niezbyt szeroka ściana, symboliczne dzielą go na część reprezentacyjną i jej zaplecze. To nietypowy bufor oddzielający od salonu WC (2,0 m²), spiżarnię i garderobę.
Schody prowadzą na dolną kondygnację – do strefy nocnej, gdzie znajdują się trzy sypialnie (12,7-13,0 m²) i master bedroom – sypialnia z garderobą (w sumie 15,0 m²) i prywatną łazienką (4,7 m²). Na dolnej kondygnacji są jeszcze dostępne z korytarza druga łazienka (4,9 m²), pralnia (2,3 m²) i pomieszczenie gospodarcze (3,1 m²).
Ogrodowa elewacja dolnej kondygnacji została całkowicie przeszklona – wszystkie sypialnie są widokowe i można z nich wyjść na taras.
Ze skośnym dachem
Projekt: Wielka zmiana – wariant IV – Murator M228bD; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
To dom o największym kącie nachylenia połaci w naszym zestawieniu – 30°. Projekt wpisze się w restrykcyjne plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy nie tylko nakazujące budowę domów z dachami skośnymi, ale precyzujące kąt nachylenia takich połaci – często jako 30-45º.
Zaprojektowanie pod takim dachem poddasza będącego piętrem – o pionowych ścianach i wysokości 2,7 m przełożyło się na wysokość budynku – aż 10,22 m.
Architektura nasuwająca skojarzenia z horyzontalnymi projektami domów o wysuniętych okapach Franka Lloyda Wrighta oferuje domownikom zacienione tarasy przy górnej kondygnacji. Takie tarasy są cenne zwłaszcza na niedużych parcelach, bo rekompensują małą powierzchnię ogrodu. Dom można wznieść na niewielkiej działce (o minimalnej powierzchni 462,8 m²). Tym razem zarówno powierzchnia działki, jak i architektura odpowiadają miejskiej zabudowie. Dom prezentuje się jak komfortowa miejska willa i sprawia wrażenie znacznie większego niż wskazywałaby na to jego powierzchnia użytkowa 169,2 m². To zasługa szerokiego frontu (18 m) i wysuniętych na 90 cm okapów oraz różnicujących bryłę tarasów przy piętrze i podcienia tarasowego przy parterze. Tarasy przy górnej kondygnacji, oprócz ważnej funkcji estetycznej dla architektury, odgrywają także istotną rolę funkcjonalną. Są przedłużeniem każdej z czterech ulokowanych na piętrze sypialń. Do dwóch z prywatnymi garderobami (17,0 + 3,9 m2 oraz 15,5 + 3,3 m²) przylega mniejszy (12,9 m²) wspólny taras.
Większy taras (18,2 m²) jest przedłużeniem sypialni (22,7 m²) w master bedroom z garderobą (3,9 m²) i łazienką (4,2 m²). Można na niego wyjść także z najmniejszego pokoju (13,3 m²) na piętrze, który może stać się sypialnią mniejszego dziecka albo gabinetem.
Funkcjonalny program poddasza uzupełnia dostępna z korytarza duża łazienka (9,0 m²), połączona z pralnią (2,0 m²), do której można wejść również z prywatnej łazienki w master bedroom.
Powierzchnia użytkowa piętra (108,0 m²) jest zdecydowanie większa od powierzchni użytkowej parteru (61,2 m²). Dzieje się tak dlatego, że na dolnej kondygnacji jest rozbudowana strefa gospodarcza z dwustanowiskowym garażem 36,4 m² połączonym z dużą kotłownią (8,4/9,4 m²). Każde z tych pomieszczeń oprócz swojej podstawowej funkcji może pełnić dodatkową, na przykład magazynową. Trakt łączący strefę gospodarczą domu z jego częścią mieszkalną został bardzo racjonalnie zaplanowany – przechodzi z garażu przez kotłownię/pomieszczenie gospodarcze do holu w pobliżu przykuchennej spiżarni (2,4 m²).
Strefa dzienna ulokowana na parterze to reprezentacyjny salon (34,6 m²) otwarty na kuchnię (10,5 m²). Zaproponowana w projekcie aranżacja wspólnej strefy domowników została tak pomyślana, że osoby siedzące przy głównym jadalnianym stole i na kanapach w strefie wypoczynku nie patrzą na kuchnię i ewentualny kuchenny nieład. Dwie, niemal w całości przeszklone ściany w strefie dziennej, schodzące się w narożniku, spektakularnie otwierają wnętrze na ogród.
W projekcie istotne są także dwa stosunkowo nieduże tarasy przy dolnej kondygnacji. Jeden (15,4 m²) jest częściowo zadaszony, usytuowany od frontu i z boku domu, a drugi (7,4 m²) – bez zadaszenia – zlokalizowany na tyłach domu.
Lokalizacja tarasów sprawia, że projekt jest doskonałą propozycją na parcele z wjazdem od południa.
Projekt Wielka zmiana ma cztery inne warianty o zbliżonej powierzchni. Ich odmienność wynika z dostosowaniem projektu do danego typu działki, na przykład z wjazdem od północy lub wąskim frontem (nawet 17,8 m). Poza tym mają różną liczbę pokoi i mniejszy od prezentowanego domu kąt nachylenia dachu (15²).
Z piętrem, które jest poddaszem
Projekt: Efektywny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC362a; autor: architekt Piotr Lewandowski
Tym razem górna kondygnacja jest syntezą przestrzeni typowych dla piętra i poddasza. Wysokość zaczynająca się od 2,5 m jest charakterystyczna dla piętra, ale otwarcie wnętrz po skośne połacie (o kącie nachylenia 30²) to rozwiązanie poddaszowe. W ten sposób stworzona została oryginalna, klimatyczna przestrzeń, która jest jednocześnie bardzo funkcjonalna. Połacie nie ograniczają aranżacji, a jedynie budują swoistą nastrojową atmosferę. Dzięki nim pomieszczenia, które osiągają wysokość do 4,36 m (do kalenicy), są z jednej strony niezwykle przestronne, a z drugiej przytulne.Na uwagę zasługuje sposób doświetlenia piętra/poddasza – głównie przez wysokie okna sięgające od podłogi po skośny dach. Takie przeszklenia bardzo efektownie otwierają wnętrza na ogród i niebo. Okna dachowe doświetlają korytarz piętra (7,3 m²), pralnię (4,6 m²) i mniejszą łazienkę (5,6 m²), która jest częścią prywatnej strefy gospodarzy – master bedroom z sypialnią (16,9 m²) i garderobą (11,3 m²). Na górnej kondygnacji są jeszcze dwie duże sypialnie (21,2 i 21,5 m²), połączone wspólną garderobą (8,8 m²).
Na parterze, analogicznie do dwóch poprzednich projektów, jest prywatny pokój (13,6 m²) i obok niego mała (2,8 m²) łazienka.
Wspólna strefa domowników to duży pokój dzienny (41,4 m²) otwarty na kuchnię (7,0 m²) z wyspą kuchenną.Interesujący w tym projekcie jest taras w wersji mini (3,3 m²), mający zalewie 0,7 m szerokości, ujęty w wyraźną ramę. To raczej wyeksponowane przejście z domu do ogrodu niż strefa wypoczynku.
Program parteru uzupełnia dwustanowiskowy garaż (31,7 m²) z praktyczną wnęką na magazyn i przejściem do przedsionka (7,8 m²), obok którego jest spiżarnia (5,0 m²).
Projekt doskonale sprawdzi się na niedużej (o minimalnej powierzchni 413,91 m²) narożnej działce, ponieważ jedna z bocznych elewacji w części parterowej jest zamknięta – pozbawiona okien. Poza tym bryła domu została tak skomponowana, by estetycznie pasować do narożnej parceli – dwa przeciwległe narożniki przy dolnej kondygnacji zostały wysunięte i podkreślone drewnianym wykończeniem kontrastującym z białymi elewacjami. Przy czym jeden z wyeksponowanych narożników został zaprojektowany przy części garażowej, w sąsiedztwie ewentualnego zbiegu ulic.
Zobacz inne interesujące projekty z Kolekcji Muratora:
Domy z układem wnętrz łatwym do zmiany
Nasze pomysły na Twój projekt domu
Więcej nowoczesnych domów piętrowych, ich plany i wizualizacje znajdziesz w lipcowym wydaniu miesięcznika "Murator". Ponadto w numerze:
Porównanie skuteczności i kosztów wentylacji mechanicznej z rekuperacjąProjekty domów piętrowych z rabatemWybór systemu i sposób montowania orynnowania ukrytegoKiedy warto montować pompę ciepła w starym dom
Autor: www.muratorprojekty.pl
Dom na skarpie (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC409, o powierzchni 165,3 m², można wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,3 x 22,2 m