Na jakie pomieszczenie powinny się otwierać drzwi wejściowe?
Wchodząc z przedsionka do wnętrza domu, możemy zobaczyć różne pomieszczenia lub ich fragmenty. Witający nas widok może być bardziej lub mniej przyjemny. Jak - oglądając plany - rozpoznać ten ładniejszy? Sprawdź, na jakie pomieszczenia powinny się otwierać drzwi wejściowe.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Drzwi wejściowe otwierane na pokój dzienny
Drzwi otwierane na pokój dzienny
Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, więc widok na niego zazwyczaj jest przyjemny. W przypadku gdy jest on podzielony na strefy – wypoczynkową i jadalną – ich zróżnicowanie można podkreślić na przykład różnymi materiałami podłogowymi (trzeba wtedy szczególnie uważać na ich łączenie). Ważne jednak, aby obydwie części pokoju dziennego były do siebie dopasowane zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie.
Projekt domu Murator M23 – Przyjazne klimaty (etap I). Autor projektu: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
Drzwi otwierane na jadalnię
Widok na jadalnię może być bardzo przyjemny, zwłaszcza gdy mieści się ona w malowniczym ryzalicie czy wykuszu (ale też przy dużym oknie), a przez okna widać ogród. Duże, wysokie okna wpuszczają światło dzienne daleko w głąb domu, dzięki czemu wnętrza są jasne i sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Jeśli jadalnia sąsiaduje z otwartą kuchnią, dobrze jest wprowadzić do nich podobne akcenty kolorystyczne, aby tworzyły zgraną całość.
Murator BC04 – W przyjaźni. Autorzy projektu: architekt Mariusz Pawlak, architekt Piotr Klasek
Drzwi otwierane na kuchnię
Rozwiązanie takie jest charakterystyczne dla mniejszych domów. W takim przypadku ładne zaaranżowanie i wykończenie kuchni jest niezwykle ważne. Dobrze sprawdzi się stonowana kolorystyka, można też urządzić ją bardziej nowocześnie. Bardzo ważne jest również stałe zachowywanie w niej idealnego porządku. Jeśli kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, konieczne jest odpowiednie dopasowanie ich do siebie. Dodatkowym plusem takiego położenia kuchni jest ułatwione wnoszenie zakupów.
Projekt domu Murator D72 – Sielski. Autor projektu: architekt Piotr Murza-Mucha
Drzwi otwierane na schody
Umieszczenie schodów prowadzących na poddasze na wprost wejścia do domu znacznie ułatwia komunikację pomiędzy kondygnacjami. Osoby wchodzące do domu mogą dostać się na poddasze bez konieczności przechodzenia przez inne pomieszczenia. Jednak aby widok na nie był atrakcyjny, należy zadbać o ich ładne wykończenie (stopnie, balustrada) i dobrze wykorzystać przestrzeń pod nimi (w żadnym wypadku nie można przeznaczyć tego miejsca na składzik przypadkowych rzeczy).
Projekt domu Murator C167 – Chwat. Autor projektu: architekt Grzegorz Miąsko
Drzwi otwierane na łazienkę
Wchodzenie drzwi prosto na łazienkę i toaletę nie jest zbyt atrakcyjnym rozwiązaniem, choć w małym domu bywa czasem wygodne (dobrze, gdy wejścia do tych pomieszczeń znajdują się w holu). Bardzo ważne jest, żeby prowadzące do nich drzwi były ładne (nie powinny jednak zbytnio rzucać się w oczy, raczej wtapiać się w ścianę), najlepiej o takim samym wzornictwie i – co najistotniejsze – zawsze zamknięte.
Projekt domu Murator WM16 – Czubatka (etap I). Projekt z serii „Dom piękny i prosty”. Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski
Drzwi otwierane na hol
W przypadku gdy z przedsionka trafiamy do zamkniętego holu, w którym jest kilkoro drzwi prowadzących do położonych dalej pomieszczeń, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na jego właściwe oświetlenie. Należy zadbać o to, aby nie był on zbyt ciemny (w parterowych domach, tak jak w tym, problem ten można wyeliminować, doświetlając go od góry oknem dachowym). Można to osiągnąć, montując całkowicie lub częściowo przeszklone drzwi (bardzo ważne jest, aby były one ładne i pochodziły z tej samej serii), a także malując hol jasną farbą, co go optycznie powiększy i rozświetli. Dobry efekt można też uzyskać, wieszając na ścianie duże lustro.
Projekt domu Murator D22 – Zaciszny. Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski
Drzwi otwierane na taras i ogród
Położenie wyjścia do ogrodu na osi wejścia do domu to jedno z ładniejszych rozwiązań – wchodzących już od progu wita widok zieleni. Jest ono sprawdzone, było stosowane w tradycyjnych domach, na przykład w architekturze dworkowej. Wiodącą na taras ścieżkę warto wyłożyć innym materiałem niż resztę pomieszczenia, by wyraźnie ją zaznaczyć i łatwiej utrzymać w czystości (można to osiągnąć, stosując na przykład płytki ceramiczne lub kamienne, polerowane). Wykorzystanie tego samego materiału na tarasie lepiej powiąże go z domem.
Projekt domu Murator M08 – Na każdą pogodę. Autor projektu: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
Drzwi otwierane na ścianę
Jeżeli na wprost drzwi wejściowych znajduje się pozbawiona otworów, pusta ściana, należy poszukać takiego rozwiązania, które uatrakcyjni ten widok. Sposobów na to jest sporo. Można na przykład wyłożyć ją bardziej plastycznym materiałem – łupanym lub polerowanym kamieniem, płytkami klinkierowymi, drewnem, tapetą lub tynkiem strukturalnym – albo pozostawić gładką, jednolitą i powiesić na niej lustro, duży obraz lub galerię mniejszych obrazków czy zdjęć z rodzinnego albumu.
Projekt domu Murator C17a – Cieniste zacisze – wariant I. Autor projektu: architekt Marek Grymin
Drzwi otwierane na gabinet
Umieszczenie na wprost wejścia gabinetu to dość korzystne rozwiązanie. Można na przykład podejmować w nim bardziej oficjalnych gości – listonosza, inkasenta. W czasie gdy nikt w nim nie pracuje, drzwi można zostawiać otwarte, powiększając w ten sposób przestrzeń holu i ładnie go doświetlając. Jeżeli w gabinecie znajduje się wyjście do ogrodu, należy go tak urządzić, żeby drogi nie blokował żaden mebel i by możliwe było całkowite otwarcie drzwi tarasowych.
Murator M15b – Dworek na lata – wariant II. Autor projektu: architekt Małgorzata Cybulska-Marks