Dom z garażem na 1 lub 2 samochody - warianty projektu gotowego

2011-05-06 16:22
Projekt domu Murator M04b Wspaniały
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Murator M04 Wspaniały Powierzchnia netto 168,2 m2 Powierzchnia domu* 138,5 m²   Minimalne wymiary działki 19,6 x 19,9 m

Szukając projektu domu, przeglądamy zazwyczaj setki katalogów. Zdarza się wtedy czasem, że dom, który wyjątkowo wpadnie nam w oko, ma jakiś mankament – na przykład za mały garaż lub usytuowane nie tak, jak byśmy chcieli, schody. Dlatego też architekci często przygotowują kilka wersji tego samego projektu dla różnych rodzin. Tak jest też z projektem Murator M04 – Wspaniały. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant.

O projekcie domu – Wspaniały

Największą zaletą „Wspaniałego” jest wygodne poddasze. Strefa prywatna domu jest duża i jasna. Dzięki planowi w kształcie litery T na górnej kondygnacji udało się uzyskać sporo powierzchni, a prosty dwuspadowy dach powoduje, że skosy nie są zbyt uciążliwe. Wszystkie pomieszczenia na poddaszu są pełne światła – doświetlają je zwykłe okna umieszczone w ścianach szczytowych oraz okna dachowe.

Do domu wchodzi się z położonego centralnie, przytulnego podcienia zapraszającego do środka i chroniącego drzwi wejściowe przed czynnikami atmosferycznymi. Symetrycznie rozłożone po obu jego stronach okna dają wrażenie uporządkowania i harmonii. Od strony frontowej charakterystycznym elementem jest trójkątna ściana poddasza, która dzięki deskowaniu jest największą ozdobą domu.

Dach jest dwuspadowy, prosty, bez lukarn. Optyczne odcięcie poddasza uzyskane za pomocą zastosowania dwóch różnych materiałów wykończeniowych (ściany parteru są otynkowane, poddasza deskowane) sprawia, że dom ma doskonałe proporcje. Prosta, skromna bryła „Wspaniałego” pozwala na łatwe wpasowanie go w każde otoczenie – dobrze wygląda zarówno na działce miejskiej, jak i leśnej.

Dom z garażem jednostanowiskowym - Murator M04 Wspaniały

Garaż jest jednostanowiskowy, ale na jego końcu znajdzie się miejsce na sprzęt sportowy lub ogrodniczy. Korzystanie z niego jest ułatwione dzięki dostępowi naturalnego światła (dwa okna w ścianie bocznej). Usytuowanie pomieszczenia gospodarczego tuż przy wejściu i możliwość przechodzenia przez nie w drodze z garażu do domu jest bardzo wygodne – można urządzić tylko jedną szatnię pomimo dwóch wejść. Po minięciu przedsionka wchodzący trafiają do dużego holu, z którego są dostępne wszystkie pomieszczenia parteru. W nim też – przy ścianie oddzielającej część dzienną od prywatnej – mieści się duży kominek.

Kuchnia i salon nie są we „Wspaniałym” połączone (dobra wiadomość dla miłośników kuchni zamkniętej). Oddzielają je ściana i schody prowadzące na poddasze, jednak brak drzwi powoduje, że osoby siedzące przy stole mogą bez problemu kontaktować się z przebywającymi w salonie. Spiżarnia dostępna z kuchni pomaga utrzymać w tej ostatniej porządek – można umieścić tam zapasy i chwilowo niepotrzebny sprzęt gospodarstwa domowego.

Mieszczący się na parterze – w strefie prywatnej – pokój może służyć jako gabinet lub pełnić funkcję gościnnej sypialni. Korzystanie z niej będzie dla ewentualnego gościa wygodne i niekrępujące dzięki mieszczącej się tuż obok łazience z prysznicem (jest ona dyskretnie schowana za ścianą kominkową). Możliwe jest też rezygnowanie ze ściany dzielącej pokój od salonu i powiększenie w ten sposób strefy dziennej. Wszystkie sypialnie na poddaszu (dzięki oszczędnej komunikacji są aż cztery) są bardzo wygodne i ustawne – po wygospodarowaniu w nich miejsca na pojemne szafy wnękowe nie ma problemu z przechowywaniem rzeczy. Jedna z sypialni, małżeńska, ma własną łazienkę. Druga łazienka jest dostępna z korytarza.

Dom z garażem dwustanowiskowym - M04b Wspaniały

Murator M04b jest o 3 m szerszy od wersji podstawowej (długość się nie zmieniła), cały dom się jednak nie poszerzył, tylko sam garaż – w tym wariancie jest on dwustanowiskowy. Powiększenie to spowodowało, że powierzchnia domu wzrosła o mniej więcej 7 m², ponieważ łącznie z garażem powiększyły się położone nad nim pomieszczenia. Został tam urządzony luksusowy apartament małżeński – sypialnia z własną łazienką i garderobą.

Bryła budynku w zasadzie się nie zmieniła, natomiast pewnym modyfikacjom uległ plan. W innym miejscu zostały usytuowane schody (autorka projektu wprowadziła tę zmianę po analizie uwag inwestorów – część osób chciała mieć możliwość połączenia kuchni z salonem). W tej wersji projektu są one umieszczone w specjalnie wydzielonej klatce schodowej dostępnej z holu. Dzięki temu salon optycznie się powiększył, a także zyskał połączenie z kuchnią, którą można całkowicie otworzyć lub oddzielić na przykład barkiem albo półwyspem. Kuchnia jest nieznacznie mniejsza, ale dzięki usunięciu z niej stołu (został on umieszczony na styku pomieszczeń) jest dostatecznie wygodna. Odrobinę większa jest natomiast znajdująca się w strefie prywatnej na parterze łazienka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE