Dom parterowy z poddaszem - rozwojowy
Rozwojowość tego projektu wiąże się przede wszystkim z możliwością adaptacji poddasza – przeznaczenia 58,34 m² jego powierzchni użytkowej na dodatkowe pomieszczenia, a nawet na odrębne mieszkanie. Sprzyja temu choćby planowane wejście na poddasze z holu, tuż przy drzwiach wejściowych.
Ale to nie jedyny przejaw elastyczności tego projektu. Inny, związany z możliwością modyfikacji dolnej kondygnacji, pokazuje pięć wariantów planu, które doskonale ilustrują to, jak można dostosować parter domu do zmieniających się potrzeb rodziny. Przedstawiany przez nas na rzutach wariant (A106a+AR3) to projekt z czterema pokojami, ale jest też wersja z pięcioma (A106). Poszczególne warianty różnią się dodatkowo projektem sypialni gospodarzy, która bywa strefą master bedroom z własną garderobą i łazienką, pokojem z prywatną łazienką lub niedużą sypialnią, przy której są dostępne z korytarza garderoba i łazienka. Warianty różnią się także wielkością strefy dziennej i usytuowaniem kuchni. W projekcie, którego rzuty przedstawiamy, kuchnia (8,7 m²) została zlokalizowana w pobliżu jadalni, ale nieco na uboczu centrum strefy dziennej (30,8 m²), z dala od jej części wypoczynkowej. Na uwagę zasługuje praktyczna spiżarnia zaprojektowana jako pomieszczenie przechodnie na trakcie prowadzącym z wiatrołapu do kuchni. W strefie nocnej są dwie sypialnie po 11,6 m² i nieduży master bedroom, w którym jest sypialnia (12,4 m²) z wnęką/garderobą oraz łazienka (2,9 m²). Strefa nocna została maksymalnie odsunięta od dziennej – jest usytuowana w przeciwległym skrzydle domu. Poza tym w projekcie przewidziano możliwość zamontowania drzwi, które dodatkowo odizolują te różniące się funkcjami przestrzenie domu. To projekt, który może sprawdzić się na niełatwych działkach. Dwie ściany szczytowe pozbawione okien i drzwi pozwolą na ewentualne odizolowanie wnętrz od trudnego sąsiedztwa albo – gdy parcela jest wąska – dosunięcie domu bliżej jej granicy.
Przestronne poddasze do adaptacji w domu parterowym
Tym razem dodatkowa przestrzeń do adaptacji to aż 80,5 m² powierzchni użytkowej na poddaszu. Przestronność pod skosami jest tym razem możliwa nawet przy niskiej ściance kolankowej (30 cm) za sprawą dużego kąta nachylenia dwuspadowego dachu – 40°. Racjonalne wykorzystanie dużej przestrzeni pod takimi dachem nie będzie trudne. Poza tym aranżację ułatwią ściany szczytowe oraz wnęki pięciu uwzględnionych w projekcie okien dachowych „podnoszących” połacie.
Takie poddasze może przemienić stosunkowo nieduży dom o powierzchni użytkowej 113,2 m² w luksusowe lokum dla licznej rodziny. Na parterze są cztery pokoje – dzienny połączony z kuchnią (49,7 m²) i trzy sypialnie (11,4-12,3 m²), największa z dodatkową garderobą (3,4 m²), oraz oddzielne WC przy strefie dziennej. Jest też duża (7,7 m²) łazienka z oknem, która została w przemyślany sposób połączona z pralnią/kotłownią. Jej lokalizacja z pewnością wpłynie na komfort życia. Dodanie do tak zaprojektowanego parteru poddasza może sprostać najróżniejszym potrzebom i oczekiwaniom domowników. Przykładowo, nie zmieniając planu parteru, można dwa prywatne pokoje przeznaczyć na miejsca pracy, a największy z garderobą na sypialnię gospodarzy, na poddaszu zaś urządzić strefę nocną dzieci. Bez problemu zmieszczą się tu nawet trzy sypialnie, garderoba, łazienka, a także wspólna – zlokalizowana w holu – bawialnia. Oczywiście przykłady różnego zagospodarowania tej domowej przestrzeni można mnożyć, na pewno każdy inwestor bez problemu znajdzie na nią optymalny dla siebie pomysł. Bez zmian warto pozostawić najbardziej atrakcyjną przestrzeń wydłużonej strefy dziennej z wyspą, przeszkloną ścianą tarasową oraz funkcjonalną spiżarnią na zapleczu kuchni.
Mały, ale perspektywiczny dom parterowy z poddaszem
Jeden z najpopularniejszych projektów z Kolekcji Muratora zadziwia – mimo małej powierzchni użytkowej – 86,6 m², jego wnętrze wcale nie wydaje się małe – zarówno optycznie, jak i funkcjonalnie. Udało się w nim zmieścić aż cztery pokoje – dzienny (30,5 m²) i trzy sypialnie (od 10,1 do 13,0 m²), dwie łazienki (1,8 i 4,2 m²) oraz dość dużą kotłownię (5,0 m²).
Takie spakowanie funkcji na niedużej powierzchni stało się możliwe dzięki maksymalnemu zredukowaniu tej przeznaczonej na komunikację. W tym domu wyłącznie taką funkcję pełni jedynie korytarz przy strefie nocnej, mający 3,8 m². Nawet wiatrołap ma dodatkową funkcję – jest garderobą z długą szafą. Komunikacja została wpisana w strefę dzienną, co ma dwojakie znaczenie – po pierwsze wiąże się z oszczędnością powierzchni, a po drugie pozwala na wyraźne optyczne powiększenie przestrzeni. Nic bowiem nie służy temu tak dobrze, jak nałożenie traktu komunikacyjnego na oś widokową. A jeśli ma ona pokaźną długość (tu aż 10,3 m) i biegnie od drzwi wejściowych do dużego przeszklenia, to optyczne powiększanie jest wręcz spektakularne. Atutem projektu jest też poddasze do adaptacji – dodatkowe 43 m² powierzchni użytkowej. Na uwagę zasługuje planowana lokalizacja schodów prowadzących na poddasze – umieszczenie początku ich biegu w salonie sprawi, że staną się one ważnym i ciekawym elementem aranżacji. Projekt Miarodajny doczekał się już kilkudziesięciu wersji różniących się powierzchnią, liczbą pokoi, występuje w wersji bez garażu, z garażem jedno- lub dwustanowiskowym. Mimo tylu różnic we wszystkich wariantach jest możliwość adaptacji poddasza.
Projekt: Miarodajny – wariant X – Murator C333j; autor: architekt Przemysław Biryło
Dom parterowy z poddaszem i z dużą strefą dzienna
Mimo tego, że dom jest niewielki, strefa dzienna ma blisko 45 m² – ponad 45% powierzchni użytkowej domu (99,2 m²). Dodatkowo powiększają ją dwie niemal w całości przeszklone ściany wychodzące na imponujący powierzchnią (55,9 m²) narożny taras. Ważna w strefie dziennej jest też otwarta kuchnia w kształcie litery G – dostosowana do wspólnego przygotowania posiłków. Wszystko to sprawia, że projekt jest przeznaczony zwłaszcza dla lubiących wspólne życie rodzinne i towarzyskie.
Strefa nocna z trzema sypialniami (2 x 12 m2 i 13 m²), choć nie urzeka aż takim rozmachem, jest bardzo funkcjonalna. W pobliżu wejścia do każdej sypialni jest łazienka. Mniejsza (2,5 m²) przylega do jednej, większa (6,2 m²) rozdziela i „obsługuje” dwie sypialnie. Funkcje gospodarcze z powodzeniem spełni dwustanowiskowy garaż (31,9 m²) i przylegająca do niego duża kotłownia (8,1 m²). Atutem projektu jest poddasze przeznaczone do indywidualnej adaptacji. Choć to niełatwa przestrzeń, bo usytuowana pod czterospadowym dachem o stosunkowo niedużym kącie nachylenia – 30°, z pewnością spodoba się wszystkim lubiącym specyficzny poddaszowy, przytulny klimat. W jej zagospodarowaniu pomoże ścianka kolankowa wysokości 82 cm i wnęki zamontowanych w przyszłości okien połaciowych. Na pewno 53,8 m² powierzchni użytkowej z centralnie zlokalizowanymi schodami to inspirujące wyzwanie dla tych, którzy zechcą przestrzeń poddasza wykorzystać jako dodatkową wspólną albo prywatną, na przykład dla nastolatka.
Projekt: Czterolistna koniczyna – wariant XVIII – Murator C444u; autor: architekt Przemysław Biryło
Dom parterowy z poddaszem i antresolą
Nawiązująca do tradycji architektura została wyraźnie uwspółcześniona przez połączenie dachu skośnego na mieszkalnej części bryły z płaskim na garażu oraz wykorzystanie będących na czasie materiałów wykończeniowych. Równie postępowe co zewnętrze jest wnętrze domu.
Najdobitniej widać to w strefie dziennej (48,4 m²), otwartej nie tylko w poziomie, ale także w pionie aż po połacie dachu, i doświetlonej z góry sześcioma oknami dachowymi. Takie rozwiązanie gwarantuje wypełnienie domowej przestrzeni naturalnym światłem niezależnie od pory dnia i roku. Rozproszone, padające z góry światło jest uzupełniane przez przeszklenia tarasowe w części wypoczynkowej salonu i jadalni. Kluczowe dla odbioru domowej przestrzeni jest usytuowanie schodów w centrum planu domu. W strefie dziennej stworzą namiastkę nowoczesnej instalacji, gdy inwestorzy, wybierając schody, zainspirują się propozycjami z wizualizacji dołączonych do projektu. Równie nietypowe jak strefa dzienna tego domu jest poddasze. Zaproponowana w projekcie jego aranżacja to usytuowana centralnie antresola (14,1 m²) i na jej krańcach dwa pomieszczenia pomocnicze (11,6 i 12,5 m²) doświetlone małymi oknami w ścianach szczytowych. Jednak nie zapominajmy o tym, że takie pomieszczenia można zaadaptować na pokoje (po zamontowaniu okien dachowych). Ich atutem będzie to, że są zlokalizowane na przeciwległych krańcach bryły domu – idealnie, by domownikom zagwarantować prywatność. Takie pokoje na poddaszu mogą przykładowo wyręczyć z sypialnianej funkcji dwa usytuowane obok siebie na parterze (każdy po 11,6 m²). Z kolei rolę pomocniczych pomieszczeń skutecznie odegrają duża kotłownia (6,3 m²), spiżarnia (1,3 m²), garderoba przy sypialni gospodarzy (4,7 m²) i część dwustanowiskowego garażu (38,6 m²). Po takiej adaptacji w domu oprócz pokoju dziennego byłoby aż pięć prywatnych pokoi. W tym najatrakcyjniejsza sypialnia na parterze (14,2 m²) z garderobą (4,7 m²) i wyjściem na zaciszny, osłonięty bryłą garażu taras. Przestrzeń domu jest na tyle elastyczna, że może w nim komfortowo żyć nawet sześcioosobowa rodzina (po adaptacji poddasza na cele mieszkalne) albo mniej liczna, z wpisaną w domowy program pracą zdalną.
Projekt: Daniel IV G2 – AG008; autor: Archipelag

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt A112
Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.