Spis treści
- Ul. Bacha 35 w Warszawie. Przedwojenny dom „w objęciach” bloku
- „Wałbrzyska 21”. Inwestycja spółdzielni z wielkim podziemnym parkingiem
Ul. Bacha 35 w Warszawie. Przedwojenny dom „w objęciach” bloku
Od strony ruchliwej ul. Puławskiej go nie widać. Żeby go znaleźć, trzeba zapuścić się w głąb osiedla, podejść od strony wąskiej uliczki Jana Sebastiana Bacha. W „ramionach” właśnie powstającej inwestycji „Wałbrzyska 21” ukrył się on, jednopiętrowy dom jednorodzinny. Z małym podwórkiem i dużym drzewem. Przedwojenny, bo widoczny już na mapie z 1935 r. Więcej o nim nie wiemy – źródła milczą, a na pukanie nikt nie odpowiedział.

i
Trudno nawet stwierdzić, czy w prywatnym budynku ktoś mieszka, bo działają tu liczne punkty usługowe (w samym domu oraz parterowych pawilonach obok). Dziś można tu znaleźć m.in. punkt dorabiania kluczy, pracownię tapicerską, studio treningu personalnego i salon piękności.
Może i lepiej, jeśli budynek jest niezamieszkały, bo blok wyrasta dosłownie tuż obok. Willowa niegdyś okolica zaczęła przekształcać się w blokowisko już w latach 70., ale współczesna inwestycja w tym miejscu mimo to i tak uderza. Mieszkańcy niższych kondygnacji będą mogli zajrzeć wprost w okna sąsiada (i vice versa). Z „tarasu” budynku wielorodzinnego spływa szeroka rampa, której wylot celuje wprost w pawilony i podwórko domu.
- Zobacz też: Żółty toskański domek, który obrósł blokami. Willa Pawiówka w Warszawie należała do słynnego ogrodnika

i
„Wałbrzyska 21”. Inwestycja spółdzielni z wielkim podziemnym parkingiem
Blok tuż przy domu to zespół budynków mieszkalnych „Wałbrzyska 21”, który ma być gotowy pod koniec 2025 r. W lutym br. osiągnął już docelową wysokość (14 pięter w najwyższej części). W środku – 160 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i 2455 m² powierzchni na handel i usługi. Według zapowiedzi w budynku (na parterze i pierwszym piętrze) mają działać m.in. sklep spożywczy sieci Mokpol oraz restauracja McDonald's – oba obiekty działały tu już wcześniej, w rozebranych pod budowę bloku pawilonach.
Inwestycję od maja 2023 r. realizuje spółdzielnia „Służew nad Dolinką”, jedna z bardziej aktywnych, jeśli chodzi o wznoszenie budynków. Wykonawcą jest firma ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki. Jak podają przedstawiciele spółdzielni w serwisie passa.waw.pl, kompleks wyróżnia nie tylko świetna lokalizacja, ale także „nowoczesna, wyrafinowana forma architektoniczna” oraz „elewacje (...) uzupełnione elementami z kamienia naturalnego, które dodadzą inwestycji prestiżu oraz powagi”. Jak podano:
- Sprawdź też: Luksusowe mieszkania w rosyjskiej fortyfikacji. Projekt zakłada dokładne odtworzenie nieistniejącego obiektu
Narożnik ulic Puławskiej i Wałbrzyskiej to południowa brama na Mokotów, więc zdaniem władz SM „Służew nad Dolinką” tak eksponowane miejsce wyklucza bylejakość i masówkę.

i
Co ciekawe, zaprojektowano aż trzy kondygnacje podziemne, z czego dwie obsłużą mieszkańców nowego obiektu, a jedna zostanie udostępniona osobom mieszkającym w innych blokach spółdzielni w okolicy.
Warto dodać, że samotny dom między blokami nie jest jedynym w okolicy. Stosunkowo niedaleko stąd stoi też charakterystyczny dom na bakier, umieszczony na ukos między 11-piętrowymi kolosami z wielkiej płyty. Kilkaset metrów od inwestycji znajduje się z kolei interesujące, bo praktycznie niezmienione od lat 90. centrum handlowe CH Land, które docelowo ma zostać zastąpione przez biurowiec.
- Przejdź do galerii: Dom jednorodzinny między blokami przy alei Lotników 26 w Warszawie
