Zniżka przy wykupie mieszkania
Zamierzam wykupić mieszkanie komunalne, ale zaproponowane przez miasto warunki są obecnie mniej korzystne niż kilka lat temu...
Wcześniej miasto dawało 90 proc. zniżki, a teraz tylko 80 proc. i to przy jednorazowej wpłacie. Przy rozłożeniu na raty zniżka wynosi tylko 60 proc. Czy są jakieś zasady ustalania zniżek i czy miasto może je zmieniać?
Dominika W., woj zachodniopomorskie
Obowiązujące przepisy nie określają konkretnie, jaka zniżka przysługuje przy wykupie mieszkań komunalnych przez lokatorów. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami upoważniają jedynie właściwy organ do udzielenia bonifikaty, a jej zakres pozostawiony jest uznaniu właściciela (gminy, miasta). A zatem to zarząd miasta (gminy) za zgodą rady miasta (gminy) może udzielić bonifikaty i dowolnie ustalić jej wysokość. Nie ma też przeszkód, aby władze zmieniły swoją wcześniejszą uchwałę lub ją uchyliły i podjęły nową, w której określą inną wysokość zniżki.
W różnych gminach ich władze mogą przyznać bonifikaty w różnej wysokości, ale zazwyczaj mieszczą się one w granicach 60-80 proc.
Podstawa prawna: zasady wykupu mieszkań komunalnych regulują przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.) oraz obowiązująca w danej gminie uchwała w sprawie zasad wykupu mieszkań i udzielenia bonifikaty.