Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego zalety i wady

2016-12-16 15:07

Jedną z najczęściej spotykanych form prawnych posiadania lokalu w Polsce (poza tradycyjną własnością) jest spółdzielcze prawo do lokalu. Jednocześnie jest ono jednym z najbardziej niekomfortowych praw dla właściciela nieruchomości. Przyczynia się do tego konstrukcja tego prawa, która pozostawia własność danego lokalu pod zarządem danej spółdzielni, a mieszkający w nim lokator ma jedynie prawo do jego użytkowania.

Prawo spółdzielcze lokatorskie
Autor: archiwum muratordom

Podstawową wadą tego rodzaju lokalu jest to, że nie może być on przedmiotem dziedziczenia oraz nie można go sprzedać ani darować. Dodatkowym mankamentem jest również fakt, że użytkownik nie może na lokalu ustanowić hipoteki. Jest jednak możliwość wynajęcia lokalu lub nawet użyczenia go za darmo, w takim wypadku posiadaczem spółdzielczego prawa do lokalu jest w dalszym ciągu wynajmujący, najemca jest jedynie jego użytkownikiem. Ponad to komornik nie może zająć takiej nieruchomości w postępowaniu windykacyjnym. Właścicielem tej specyficznej formy prawnej może zostać wyłącznie osoba fizyczna lub małżeństwo. Osoba posiadająca spółdzielcze prawo do lokalu musi być członkiem spółdzielni, jeżeli posiadaczami jest małżeństwo, wystarczy aby jedno z nich zostało przyjęte w poczet członków spółdzielni. Istotną kwestią przy użytkowaniu lokalu objętym spółdzielczym prawem lokatorskim jest konieczność użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem, w przeciwnym wypadku jest to podstawą do wypowiedzenia przez spółdzielnie umowy przyznającej spółdzielcze lokatorskie prawo.

To tylko kilka z wielu aspektów tego rodzaju prawa do lokalu. Warto poznać wszystkie jego zalety i wady, które szczegółowo omawiamy w artykule: Czym jest popularne w Polsce spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu?

Zobacz również: Polacy nie płacą czynszu. Rekordzista ma ok. 930 tys. zł długu!