Budowa domu. Kiedy zgoda sąsiada ma znaczenie
To, czy sąsiad się zgadza, nie ma wpływu na usytuowanie domu na działce. W tym przypadku liczy się wielkość działki i sposób zabudowania sąsiedniej. Są jednak sytuacje, w których warto mieć sąsiada po swojej stronie. Jego zgoda może być pomocna w uzyskaniu pozwolenia na budowę w odległości 1,5 m od granicy albo...
Usytuowanie budynku na działce
Sposób usytuowania budynku nie zależy od zgody sąsiada, ale od rozmiarów naszej działki albo od tego, w jaki sposób jest zabudowana sąsiednia posesja. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć dowolności zabudowy i sytuacji, gdy sąsiad, który już postawił dom (lub inny budynek) przy granicy, nie wyraża zgody – często tylko ze złośliwości – aby z drugiej strony powstał podobny obiekt.
Pozwolenie na budowę
Zgoda sąsiada może być pomocna w uzyskaniu pozwolenia na budowę w odległości 1,5 m od granicy albo w ostrej granicy, gdy inwestor dysponuje małą działką, na której nie da się postawić domu z zachowaniem standardowych odległości.
Pamiętajmy bowiem o tym, że urząd, wydając pozwolenie na budowę, powinien też sprawdzić, czy planowana budowa nie naruszy słusznych interesów sąsiadów. Zgoda sąsiada może więc stanowić dowód potwierdzający, że nie uważa on przybliżenia budynku do granicy za zamach na jego własność i nie będzie protestował przeciwko takiemu usytuowaniu budynku.
Zgoda taka wprawdzie nie przesądza o uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale może przyspieszyć i ułatwić postępowanie administracyjne.
Odstępstwo od przepisów
Zgoda sąsiada może mieć istotne znaczenie w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie mając możliwości postawienia domu zgodnie z przepisami, będziemy się starać o zezwolenie na odstępstwo od przepisów (na przykład zechcemy postawić ścianę z oknami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy).
W takim wypadku urząd rozpatrujący nasze podanie weźmie pod uwagę wszelkie okoliczności dotyczące zagospodarowania zarówno naszej, jak i sąsiedniej nieruchomości, a więc także stanowisko sąsiada w tej kwestii.