Czy na generalny remont mieszkania potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?
Chcesz przeprowadzić generalny remon mieszkania? Zmienić układ pomieszczeń, wyburzyć niektóre ścianki działowe i postawić je gdzie indziej, a w miejscu kuchni urządzić np. łazienkę? Upewnij się, jakie konsekwencje może nieść za sobą taki remont. Czy na takie prace potrzebna jest zgoda wspólnoty?
Kiedy na prace remontowe porzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?
Taka zgoda potrzebna jest tylko wówczas, jeżeli remont wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w części wspólne budynku: ściany nośne, stropy, dach, piony wodne, kanalizacyjne czy wentylacyjne, a więc wszystkie te części budynku i instalacje, które służą do wspólnego użytku. Natomiast prace wykonywane wewnątrz mieszkania, jeśli tych części nie naruszają, nie wymagają zgody wspólnoty.
Na co uważać podczas generalnego remontu mieszkania?
Trzeba jednak pamiętać, iż prace, które z założenia miały być wykonywane tylko w jednym mieszkaniu, mogą być odczuwalne w całym bloku. Na przykład przestawienie ścianek działowych może spowodować zmianę układu obciążeń w budynku i w skrajnych przypadkach zagrozić bezpieczeństwu konstrukcji. Warto więc przed rozpoczęciem robót zlecić wykonanie ekspertyzy technicznej, która potwierdzi, że planowane prace nie spowodują zagrożenia.
Czy sąsiedzi mogą zakwestionować remont?
Przeprowadzona modernizacja może też nie spodobać się sąsiadom, jeśli na przykład za ścianą ich sypialni urządzimy łazienkę, która według pierwotnego projektu była w zupełnie innym miejscu. Gdyby hałas związany z korzystaniem z nowo urządzonej łazienki nadmiernie przeszkadzał sąsiadom, mogliby oni dochodzić przed sądem nawet przywrócenia poprzedniego układu pomieszczeń. Lepiej więc dobrze przemyśleć plan remontu, aby nie narobić kłopotu sobie i innym.