Jak zamieszkać na działce rolnej bez odralniania? Trzeba kupić siedlisko...
Aby kupić siedlisko, nie musisz być rolnikiem. Nie musisz też kontynuować działalności rolniczej sprzedającego. Jeżeli jednak będziesz chciał dokonać jakichś inwestycji budowlanych na terenie siedliska, musisz liczyć się z ograniczeniami. Bez problemu wyremontujesz lub przebudujesz dom. Kłopoty mogą się jednak pojawić, gdy zechcesz...
Nie trzeba być rolnikiem, aby kupić siedlisko
Nie ma też w zasadzie obowiązku kontynuowania działalności rolniczej sprzedającego. Warto jednak upewnić się, czy sprzedający gospodarstwo rolnik nie zawarł umowy o dofinansowanie w ramach pomocy z funduszy unijnych.
Jeśli bowiem zaprzestał produkcji, do której się zobowiązał, może być zmuszony zwrócić dotację. Zgodnie z art. 554 Kodeksu cywilnego nabywca gospodarstwa odpowiada solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem gospodarstwa, a więc i za ewentualny zwrot dotacji. W związku z tym wskazane jest żądanie od sprzedającego zaświadczenia, że nie ma żadnych zobowiązań z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Ograniczenia w budowie, gdy nie jesteś rolnikiem
Musimy się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami, jeśli będziemy chcieli dokonać jakichś inwestycji budowlanych na terenie gospodarstwa, a nie jesteśmy ani nie zamierzamy zostać rolnikami.
Nabywca gospodarstwa wraz z budynkiem mieszkalnym nie powinien mieć problemów z przebudową, rozbudową czy remontem domu (oczywiście po spełnieniu wymagań prawa budowlanego), ale gdy będzie chciał wybudować dom czy też wyburzyć stary i na jego miejscu postawić nowy, konieczne będzie odrolnienie gruntów pod zabudowę.
Takie odrolnienie nie zawsze jednak jest możliwe.