Podatek od emisji CO2 w Polsce dla gospodarstw domowych. Zapłacisz nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem!

2023-10-24 14:48
Podatek od ogrzewania gazem i węglem
Autor: Getty Images Polacy zapłacą nowy podatek - idą rewolucyjne zmiany!

Chodzi o podatek od ogrzewania dla wszystkich gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują paliwa kopalne, czyli węgiel, ekogroszek i gaz ziemny. Nowa opłata ma wynieść 45 euro za tonę emisji dwutlenku węgla i jest wynikiem zatwierdzonego właśnie prze Unię systemu ETS 2, który rozszerza handel emisjami o budynki mieszkalne. Od kiedy Polacy będą musieli zapłacić nowy podatek od ogrzewania?

Spis treści

  1. Masz kocioł na węgiel lub gaz? Zapłacisz więcej
  2. Co to jest system ETS?
  3. Nie tylko nowy podatek, ale i wzrost cen
  4. Możesz wymienić kocioł na węgiel lub gaz z pomocą UE

Nowe przepisy wprowadzające równoległy system handlu emisjami (ETS 2) dla budownictwa i transportu są opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Chodzi o regulacje, które zawiera Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. a zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE.

Masz kocioł na węgiel lub gaz? Zapłacisz więcej

Od 1 stycznia 2027 podatek od ogrzewania ma objąć wszystkie gospodarstwa domowe, które ogrzewają domy paliwami kopalnymi. To wynik wprowadzenia w ramach pakietu Fit for 55 systemu ETS a wraz z nim opłat za emisję dwutlenku węgla.

Co to jest system ETS?

To unijny system handlu uprawnieniami do emisji stworzony, aby:

  • sfinansować redukcję emisji CO2 do atmosfery,
  • poprawić efektywność energetyczną,
  • rozbudować energetykę opartą na alternatywnych źródłach energii, innych niż te kopalne.

ETS to główny filar polityki EU na rzecz walki o ochronę klimatu oraz podstawowe narzędzie służące do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych poprzez uwzględnienie kosztu emisji CO2 w produkcji energii oraz wyrobów przemysłowych.

Cena praw do emisji tony dwutlenku węgla jest aktualnie bardzo wysoka - wynosi 100 euro.

Nie tylko nowy podatek, ale i wzrost cen

ETS 2 będzie miał wpływ na cenę, jaką będziemy płacić za surowiec. Jednostki uprawnień będą doliczane do ceny paliwa. Oznacza to, że ceny gazu będą wyższe, a wzrost ten będzie na pewno dwucyfrowy (ok. 20%). W przypadku węgla, który jest bardziej emisyjny, będzie jeszcze wyższy - Polacy zapłacą za około 6 ton emisji, czyli ok. 1200 zł na rok.

Dla tych, którzy nie zdążą do 2027 roku wymienić pieca na węgiel lub gaz, został utworzony Społeczny Fundusz Klimatyczny. Ma on chronić gospodarstwa, które dotknie ubóstwo energetyczne. Jego budżet będzie wynosił około 87 miliardów euro i będzie obowiązywał do 2032 roku.

Według danych Centralnej Emisyjności Budynków to nawet ponad 3,2 mln gospodarstw domowych ogrzewa dom gazem, a węglem 4,6 mln gospodarstw domowych.

Możesz wymienić kocioł na węgiel lub gaz z pomocą UE

Unia Europejska planuje opodatkowanie emisji budynków, ale też w zamian daje ogromne wsparcie finansowe na transformację energetyczną. To wsparcie m.in. w Krajowym Planie Odbudowy - na termomodernizację przeznaczonych jest ok. 3,5 mln euro. Do tego dochodzą jeszcze środki krajowe, chociażby kilkadziesiąt miliardów złotych w ramach programu Czyste Powietrze.

Podatek od ogrzewania zdecydowanie obciąży budżety gospodarstw domowych, ale jest też szansą na zwiększenie liczby ekologicznych źródeł ciepła w Polsce. Do 2027 roku jest jeszcze kilka lat. To czas na wymianę nieekologicznych systemów ogrzewania, na te, które mają pozytywny wpływ na środowisko.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE