Najchętniej kupowane mieszkania na rynku pierwotnym. Kurczy się metraż nowych mieszkań

2017-05-24 15:13
Nowe mieszkanie
Autor: Marcin Czechowicz Kupując mieszkanie chemy mieć wnętrza dostosowane do swoich potrzeb i stylu życia. Ważne jest rozplanowanie układu pomieszczeń, stworzenie własnej aranżacji i wybór materiałów, które nam się podobają - takie możliwości daje nam przede wszystkim rynek pierwotny.

Jakie są najchętniej kupowane mieszkania na rynku pierwotnym? Deweloperzy podkreślają, że świetną sprzedaż mieszkań zawdzięczają w dużej mierze temu, że potrafili wstrzelić się z ofertą w oczekiwania nabywców. Na jakie mieszkania jest największy popyt?

- Nie ma wątpliwości, że największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się i nadal cieszą się mieszkania niewielkie, najczęściej dwupokojowe – mówi Anna Maroń z firmy doradczej REAS. I dodaje, że są one popularne zarówno wśród osób kupujących dla siebie, jak również wśród inwestorów, nabywających mieszkania w celu ich późniejszego wynajęcia.

Sprawdź też: odbiór mieszkania od dewelopera - 7 rzeczy, o których musisz pamiętać >>>

- Jeszcze pięć lat temu, w miastach objętych naszym monitoringiem, stanowiły one blisko połowę wszystkich mieszkań wprowadzanych do sprzedaży - dodaje Anna Maroń.

Sprawdź: pomiar powierzchni mieszkania - według jakiej normy >>>

Także z danych serwisu ogłoszeniowego Morizon.pl wynika, że najwięcej Polaków deklaruje zakup dwupokojowego mieszkania o powierzchni do 50 m2. Choć wciąż spory jest także popyt na kawalerki. Opinie deweloperów są zbieżne. Twierdzą, że najszybciej sprzedają mieszkania o najmniejszym metrażu, jedno- i dwupokojowe.

Sprawdź też: jak wprowdzać zmiany lokatorskie w projekcie nowego mieszkania >>>

Oczywiście popyt na określony metraż mieszkań zależy też od konkretnej inwestycji. Przykładowo w prestiżowych lokalizacjach, gdzie powstają apartamentowce, najszybciej znikają duże mieszkania. Dlatego deweloperzy starają się mieć zróżnicowaną ofertę skierowaną zarówno do osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania, często niewielkiego w większej odległości od centrum, jak również mieszkania z segmentu premium i apartamenty, poszukiwane przez osoby zmieniające mieszkanie na większe lub lepiej zlokalizowane.

Kupujemy nowe mieszkanie. Jak zmieniają się preferencje kupujących?

- W ostatnim czasie struktura mieszkań w inwestycjach wprowadzanych na rynek ulega widocznym zmianom. Obserwowany jest wyraźny spadek udziału mieszkań dwupokojowych na rzecz mieszkań trzy- i czteropokojowych – zaznacza Anna Maroń. Z badań REAS wynika, że miastem, w którym trend ten jest najbardziej zauważalny jest Łódź. Specjalistka zwraca uwagę, że pomimo zwiększania się udziału mieszkań z większą liczbą pokoi w nowo wprowadzanych do sprzedaży mieszkaniach, ich średnia powierzchnia systematycznie malała.

Sprawdź też: funkcjonalne kuchnie - mieszkania pokazowe deweloperów >>>

- Mamy więc do czynienia z ciekawym zjawiskiem polegającym na maksymalizowaniu liczby pokoi w coraz mniejszych metrażowo mieszkaniach. Kupujący są zainteresowani niewielkimi, ale funkcjonalnymi lokalami z jak największą liczbą pomieszczeń i takim ich rozkładem, aby można było maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mniejsza powierzchnia to też niższa cena całkowita mieszkania – tłumaczy Anna Maroń.

Średnia powierzchnia mieszkań na rynku pierwotnym
Autor: materiały prasowe

Dlaczego Polacy kupują małe mieszkania?

Niestety – jak informuje portal RynekPierwotny.pl - średnia powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów kurczy się już od dawna, choć poszczególne miasta różnią się pod tym względem.- W dużej mierze zależy to od relacji pomiędzy zarobkami oraz poziomem cen – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa, gdzie w 2016 r. przeciętne nowe mieszkanie miało 52,1 m2. Prajsnar zwraca uwagę, że krakowskie mieszkania były stosunkowo małe również dwanaście lat wcześniej. Przez ten czas przeciętny metraż skurczył się o 5%.Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie wprawdzie deweloperzy budują stosunkowo niewiele mieszkań, ale ci, których stać na ich zakup, celują w większe metraże. GUS podał, że średnia powierzchnia użytkowa nowych mieszkań deweloperskich wynosiła w ubiegłym roku 57,2 m2.- Ten wynik jest pochodną najlepszej relacji cen metrażu w stosunku do wynagrodzeń – podkreśla analityk. I dodaje, że także dwanaście lat wcześniej łódzkie mieszkania były największe, a ich średnia powierzchnia biła rekordy - 79,4 m2.Co ciekawe, Łódź obok Poznania i Gdańska jest miastem, w którym od 2004 r. do 2016 r. nowe mieszkania deweloperskie "skurczyły się" najbardziej. Jest to jednak efekt m.in. tego, że - ze względu na bardzo wysokie ceny działek - deweloperzy budują coraz mniej domów na terenie metropolii. Ponadto duży wpływ na powierzchnię budowanych mieszkań ma dostępność kredytów na ich zakup. Ta zależność jest widoczna szczególnie w Warszawie, gdzie w czasie boomu kredytowego w latach 2004-2008  GUS informował o wzroście średniej powierzchni nowych mieszkań, a po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r., gdy banki przykręciły śrubę kredytową, zaczęła się ona szybko zmniejszać.- Spadek średniej powierzchni nowych mieszkań jest widoczny we wszystkich metropoliach. Tego trendu nie zmieniła nawet poprawa dostępności kredytów mieszkaniowych po 2012 r. – mówi Andrzej Prajsnar. Choć równocześnie przyznaje, że pewien wpływ na decyzje metrażowe deweloperów może mieć spadek liczebności gospodarstw domowych.

Metraż mieszkań rynek pierwotny
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE