Kupno domu na kredyt. Co daje promesa kredytowa?
Promesa kredytowa to potwierdzenie posiadania zdolności kredytowej i przyrzeczenie przez bank, że po spełnieniu określonych w promesie warunków klientowi zostanie udzielony kredyt. Dzięki promesie kredytowej unikniesz sytuacji, w której nagle okazuje się, że masz upatrzony dom, a nie masz zdolności kredytowej.
Przymierzając się do kupna domu, najlepiej zacząć od sprawdzenia, jaka jest nasza zdolność kredytowa, czyli jakiej wysokości kredyt jesteśmy w stanie spłacić i w jakim czasie. Dowiemy się wówczas, na jaki dom nas stać.
Czy doradca kredytowy określi naszą zdolność kredytową?
Niestety, wstępna informacja o zdolności uzyskana u doradcy w banku może różnić się od tej ostatecznej, ustalonej w trakcie analizy wniosku kredytowego. Żeby uniknąć takiej sytuacji, można wystąpić o promesę kredytową.
Co to jest promesa kredytowa?
Promesa kredytowa jest to potwierdzenie posiadania zdolności kredytowej i przyrzeczenie przez bank, że po spełnieniu określonych w promesie warunków klientowi zostanie udzielony kredyt. Promesa zazwyczaj ma 30-dniowy termin ważności, a jej koszt to w zależności od banku od 250 do 500 zł. Czas wydania to na ogół dwa-trzy dni.
Ze względu na krótki okres ważności promesy najpierw powinniśmy znaleźć interesującą nas nieruchomość, a dopiero później, przed podpisaniem umowy przedwstępnej – jeśli potrzebne będzie potwierdzenie posiadanej zdolności – możemy wystąpić o promesę.
Sprawdź również: Promocje banków. Na co uważać w promocjach kredytów hipotecznych?
WIDEO: Czy warto korzystać z pomocy pośredników kredytowych?
Sprawdzając zdolność kredytową, powinniśmy podać doradcy wysokość dochodu bez ewentualnych premii (banki nie wyliczają ich do zdolności) i wskazać wszystkie istniejące zobowiązania.