Dopłat do kredytów mieszkaniowych nie będzie. Jest oficjalne potwierdzenie

To już oficjalny koniec prac nad rządowym projektem ustawy dotyczącej programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Rząd oficjalnie poinformował o wycofaniu projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym na start. Informację potwierdza pismo, jakie opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kredyt

i

Autor: Getty Images/Robert Blaszkowski

Spis treści

  1. Oficjalne potwierdzenie rezygnacji z programu Kredyt na start
  2. Projekt nie zyskał poparcia, obawiano się wzrostu cen
  3. Zamiast dopłat do kredytów - budownictwo społeczne?
Debata Muratora: Czyste powietrze
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Oficjalne potwierdzenie rezygnacji z programu Kredyt na start

Program dopłat do kredytów mieszkaniowych tak naprawdę był już tylko fikcją, bo nieoficjalnie wycofano się z niego już parę miesięcy temu, w marcu 2025 roku. Pismo z 222 lipca potwierdziło tę informację oficjalnie.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowane zostało pismo złożone przez ministra Krzysztofa Paszyka – adresowane do Macieja Berka (przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów). W piśmie minister precyzuje, że projekt został wykreślony z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, co oznacza zaprzestanie jego procedowania. Decyzję uzasadniono potrzebą stworzenia nowej, bardziej kompleksowej strategii, która obejmie m.in. wsparcie nabycia własności oraz mieszkalnictwo społeczno-komunalne.

Projekt nie zyskał poparcia, obawiano się wzrostu cen

Przypomnijmy. Projekt ustawy był konsultowany w 2023–2024 r., został przekazany do Sejmu jesienią 2024, ale od tamtej pory napotykał opór koalicyjny i liczne krytyczne opinie ze strony resortów i ekspertów.

Co zawierał projekt ustawy o dopłacie do kredytów?

W projekcie zapowiadano wsparcie mieszkaniowe poprzez dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych lub na dom. Jednak wiele instytucji i organizacji alarmowało, że dopłaty będą nieefektywne i jednie doprowadzą ponownie do wzrostu cen mieszkań i materiałów budowlanych. Ostatecznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska oceniło dopłaty jako nieefektywny instrument polityki (budżet na to planowano na około 19–20 mld zł na 10 lat) o nieadekwatnych efektach względem kosztu.

Projektu nie poparli koalicjanci z Lewicy i Polski 2050. Lewica preferuje bowiem inwestycje w tanie mieszkania komunalne, a Polska 2050 krytykowała program za wspieranie deweloperów zamiast zwiększania realnej podaży mieszkań.

Zamiast dopłat do kredytów - budownictwo społeczne?

Ostatecznie Ministerstwo Rozwoju i Technologii oficjalnie złożyło pismo z prośbą o wycofanie projektu ustawy. Oficjalną decyzję ogłoszono 22 lipca, choć prace nad tym projektem zostały wstrzymane już kilka miesięcy temu.

Według nieoficjalnych doniesień z czerwca 2025 r., środki pierwotnie przewidziane na dopłaty zostaną przekierowane do samorządów na budownictwo społeczne.

Murowane starcie
Fotowoltaika – na dachu czy na działce? MUROWANE STARCIE
Murator Google News