Pergola w ogrodzie: podpora dla pnączy i parawan przy tarasie

2018-09-10 12:57

Pergola do jeden z najpopularniejszych elementów małej architektury w ogrodzie. Pergola służy przede wszystkim jako podpora pnączy oraz parawan przy tarasie.

Pergola często jest umiejscawiana przy tarasie, gdzie pełni funkcję parawanu. Może także stanowić łącznik, na przykład między dwiema częściami ogrodu. W zależności od użytych do budowy pergoli materiałów i sposobu jej wykonania nadaje naszemu zielonemu zakątkowi różny charakter.

Obsadzenie pergoli roślinami

Ważny jest sposób obsadzenia pergoli roślinami. Konstrukcja ta bowiem doskonale nadaje się jako podpora pod różne pnącza. Odpowiednio dobierając gatunki, nie tylko te wspinające się po pergoli, ale i rosnące w jej sąsiedztwie, stworzymy fantastyczny zielony tunel: urokliwe wnętrze ogrodowe pełne kwitnących i pachnących roślin. Ażurowe zadaszenie oparte na dwuszeregu podpór ma ocieniać określony fragment terenu: taras przy domu, placyk, alejkę. Pergola najlepiej pełni swoją funkcję, gdy porastają ją pnącza. Musi być odpowiednio wytrzymała, gdyż pędy i liście stanowią znaczny ciężar. Najczęściej pergole wykonywane są w całości z drewna lub metalu, ale można tez oprzeć drewniany ruszt na murowanych podporach.

Montaż kratki ogrodowej
Pozostałe podkategorie