Zieleń na tarasie. Rośliny i kwiaty na słoneczny taras i balkon

2021-03-09 17:41 Anna Skórkowska
Taras kwiaty
Autor: Marcin Czechowicz Taras w słoneczne dni stanie się ulubionym miejscem relaksu.

Zieleń na tarasie to obowiązkowy element letniej aranżacji. Jakie rośliny rośliny wybrać na słoneczny taras i balkon, by stworzyć zakątek, który wygląda atrakcyjnie i nie wymaga wiele pielęgnacji? Prezentujemy dwie aranżacje kwiatowe.

Odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą nam się „po stokroć”. Rośliny o najbardziej okazałych i kolorowych kwiatach uwielbiają słońce i tylko wtedy podziwiać je możesz w całej okazałości. Oto propozycja obsadzenia skrzynki ustawionej na nasłonecznionym balkonie czy tarasie. Dobrane gatunki właśnie takie warunki świetlne preferują.

Zieleń na tarasie - rośliny na słoneczny taras i balkon

Podstawę kompozycji na taras czy balkon stanowi pochodzące ze słonecznej Afryki osteospermum. Jego kwiaty mogą mieć barwę od białej do fioletowej. Na noc oraz w pochmurne dni zamykają się prezentując ciekawe odcienie spodniej strony płatków. Drugą rośliną jest starzec popielny (Senecio cineraria), którego srebrzyste, jasne liście będą pięknie kontrastować z ciemną zielenią osteospermum. Z przodu skrzynki można posadzić ozdobną trawę, na przykład kostrzewę siną (Festuca cinerea). Jej cienkie, szczecinowate liście niewątpliwie urozmaicą kompozycję przywodząc na myśl łąkę. Do sadzenia należy wybierać egzemplarze mniej rozrośnięte. Na krańcach skrzynki można posadzić ubiorka okółkowego (Iberis umbellata). Ta wyjątkowo trwała roślina latem obsypana jest czerwono-różowymi kwiatami i tworzy zwarte, przewieszające się kępy.

Kompozycja kwiatowa na słoneczny balkon - zastosowane rośliny

  1. Osteospermum Springstar ‘Gemma’ - roślina jednoroczna, 20–30 cm wysokości, kwiaty różowe, kwitnie V–X,
  2. Starzec popielny (Senecio cineraria) - roślina jednoroczna, 30–70 cm wysokości,
  3. Kostrzewa sina (Festuca cinerea) - trawa, 20–30 cm wysokości,
  4. Ubiorek okółkowy (Iberis umbellata) - roślina jednoroczna, 30 cm wysokości, kwiaty różowoczerwone, kwitnie VI–VII.

Wybrane rośliny wymagają przepuszczalnego podłoża z grubą warstwą drenażu. Pamiętaj o usuwaniu przekwitłych kwiatów – pobudzi to rośliny do zawiązywania nowych i wydłuża okres kwitnienia.

Rośliny na słoneczny taras
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Rozchodnik ościsty 'Cristatum'

Jakie rośliny posadzić przy słonecznym tarasie?

Właściciele tarasów często mają problem z doborem roślin, które sprawdzą się w pełnym słońcu na nieurodzajnej glebie. W tym projekcie pokazujemy, jak stworzyć zakątek, który wygląda atrakcyjnie, a nie wymaga wiele pielęgnacji.

Słońce operuje tu przez znaczną część dnia, bo taras jest oświetlony od południa i południowego-wschodu. Żeby to miłe miejsce nie zmieniło się w suchą, rozgrzaną patelnię, warto otoczyć taras roślinami. Nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że wpłyną pozytywnie na lokalny mikroklimat, dotleniając powietrze i podnosząc jego wilgotność.

Rośliny na balkon. Pomysły na kompozycje z kwiatów balkonowych

Rośliny na słoneczny taras
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy|Andrzej Szandomirski Fot. 1 Jeżeli chcesz stworzyć taki kipiący roślinami zakątek, pomyśl o tym wcześniej, bo byliny, trawy, cebule i bulwy najlepiej sadzić we wrześniu i w październiku. Kanny sadzi się wiosną – w postaci kłączy lub gotowych sadzone Fot. 2 Taras naziemny utwardzony czerwoną kostką betonową zbudowano pomiędzy dwiema ścianami domu, tworząc ciepły słoneczny zakątek – wymarzone miejsce wypoczynku i raj dla miłośników kąpieli słonecznych. Jest 50-60 cm wyniesiony ponad poziom terenu, a wokół niego uformowano łagodnie opadającą skarpę

Pomysł na aranżację roślin przy słonecznym tarasie

W tym projekcie naturalny charakter działki zadecydował o tym, jakie przyjęto rozwiązanie. Porastają ją głównie sosny, ale są też niewielkie drzewka: klon jesionolistny oraz bez czarny. Budowę prowadzono w taki sposób, by zachować jak najwięcej istniejącej roślinności. Dzięki temu ogród po uzupełnieniu nasadzeń od razu będzie sprawiał wrażenie dojrzałego. Ziemia na działce jest piaszczysta i przepuszczalna, uboga w próchnicę. To trudne warunki dla większości roślin ogrodowych. W tej sytuacji do posadzenia wokół tarasu wybrano takie gatunki i odmiany roślin, które lubią słońce, dobrze znoszą piaszczystą glebę i okresową suszę.

Czytaj także:

Między tarasem a ogrodem. To miejsce będzie dobrze widoczne nie tylko z tarasu i przez panoramiczne okno, ale też z obniżonej części ogrodu. Projekt przewiduje obsadzenie stoków niskimi roślinami, które się szybko rozrastają i tworzą duże skupiny. Osoby wypoczywające na tarasie będą otoczone gęstą niską roślinnością „spływającą” poduchami w kierunku dalszej części ogrodu. Oprócz płożącego się nisko jałowca i trawy o pasiastych liściach wybrano gatunki, które jak róża okrywowa wyglądają zachwycająco nie tylko w porze kwitnienia, gdy pokrywają się masą kwiatów, ale także takie, których liście są dekoracyjne przez cały okres wegetacyjny oraz w łagodne zimy – rogownicę kutnerowatą i rozchodnik. Dodatkową zaletą wszystkich tych roślin jest to, że korzeniami i rozłogami przerastają skarpę, dzięki czemu, umacniają ją i zapobiegają erozji gleby.

Przy elewacjach. Przy każdej ze ścian sąsiadujących z tarasem pozostawiono w nawierzchni miejsca przeznaczone do obsadzenia roślinami. W żyznym podłożu będą tu mogły rosnąć (niezależnie od warunków siedliskowych panujących na działce) bardziej wymagające rośliny ozdobne.

Zioła w ogrodzie - rozmaryn i kocanka włoska

Dobór roślin na słoneczny taras

Do obsadzenia skarpy pomiędzy istniejącymi drzewami (dorodnym klonem jesionolistnym i pienną formą bzu czarnego) wybrano głównie niskie gatunki zadarniające, z których powstanie stonowana biało-żółto-szarozielona kompozycja. Rośliny mają być posadzone w dużych grupach tworzących wrażenie, że łagodnie spływają po stoku. Rabata jest pomyślana tak, by jej wygląd wraz upływem czasu ulegał zmianie. Jesienią i zimą dominować tu będą szaroniebieski jałowiec łuskowy 'Blue Carpet', kępy rajgrasu wyniosłego 'Variegatum' o biało paskowanych zielononiebieskich wąskich liściach oraz rogownica kutnerowata przypominająca dużą płaską poduchę złożoną z pędów i drobnych liści pokrytych szarym kutnerem. Po lewej stronie u dołu skarpy poniżej rogownicy znajdzie się rozległa skupina rozchodnika ostrego, a po prawej kompozycję zamknie duża kępa krzewów róży zaliczanej do grupy okrywowych, odmiany 'Alba Meidiland'.

Ponieważ wiosną, zanim na różach rozwiną się liście, obsadzona nimi część skarpy będzie wyglądać smutno i mało atrakcyjnie, warto posadzić jesienią między krzewami róż rośliny cebulowe, takie jak narcyzy, tulipany, szafirki, hiacynty. Zakwitną wiosną, zanim na różach pojawią się liście, a zakończą wegetację okryte ich ulistnionymi już pędami.

W czerwcu rabata stanie się biało-żółta: najpierw rogownica zniknie pod białymi kwiatami, a rozchodnik ostry pod żółtymi, a wkrótce po tym zakwitną krzewy róż i wiesiołek missouryjski, którego żółte kwiaty otwierają się po południu i w dni pochmurne. Rogownica i rozchodnik będą cieszyć oczy do końca lipca, wiesiołek jeszcze we wrześniu, a róże aż do mrozów.

Uzupełnieniem tej biało-żółtej kompozycji niskich roślin okrywających skarpę będzie osiągająca do 100 cm wysokości kępa krwawnika wiązówkowatego o płaskich żółtych kwiatostanach rozwijających się na charakterystycznych sztywnych łodygach.

Wyrazistymi kontrapunktami przełamującymi tę łagodną kolorystykę staną się kępy pacioreczników (kanna) o brązowopurpurowych liściach i czerwonych kwiatach (na przykład odmiana 'Herkules', 'Cleopatra' lub 'Australia'). Rośliny te osiągają wysokość ponad 150 cm.

Rozległe płaszczyzny dobrze oświetlonych słońcem ścian to doskonałe miejsce dla gatunków ciepłolubnych. Po prawej stronie po kratce będzie się więc wspinać pnącze – wiciokrzew Heckrotta o żółto-pomarańczowych kwiatach, a po lewej, przy panoramicznym oknie, będzie grządka z ziół z gatunków jedno- i wieloletnich, jak: bazylia, cząber, szałwia, tymianek, melisa oraz rozmaryn. Efektownym elementem dominującym stanie się tu druga kępa pacioreczników (jak odbicie tych, które mają rosnąć poniżej skarpy).

Warto wiedzieć

Większość gatunków wybranych do nasadzeń to rośliny odporne na suszę i mało wymagające co do gleby. Nie potrzebują szczególnej pielęgnacji, ale nie należy ich też pozostawić samym sobie. Są dość ekspansywne, co w tym wypadku jest korzystne, bo szybko się rozrosną, jednak trzeba je kontrolować i w razie konieczności ograniczać ich rozrastanie się (oddzielać części kęp i przesadzać je w inne miejsce)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE