Darmowy taras widokowy w Warszawie z widokiem na Wisłę. A na górze - jak w u Alicji z krainy czarów. Ogród na dachu BUW

2024-06-13 10:58

Tu można dosłownie zatopić się śród roślin. To pierwsza tego typu realizacja w Polsce. Niezwykły ogród na dachu równo 22 lata temu i zachwyca do dziś. A wstęp jest darmowy. Latem ogród na dachu biblioteki w Warszawie mieni się kolorami - a każdy ma tu znaczenie. Z alejek, ławek, mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Wisłę i Most Świętokrzyski.

Spis treści

  1. Godziny otwarcia ogrodu na dachu BUW:
  2. Ogród na dachu biblioteki. Czyj to projekt?
  3. Co jest na dachu BUW w Warszawie?
Nowy odcinek #MuratorOgroduje: czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Niezwykły ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. To był też pierwszy taki projekt w Polsce. Zachwyca do dziś, a ma już 22 lata. Otwarto go dokładnie 12 czerwca 2002 roku. To prawdziwy ogród  na dachu z alejkami, ławkami, zielonymi tunelami, girlandami roślin i wspaniałym widokiem na Warszawę. Na dodatek wstęp jest darmowy.

Godziny otwarcia ogrodu na dachu BUW:

  • 1 – 30 kwietnia: 8-18
  • 1 maja – 30 września: 8-20
  • 1 – 31 października: 8-18
  • 1 listopada – 31 marca (bez wstępu na dach): 8-15

Ogród na dachu biblioteki. Czyj to projekt?

Ogród został otwarty w 2002 roku, a autorką projektu jest architekt krajobrazu Irena Bajerska, która specjalizowała się w ogrodach i terenach zielonych. Zmarła w 2021 roku. Natomiast projekt Dachu Biblioteki Uniwersyteckiej otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Infrastruktury w dziedzinie architektury i budownictwa w 2002 roku. Była to pierwsza tego typu realizacja w Polsce.

Zresztą cały Gmach BUW-u, Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, to jeden z najlepszych przykładów architektury postmodernistycznej w Polsce.

W jednym z wywiadów autorka mówiła:

To miał być projekt niezwykły, przyciągający ludzi, owady i ptaki, a przy okazji dający wrażenie ciągłości krajobrazu - mówiła Irena Bajerska dla Gazety Wyborczej. - Właśnie wtedy wymyśliłam koncepcję ogrodów różnych w kolorze: żółty, karminowy, niebieski, srebrny, zielony. Ten srebrny, zwrócony w stronę Wisły, nawiązuje trochę doborem roślin do tych, które rosną w dolinie rzeki. Są więc trawy i wierzby. Ma to dać wrażenie ciągłości pejzażu.

Co jest na dachu BUW w Warszawie?

Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15000 m2), gdzie główną atrakcję stanowią:

  • staw,
  • fontanna
  • granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego z cyklu Szkic sytuacyjny, nawiązujące do motywów kosmologicznych.

Z dachu pięknie widać panoramę wciąż pnącej się w górę Warszawy. Jest też stąd widok na Wisłę. I przede wszystkim - mnóstwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant. I tak:

  • Złota skomponowana jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów, m.in. forsycji i pnączy.
  • Srebrna jest obsadzona srebrzystolistnymi wierzbami, biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym, a także kosodrzewiną, tawułą norweską, płożącą irgą i jałowcem.
  • Barwę karminową reprezentują różowo i czerwono kwitnące krzewy: krzewuszka cudowna, lilak Meyera, powojnik alpejski i irga. W lecie kwitną róże okrywowe odmiany Super Dorothy. Kompozycja jest obramowana miniaturowymi jabłoniami.
  • Niebieski. Ogród od strony ulicy Dobrej staje się powoli ogrodem niebieskim. Jego ozdobą są powojniki bylinowe: płożący Arabella, który kwitnie od czerwca do września i pięknie pachnący powojnik Cassandra; uzupełnia je irga płożąca.
  • Zielony. Wejście na dach od strony ogrodu, tzw. pochylnię obsadzono niebiesko kwitnącym i wiecznie zielonym barwinkiem. Wznoszącą się nad świetlikiem altanę oplata winobluszcz pięciolistny odmiany Troki. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana znaleziona na Litwie przebarwia się na jesieni na kolor purpurowy.

Wszystkie te części ogrodu połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rosną winorośl Zilga, hortensja pnąca i powojnik.

Gmach biblioteki, postmodernizm

Kim była Irena Bajerska?

Nad rzeką, w Łodzi... powstaną piękne parki

Źródło: Darmowy taras widokowy w Warszawie z widokiem na Wisłę. A na górze - jak w u Alicji z krainy czarów. Ogród na dachu BUW