Żylistek – gatunki żylistka najczęściej uprawiane w ogrodach

2015-03-24 12:46

Wśród ozdobnych krzewów liściastych sadzonych w ogrodach na szczególną uwagę zasługuje żylistek. Poznaj gatunki i odmiany żylistka najczęściej uprawiane w ogrodach.

Do najczęściej sadzonych w ogrodach gatunków żylistka należą:

  • żylistek szorstki
  • żylistek wysmukły
  • żylistek mieszańcowy
  • żylistek różowy

>>Poznaj 10 najpopularniejszych krzewów liściastych do ogrodu

Żylistek szorstki (Deutzia sabra)

Żylistek szorstki jest najpopularniejszym i najchętniej uprawianym w ogrodach gatunkiem żylistka. Krzew dorasta do 2–3  m wysokości, ma sztywne, przewieszające się w górnej części pędy i rozwija dość duże, szeroko lancetowate, ciemnozielone liście, których blaszka pokryta jest licznymi, szorstkimi włoskami. Żylistek szorstki charakteryzuje się bardzo dekoracyjnymi, dużymi i pełnymi kwiatami, zebranymi w gęste, wiechowate kwiatostany, przewieszające się pod ciężarem kwiatów. Kwiaty rozwijają się na krzewie późną wiosną (od maja do lipca) i mają barwę białą, jasnoróżową lub różowo-białą.
Wśród odmian żylistka szorstkiego na uwagę zasługują: ‘Candidisima’ o białych kwiatach, ‘Codsall Pink’ o biało-różowych kwiatach, ‘Plena’ o białych kwiatach z różowym odcieniem.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Żylistek wysmukły (Deutzia gracilis)

To ciekawy gatunek żylistka, który bardzo rożni się pokrojem od poprzedniego i dorasta zaledwie do 0,5–1 m wysokości. Ma bardzo liczne, gęste, rozłożyste pędy oraz duże, zielone liście o lancetowatym kształcie i lekko ząbkowanych brzegach. Kwiaty żylistka wysmukłego są białe, pojedyncze i pięciopłatkowe, zebrane w gęste kwiatostany rozmieszczone wzdłuż cienkich łodyżek. Kwiaty pojawiają się na krzewie w maju i czerwcu.
Ciekawymi odmianami żylistka wysmukłego są: ‘Nikko’ – przebarwiająca jesienią liście na czerwony kolor, ‘Variegata’ o jasnozielonych liściach z żółtą obwódką.

Żylistek mieszańcowy (Deutzia ×hybrida)

To nieco rzadziej spotykany w ogrodach gatunek żylistka, który dorasta do 1–1,5 m wysokości. Ma duże, ciemnozielone, szeroko lancetowate liście i oryginalne, duże, zwykle pojedyncze, gwiazdkowate kwiaty o szeroko rozłożonych płatkach.
Do najciekawszych odmian żylistka mieszańcowego należą:‘Strawberry Fields’ – o ciemnoróżowych kwiatach z jasnym środkiem,‘Pink Pom-Pom’ – o pełnych, bladoróżowych kwiatach, zebranych w pomponiaste kwiatostany,‘Mont Rose’ o kwiatach jasnoróżowych.

Żylistek różowy (Deutzia ×rosea)

To najrzadziej spotykany w ogrodach gatunek żylistka. Krzew charakteryzuje się rozłożystym, gęstym pokrojem, łukowato wygiętymi pędami oraz niewielkimi rozmiarami (1–1,5 m wysokości.). Kwiaty tego gatunku nie są tak duże, jak u poprzednich i mają na ogół kolor różowy lub biały.
Wśród odmian żylistka różowego na uwagę zasługują:‘Campanulata’ o białych kwiatach,‘Carminea’ o biało-różowych kwiatach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE