Żylistek – gatunki żylistka najczęściej uprawiane w ogrodach

2015-03-24 12:46 Katarzyna Józefowicz

Wśród ozdobnych krzewów liściastych sadzonych w ogrodach na szczególną uwagę zasługuje żylistek. Poznaj gatunki i odmiany żylistka najczęściej uprawiane w ogrodach.

Do najczęściej sadzonych w ogrodach gatunków żylistka należą:

  • żylistek szorstki
  • żylistek wysmukły
  • żylistek mieszańcowy
  • żylistek różowy

>>Poznaj 10 najpopularniejszych krzewów liściastych do ogrodu

Żylistek szorstki (Deutzia sabra)

Żylistek szorstki jest najpopularniejszym i najchętniej uprawianym w ogrodach gatunkiem żylistka. Krzew dorasta do 2–3  m wysokości, ma sztywne, przewieszające się w górnej części pędy i rozwija dość duże, szeroko lancetowate, ciemnozielone liście, których blaszka pokryta jest licznymi, szorstkimi włoskami. Żylistek szorstki charakteryzuje się bardzo dekoracyjnymi, dużymi i pełnymi kwiatami, zebranymi w gęste, wiechowate kwiatostany, przewieszające się pod ciężarem kwiatów. Kwiaty rozwijają się na krzewie późną wiosną (od maja do lipca) i mają barwę białą, jasnoróżową lub różowo-białą.
Wśród odmian żylistka szorstkiego na uwagę zasługują: ‘Candidisima’ o białych kwiatach, ‘Codsall Pink’ o biało-różowych kwiatach, ‘Plena’ o białych kwiatach z różowym odcieniem.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Żylistek wysmukły (Deutzia gracilis)

To ciekawy gatunek żylistka, który bardzo rożni się pokrojem od poprzedniego i dorasta zaledwie do 0,5–1 m wysokości. Ma bardzo liczne, gęste, rozłożyste pędy oraz duże, zielone liście o lancetowatym kształcie i lekko ząbkowanych brzegach. Kwiaty żylistka wysmukłego są białe, pojedyncze i pięciopłatkowe, zebrane w gęste kwiatostany rozmieszczone wzdłuż cienkich łodyżek. Kwiaty pojawiają się na krzewie w maju i czerwcu.
Ciekawymi odmianami żylistka wysmukłego są: ‘Nikko’ – przebarwiająca jesienią liście na czerwony kolor, ‘Variegata’ o jasnozielonych liściach z żółtą obwódką.

Żylistek mieszańcowy (Deutzia ×hybrida)

To nieco rzadziej spotykany w ogrodach gatunek żylistka, który dorasta do 1–1,5 m wysokości. Ma duże, ciemnozielone, szeroko lancetowate liście i oryginalne, duże, zwykle pojedyncze, gwiazdkowate kwiaty o szeroko rozłożonych płatkach.
Do najciekawszych odmian żylistka mieszańcowego należą:‘Strawberry Fields’ – o ciemnoróżowych kwiatach z jasnym środkiem,‘Pink Pom-Pom’ – o pełnych, bladoróżowych kwiatach, zebranych w pomponiaste kwiatostany,‘Mont Rose’ o kwiatach jasnoróżowych.

Żylistek różowy (Deutzia ×rosea)

To najrzadziej spotykany w ogrodach gatunek żylistka. Krzew charakteryzuje się rozłożystym, gęstym pokrojem, łukowato wygiętymi pędami oraz niewielkimi rozmiarami (1–1,5 m wysokości.). Kwiaty tego gatunku nie są tak duże, jak u poprzednich i mają na ogół kolor różowy lub biały.
Wśród odmian żylistka różowego na uwagę zasługują:‘Campanulata’ o białych kwiatach,‘Carminea’ o biało-różowych kwiatach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE