Złocień właściwy - jastrun - świetna bylina na łąki kwietne i do wiejskich ogrodów. Jak uprawiać jastrun?

2023-05-25 15:21

Złocień właściwy (jastrun) należy do najbardziej lubianych i dekoracyjnych kwitnących roślin ogrodowych o niewielkich wymaganiach. Potocznie nazywany margerytką, złocień właściwy może być uprawiany zarówno na kwiat cięty, jak i na ogrodowych rabatach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach. Jak uprawiać i pielęgnować jastrun?

Spis treści

  1. Jak wygląda złocień właściwy?
  2. Złocień właściwy - zastosowanie
  3. Wymagania jastruna
  4. Jak uprawiać jastrun?
  5. Złocień właściwy - ciekawe odmiany

Jak wygląda złocień właściwy?

Złocień właściwy, nazywany też jastrunem (Leucanthemum vulgare, syn. Chrysanthemum leucanthemum) ma charakterystyczne białe kwiaty z żółtym środkiem. To bylina (zielna roślina wieloletnia), dorastająca do kilkudziesięciu centymetrów wysokości (czasem nawet osiąga ponad 1 m), należąca do botanicznej rodziny astrowatych (Asteraceae). Tworzy ona mocno rozkrzewione kępy złożone z wyprostowanych, kanciastych pędów z lancetowatymi, ząbkowanymi i błyszczącym liśćmi.

Efektowne i dekoracyjne kwiaty złocienia właściwego (średnicy 3-4 cm) pojawiają się od czerwca do sierpnia na szczytach łodyg. Są to koszyczki kwiatowe, zbudowane z białych kwiatów języczkowych, otaczających żółte, krótkie kwiaty rurkowate, które tworzą środek - tzw. oczko.

Złocień właściwy - zastosowanie

Złocień właściwy, potocznie nazywany margerytką, jest bardzo uniwersalną letnią byliną ozdobną. Stosowany jest w ogrodach przede wszystkim do tworzenia kwitnących grup, a także parkowych rabat bylinowych oraz na kwiat cięty i kompozycji florystycznych (kwiaty długo zachowują świeżość w wazonie). Bardzo często spotkać można także różnego rodzaju dekoracje pojemnikowe z jastrunem, nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach, tarasach czy w ogródkach przy restauracjach.

To podstawowy gatunek do ogrodów naturalistycznych i wiejskich oraz wieloletnich łąk kwietnych.

Przeczytaj też:

Wymagania jastruna

Złocień właściwy należy do mało wymagających kwitnących bylin i rośnie dobrze w każdej, przeciętnej ogrodowej glebie. Jednak największe kwiaty i obfite kwitnienie można uzyskać uprawiając rośliny na żyznych, piaszczysto-gliniastych i wilgotnych glebach oraz w pełni nasłonecznionym stanowisku.

Złocień można uprawiać z siewu, z podziału kęp jesienią lub posadzić w ogrodzie gotowe, zakupione sadzonki. Nasiona zwykle wysiewa się od kwietnia do czerwca bezpośrednio do gruntu. Wschody można zauważyć przeciętnie w ciągu 2-3 tygodni. Młode sadzonki (rozsadę) margerytki można przesadzać na miejsce stałe od czerwca do września, a optymalne odstępy między roślinami to 30 na 30 cm. Tak posadzone młode jastruny zakwitną latem następnego roku.

Przeczytaj też:

Jastrun (złocień właściwy)
Autor: Gettyimages Złocień właściwy (jastrun właściwy) to roślina wieloletnia, potocznie zwana margarytką

Jak uprawiać jastrun?

Złocień właściwy - podlewanie. Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie, szczególnie latem w okresach bezdeszczowych. Pamiętać jednak trzeba, aby nie dopuszczać do nadmiaru wilgoci w glebie lub zalegania wody w miejscu uprawy. Może to powodować gnicie korzeni i rozwój na roślinach groźnych chorób grzybowych.

Złocień właściwy - nawożenie. Jastrun nie potrzebuje specjalnego dokarmiania, ale na słabszych glebach w ogrodzie można stosować nawozy – najlepiej naturalne (np. kompost przemieszany z glebą jesienią poprzedniego roku lub wczesną wiosną).

Złocień właściwy - cięcie. Warto pamiętać o cięciu złocieni – najpierw przycina się przekwitłe pędy kwiatostanowe, a następnie całe rośliny tuż nad powierzchnią ziemi jesienią.

Zimująca, podziemna część rośliny zwykle dobrze zimuje, ale w czasie silnych mrozów lepiej okryć glebę w miejscu uprawy roślin. Warto także w trakcie sezonu obserwować rośliny, ponieważ mogą być one atakowane przez szkodniki, np. mszyce i w takim przypadku można zastosować odpowiedni i bezpieczny preparat owadobójczy.

Złocień właściwy - ciekawe odmiany

Oprócz klasycznych, białych złocieni właściwych, można spotkać także różne ciekawe odmiany o pełnych lub barwnych kwiatach. W sprzedaży spotkać można różnego rodzaju mieszańce i odmiany o ciekawych walorach ozdobnych. Z pewnością ciekawostkami i dekoracją ogrodów i pojemników będą spokrewnione ze złocieniem właściwym efektowne odmiany hodowlane dorastające zwykle do około 60-80 cm wysokości, np:

  • Złocień 'Crazy Daisy' - odmiana o kwiatach półpełnych i pełnych, zebranych w koszyczkowatych kwiatostanach barwy białej; kwitnie od czerwca do sierpnia i świetnie nadaje się na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty.
  • Margerytka pełna – kwiatostany złożone z licznych, śnieżnobiałych kwiatów języczkowych i drobniutkich, żółtych pierzastych kwiatów rurkowatych; kwitnie od końca czerwca do sierpnia.
  • Złocień różowy – efektowne, bardzo ozdobne kwiaty, w bardzo wielu odcieniach czerwieni i różu. Świetnie wygląda w większych grupach na rabatach kwiatowych i jak każdy złocień nadaje się na kwiat cięty, jako dekoracja wazonów.

Przeczytaj też:

Jastrun (złocień właściwy)
Autor: Gettyimages Margerytka doskonale pasuje do letnich polnych bukietów
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE