Zimowy ogródek na parapecie okna: jak uprawiać zimą w domu warzywa i zioła w doniczkach

Zioła w doniczkach
Autor: GettyImages

Dla tych, którzy także zimą lubią mieć po ręką świeże warzywa i zioła, rozwiązaniem jest zimowy ogródek na parapecie okna. Podpowiadamy jak uprawiać zimą warzywa i zioła w doniczkach. Pędzenie warzyw w domu.

W ostatnich latach coraz chętniej wykorzystujemy w kuchni świeże zioła, które nadają potrawom wyjątkowy smak i aromat. Niestety, zimą trudno je zdobyć. Dlatego warto pomyśleć o ich domowej uprawie w doniczce. Nie jest to wprawdzie zadanie najłatwiejsze, jednak własne przyprawy z okiennego parapetu będą z pewnością dużo smaczniejsze i zdrowsze od tych kupionych w sklepie. Jak uprawiać zimą warzywa i zioła w doniczkach?

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół w domu: poradnik. Zioła w doniczkach >>

Zimowa uprawa warzyw i ziół w doniczkach: przygotowanie rozsady

Zioła do domowej uprawy najlepiej pozyskać z rozsady kupionej u ogrodnika lub przygotowanej samodzielnie, gdyż sadzonki dostępne w marketach są produkowane w dość szczególnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Rozsadę należy przygotować późnym latem, wysiewając nasiona do niskich, szerokich skrzyneczek, a następnie przesadzając uzyskane siewki do pojemników docelowych. Ziemia pod uprawę roślin przyprawowych powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna, dzięki czemu woda nie będzie zalegała wokół korzeni.

 

Uprawa cebuli i pietruszki domowym sposobem

Zimowa uprawa warzyw i ziół w doniczkach: pielęgnacja

Aby zapewnić roślinom dostatecznie dużo światła, doniczki z warzywami i ziołami należy ustawić na parapecie najbardziej widnego okna w mieszkaniu, gdyż zimą rośliny najbardziej cierpią właśnie na brak słońca. Rośliny uprawiane w doniczkach należy też systematycznie podlewać. Suche i ciepłe powietrze w ogrzewanych mieszkaniach, powoduje szybkie wysychanie ziemi w doniczkach, dlatego trzeba regularnie sprawdzać wilgotność podłoża. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż woda zalegająca wokół korzeni w krótkim czasie może doprowadzić do ich gnicia.

>>Przeczytaj też: Zioła w donicach: czy można zostawić na zimę na dworze? >>>

Jakie warzywa i zioła można uprawiać zimą w domu w doniczkach

Do zimowego ogródka na parapecie okna najlepiej wybrać warzywa i zioła, które względnie dobrze zniosą domowe warunki, takie jak melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha czy estragon. W dobrej formie nieco trudniej będzie natomiast utrzymać tymianek, bazylię, majeranek, szałwię, koper czy oregano, które z natury kochają słońce. W doniczkach możemy też spróbować uprawy niektórych warzyw, na przykład pietruszki naciowej czy szczypiorku z cebuli, gdyż te rośliny dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
balti111
|

Generalnie to wszystko fajnie tylko w zimie jest zdecydowanie za mało światła.
Ja w zimie używam do doświetlania ziółek lampy LED niewielkiej mocy (20W ) i to daje niesamowity efekt.
Koszty energii elektrycznej są pomijalne ponieważ ta lampa pobiera 1 kWh co 50 godzin pracy, czyli świecąc np. 10 godzin na dobę, zaledwie co 5 dni płacimy jakieś z 50 groszy za prąd :-)