Zimowy ogródek na parapecie okna: jak uprawiać zimą w domu warzywa i zioła w doniczkach

2021-01-22 12:02
Zioła w doniczkach
Autor: GettyImages

Dla tych, którzy także zimą lubią mieć pod ręką świeże warzywa i zioła, rozwiązaniem jest zimowy ogródek na parapecie okna. Podpowiadamy jak uprawiać zimą warzywa i zioła w doniczkach. Pędzenie warzyw w domu.

W ostatnich latach coraz chętniej wykorzystujemy w kuchni świeże zioła, które nadają potrawom wyjątkowy smak i aromat. Niestety, zimą trudno je zdobyć. Dlatego warto pomyśleć o ich domowej uprawie w doniczce. Nie jest to wprawdzie zadanie najłatwiejsze, jednak własne przyprawy z okiennego parapetu będą z pewnością dużo smaczniejsze i zdrowsze od tych kupionych w sklepie. Jak uprawiać zimą warzywa i zioła w doniczkach?

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół w domu: poradnik. Zioła w doniczkach >>

Zimowa uprawa warzyw i ziół w doniczkach: przygotowanie rozsady

Zioła do domowej uprawy najlepiej pozyskać z rozsady kupionej u ogrodnika lub przygotowanej samodzielnie, gdyż sadzonki dostępne w marketach są produkowane w dość szczególnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Rozsadę należy przygotować późnym latem, wysiewając nasiona do niskich, szerokich skrzyneczek, a następnie przesadzając uzyskane siewki do pojemników docelowych. Ziemia pod uprawę roślin przyprawowych powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna, dzięki czemu woda nie będzie zalegała wokół korzeni.

 

Uprawa cebuli i pietruszki domowym sposobem

Zimowa uprawa warzyw i ziół w doniczkach: pielęgnacja

Aby zapewnić roślinom dostatecznie dużo światła, doniczki z warzywami i ziołami należy ustawić na parapecie najbardziej widnego okna w mieszkaniu, gdyż zimą rośliny najbardziej cierpią właśnie na brak słońca. Rośliny uprawiane w doniczkach należy też systematycznie podlewać. Suche i ciepłe powietrze w ogrzewanych mieszkaniach, powoduje szybkie wysychanie ziemi w doniczkach, dlatego trzeba regularnie sprawdzać wilgotność podłoża. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż woda zalegająca wokół korzeni w krótkim czasie może doprowadzić do ich gnicia.

>>Przeczytaj też: Zioła w donicach: czy można zostawić na zimę na dworze? >>>

Jakie warzywa i zioła można uprawiać zimą w domu w doniczkach

Do zimowego ogródka na parapecie okna najlepiej wybrać warzywa i zioła, które względnie dobrze zniosą domowe warunki, takie jak melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha czy estragon. W dobrej formie nieco trudniej będzie natomiast utrzymać tymianek, bazylię, majeranek, szałwię, koper czy oregano, które z natury kochają słońce. W doniczkach możemy też spróbować uprawy niektórych warzyw, na przykład pietruszki naciowej czy szczypiorku z cebuli, gdyż te rośliny dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE