Sadzenie żywopłotu od A do Z. Kiedy i jak prawidłowo sadzić żywopłot
Sadzenie żywopłotu powinno być przeprowadzone prawidłowo, aby w przyszłości nie były konieczne poprawki. Żywopłot to inwestycja na długie lata, warto więc poznać zasady sadzenia żywopłotu, by nie popełnić błędów. Opisujemy krok po kroku, jak kiedy i jak sadzić żywopłot. Zasady zakładania żywopłotu - poradnik.
Przed zakładaniem żywopłotu warto zadać sobie trochę trudu, aby dobrze przygotować miejsce gdzie zaplanowaliśmy posadzić rośliny, a potem – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o regularnym cięciu żywopłotu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat zwartej ściany zieleni.
Sadzenie żywopłotu: kiedy sadzić rośliny na?
Termin zakładania żywopłotu zależy od roślin, które chcemy posadzić.
- Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli takie, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a potem wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy opadną liście lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki. Na glebach lekkich, które szybciej wysychają, lepiej jest posadzić rośliny jesienią, na ciężkich i wilgotnych – wiosną. Zawsze wiosną lepiej sadzić graby, buki i głogi.
- Krzewy iglaste i zimozielone liściaste są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego musimy je sadzić z bryłą ziemi, która chroni korzenie przed utratą wody. Najlepiej robić to na przełomie sierpnia i września.
- Świerki, jałowce, cisy i żywotniki możemy sadzić również wiosną – od momentu, gdy zaczną rozwijać się ich pąki, do połowy maja. Rośliny uprawiane i sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, od kwietnia do października.
Sadzenie żywopłotu - przygotowanie gleby
Przy zakładaniu żywopłotu glebę żyzną i niezachwaszczoną wystarczy przekopać na głębokość szpadla w pasie 50-70 cm. Ziemię, która dawno nie była uprawiana, spulchniamy znacznie głębiej – na głębokość dwóch szpadli, czyli około 50 cm. Pamiętajmy, aby żyznej wierzchniej warstwy gleby nie mieszać z mniej urodzajną ziemią ze spodu dołu: żyzną ziemię odkładamy na bok, spulchniamy dno i dopiero wtedy sypiemy ją na wierzch. Przy okazji usuwamy kamienie, śmieci i korzenie chwastów. Po tych zabiegach zasypujemy doły, dodając kompostu lub odkwaszonego torfu (1 część kompostu lub torfu na 2-3 części ziemi). Do ciężkich, zbitych gleb gliniastych warto dodać gruboziarnistego piasku (1 część piasku na 3 części ziemi), dzięki czemu staną się one mniej zwięzłe.
Zakładanie żywopłotu: pierwsze cięcie po sadzeniu
Wykonujemy je niezależnie od tego, czy żywopłot ma być formowany, czy nieformowany. Rośliny zrzucające na zimę liście, które posadziliśmy:
- wiosną – przycinamy tuż po posadzeniu,
- jesienią – zostawiamy na zimę bez cięcia i odkładamy tę czynność do wiosny przyszłego roku; rośliny nieprzycinane lepiej zimują, a poza tym wiosną, gdy zaczną się rozwijać pąki będzie widać, które pędy trzeba usunąć, bo są uszkodzone.
Okazy silnie rozgałęzione tniemy 30-40 cm nad ziemią. Jeśli jednak mają mało pędów bocznych, przycinamy je znacznie niżej – 10 cm nad ziemią. Usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.
Roślin zimozielonych – ani iglastych, ani liściastych – nie tniemy po posadzeniu. Jeśli uważamy, że są zbyt słabo rozkrzewione, możemy je nieco przyciąć w następnym roku w lipcu lub sierpniu. Zwykle jednak młode rośliny zimozielone z natury są ładnie rozkrzewione, dlatego zaczyna się je ciąć dopiero po kilku latach uprawy. Wyjątkiem jest modrzew i choina kanadyjska, które przycinamy już w pierwszym roku uprawy.
Autor: Wiktor Greg
Ważne zasady przy sadzeniu żywopłotu:
- przygotuj ziemię – przekop ją, usuń śmieci i chwasty, dodaj kompostu lub torfu;
- pilnuj terminu sadzenia – jeśli kupujesz rośliny z odkrytymi korzeniami; tylko rośliny z pojemników możesz sadzić przez cały sezon;
- posadź rośliny w odległości dostosowanej do potrzeb gatunku i rodzaju żywopłotu;
- przytnij rośliny po posadzeniu – jeśli zakładasz żywopłot jesienią, poczekaj z jego przycięciem do wiosny;
- pielęgnuj młody żywopłot – regularnie go podlewaj (zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu), przycinaj i nawoź;
- nie zaniedbuj cięcia, nawożenia, a w czasie suszy także podlewania starszego żywopłotu – bez tego stopniowo będzie tracić na urodzie.