Wrotycz pospolity – roślina ozdobna i lecznicza

2013-07-01 13:41 Opracowanie: redakcja serwisu

Wrotycz pospolity to pospolicie występująca w Polsce roślina, która jest zarówno rośliną ozdobną, jak i rośliną leczniczą. Poznaj charakterystykę wrotyczu.

Wrotycz pospolity (łac. Tanacetum vulgare, syn. Chrysanthemum vulgare, Tanacetum boreale) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie dzikim wrotycz rośnie w całej Europie (w Polsce jest gatunkiem pospolitym) oraz na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Wrotycz jest rośliną ozdobna, ale także rośliną leczniczą.

Wrotycz: charakterystyka rośliny

Wrotycz dzięki krótkim kłączom łatwo rozrasta się w duże kępy. Cała roślina wydziela intensywny zapach, przypominający zapach kamfory. Łodyga rośliny jest czterokanciasta w przekroju, sztywna, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są duże, pierzastosieczne, dolne pierzastowcinane, górne wcinanopiłkowane, skrętoległe.
Wrotycz kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty pojedyncze zebrane są w kwiatostany – spłaszczone koszyczki, a te z kolei tworzą podbaldach. W koszyczkach brzeżne kwiaty są wyłącznie żeńskie, o pomarańczowożółtym kolorze, a kwiaty rurkowe są jednostronnie ścięte, wewnętrzne, rurkowate, obupłciowe, nieco jaśniejsze. Owocem wrotyczu jest pięciożeberkowa niełupka.
Uwaga! Cała roślina jest toksyczna, a ziele rośliny jest trujące dla bydła.

Wrotycz: roślina lecznicza

Wrotycz to roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest kwiat wrotyczu (Flos Athannasiae, Flos Cinnae) oraz olejek wrotyczowy (Oleum Tanateci). Kwiaty wrotyczu zawierają 1–1,5% olejku, którego głównymi składnikami są tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna i flawonidy: akacetyna i luteolina.
Wrotycz jest stosowany jako dodatek do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej (alkoholowy wyciąg o nazwie Artemisol).

wrotycz-pospolity
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE