Wiesiołek – roślina lecznicza i ozdobna. Uprawa i właściwości lecznicze wiesiołka

2015-02-10 14:25

Wiesiołek to znana i ceniona roślina lecznicza, która równie znakomicie nadaje się do ozdoby ogrodu. Poznaj zasady uprawy wiesiołka w ogrodzie i jego właściwości lecznicze.

Wiesiołki (łac. Oenothera) to grupa roślin, zwykle bylin, o dekoracyjnych zazwyczaj żółtych kwiatach (bywają także gatunki lub odmiany o kwiatach różowych bądź pomarańczowych). W ogrodach często uprawia się wiesiołka dwuletniego (łac. Oenothera biennis), który osiąga nawet do 100 cm wysokości. Gatunek ten znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie, a do tego jest łatwy w uprawie.

Wiesiołek: wymagania i uprawa

Wiesiołek najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, choć toleruje także półcień – wtedy jednak wykształca mniej kwiatów. Optymalne podłoże jest próchnicze, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Roślinę można wysiewać do gruntu jesienią do inspektu lub sadzić od maja wprost do gruntu. Prawidłowa rozstawa między sadzonkami wynosi 25–30 cm. Od wiosny do końca lata można zasilać wiesiołka stosując nawozy wieloskładnikowe. Roślina dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Podlewanie z reguły nie jest konieczne, poza okresami susz (wiesiołek dwuletni jest odporny na niedobór wody). Wiesiołkowi może natomiast zaszkodzić nadmiar wody, gdyż prowadzi do szybkiego gnicia korzeni.

Wiesiołek – zastosowanie w ogrodzie

Wiesiołek nadaje się do obsadzania ogrodów różnego typu jako roślina rabatowa lub na skalniaki. Z powodzeniem można uprawiać go w pojemnikach.

Wiesiołek: właściwości lecznicze

Coraz częściej uprawia się w ogrodach wiesiołka dla celów leczniczych. Herbatki z nasion wiesiołka są uniwersalnym lekiem. Zaleca się je spożywać przy problemach z miażdżycą, cukrzycą, sercem i chorobami układu nerwowego.

>>Przeczytaj też: Właściwości lecznicze i kosmetyczne wiesiołka

Związki zawarte w nasionach wiesiołka wpływają m.in. na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru, regulują przemianę materii, wzmacniają organizm i działają odtruwająco. Z nasion wiesiołka produkowany jest również olej, który można na przykład dodawać do sałatek. Ma on także zastosowanie koszmetyczne: dodawany do maści i maseczek, pozytywnie wpływa na stan skóry.

>>Przeczytaj też: Olej z wiesiołka dwuletniego - właściwości

Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają