Werbena patagońska - Verbena bonariensis - jak uprawiać i z jakimi roślinami łączyć?

2023-05-18 14:10
Werbena patagońska
Autor: GettyImages Werbena patagońska ma drobne kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to bylina, którą warto wykorzystać do tworzenia rabat oraz dekoracji balkonów i tarasów. Przy zapewnieniu dobrych warunków odwdzięcza się długim i obfitym kwitnieniem. Jak uprawiać werbenę patagońską? Poznaj wymagania werbeny patagońskiej

Spis treści

  1. Jak wygląda werbena patagońska?
  2. Podstawowe wymagania werbeny patagońskiej
  3. Czy werbena patagońska jest wieloletnia?
  4. Werbena patagońska w galerii zdjęć
  5. Uprawa i pielęgnacja werbeny patagońskiej
  6. Zastosowanie werbeny w ogrodzie

Werbena patagońska pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy trafiła w 1832 roku. Jest byliną, chociaż w Polsce często jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Ma duże walory dekoracyjne, ale u nas dopiero zdobywa popularność - ograniczeniem są jej wysokie wymagania cieplne i brak przystosowania do polskiego klimatu. Pod tym względem trzeba otoczyć ją opieką, wtedy odwdzięczy się oszałamiającym kwitnieniem.

Jak wygląda werbena patagońska?

Werbena patagońska to średnio wysoka bylina osiągająca 80-120 cm wysokości (w sprzedaży można dostać także niższe, karłowe odmiany, np. 'Little One'). Ma lancetowate liście. Jej największą zaletą jest długie i obfite kwitnienie.

Werbena patagońska zakwita wczesną wiosną i może kwitnąć aż do jesieni. Kwiaty są drobne, kielichowate, zebrane w okazałe baldachowate kwiatostany. Mają liliową barwę. To roślina miododajna.

Podstawowe wymagania werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, zacisznym, osłoniętym od wiatru. Wtedy obficie kwitnie. Znosi także lekkie zacienienie. Preferuje podłoża piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Toleruje odczyn od obojętnego po zasadowy. Nie lubi nadmiaru wody.

Czy werbena patagońska jest wieloletnia?

W polskim klimacie werbena patagońska nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego często uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jeśli zamierzamy uprawiać ją jako bylinę, przed nadejściem mrozów powinna być wykopana i przeniesiona do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także uprawa w pojemnikach. W donicy lub skrzyni zaleca się usypać warstwę drenażową. Jako podłoże można wykorzystać uniwersalną ziemię wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1.

Werbena patagońska w galerii zdjęć

Uprawa i pielęgnacja werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską zaleca się wysiewać w pomieszczeniu już na przedwiośniu. Nasiona można siać w mieszaninie torfu i piasku. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – werbena długo wschodzi. Sadzonki wysadza się do gruntu lub przenosi pojemniki na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków. Optymalna rozstawa to 30-40x40 cm.

Werbena jest dość odporna na suszę. Rośliny uprawiane w gruncie podlewa się w czasie długotrwałych okresów bezdeszczowych, w uprawie pojemnikowej zabieg powinien być regularniejszy - między nawadnianiami podłoże powinno przeschnąć. Nie można jednak być zbyt gorliwym. Roślinie bardziej szkodzi nadmiar wody niż krótkotrwały jej niedobór.

Werbena patagońska jest mało podatna na choroby i szkodniki, ale przy zalewaniu może dochodzić do gnicia korzeni. 1-2-krotnie w sezonie werbenie warto zaaplikować nawóz, np. nawóz w płynie dla roślin kwitnących, humusowy, organiczno-mineralny. Optymalne są nawozy z większą zawartością fosforu i potasu, mniejszą azotu.

Wartościowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie, które ogranicza zachwaszczenie. Gatunek nie ma jednak dużych wymagań pokarmowych. Jesienią warto zebrać nasiona. Należy je przechowywać w suchym, ciemnym miejscu (np. w papierowej torbie). Rośliny przenoszone do pomieszczenia powinno się skrócić przynajmniej na 1/3 długości. Samo okrywanie przed zimą może nie być wystarczającą ochroną.

Zastosowanie werbeny w ogrodzie

Werbena to jedna z najbardziej wartościowych gatunków służących do ozdoby rabat i ogrodów skalnych. Po pierwsze – kwitnie bardzo długo i ogranicza powstawanie pustych miejsc. Nadaje się dla osób początkujących, które nie potrafią optymalnie dobrać roślin na rabaty. W dodatku jest bardzo dobrym wypełniaczem. Ma delikatny i zwiewny wygląd. Nie powoduje efektu przytłoczenia uprawiana nawet w dużej grupie. Dobrze komponuje się z innymi roślinami jednorocznymi, dwuletnimi oraz bylinami, np. jeżówkami, szałwiami, trawami ozdobnymi.

Werbenę patagońską uprawia się jako roślinę drugiego planu. Bylinę warto sadzić między roślinami o bardziej spektakularnych, wyrazistych kwiatach. Pasuje do ogrodów różnego typu - od angielskich po orientalne i wiejskie. Werbenę patagońską warto uprawiać w pojemnikach jako ozdobę drzwi wejściowych do domu, balkonów i tarasów.

Przeczytaj też:

Zioła w ogrodzie - werbena cytrynowa

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE