Werbena patagońska - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

2020-08-20 11:06 Michał Mazik
Werbena patagońska
Autor: GettyImages Drobne kwiaty werbeny patagońskiej zebrane są w okazałe kwiatostany

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to bylina, którą warto wykorzystać do tworzenia rabat oraz dekoracji balkonów i tarasów. Przy zapewnieniu dobrych warunków odwdzięcza się długim i obfitym kwitnieniem. Jak uprawiać werbenę patagońską?

Werbena patagońska pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy trafiła w 1832 roku. Jest byliną, chociaż w Polsce często jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Ma duże walory dekoracyjne, ale u nas dopiero zdobywa popularność - ograniczeniem są jej wysokie wymagania cieplne i brak przystosowania do polskiego klimatu. Pod tym względem trzeba otoczyć ją opieką, wtedy odwdzięczy się oszałamiającym kwitnieniem.

Spis treści

  1. Charakterystyka werbeny patagońskiej
  2. Podstawowe wymagania werbeny patagońskiej
  3. Uprawa i pielęgnacja werbeny patagońskiej
  4. Zastosowanie werbeny w ogrodzie

Charakterystyka werbeny patagońskiej

Werbena patagońska to średnio wysoka bylina osiągająca 80-120 cm wysokości (w sprzedaży można dostać także niższe, karłowe odmiany, np. 'Little One'). Ma lancetowate liście. Jej największą zaletą jest długie i obfite kwitnienie. Zakwita wczesną wiosną i może kwitnąć aż do jesieni. Kwiaty są drobne, kielichowate, zebrane w okazałe baldachowate kwiatostany. Mają liliową barwę. To roślina miododajna.

Podstawowe wymagania werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, zacisznym, osłoniętym od wiatru. Wtedy obficie kwitnie. Znosi także lekkie zacienienie. Preferuje podłoża piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Toleruje odczyn od obojętnego po zasadowy. Nie lubi nadmiaru wody.
W polskim klimacie nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego często uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jeśli zamierzamy uprawiać ją jako bylinę, przed nadejściem mrozów powinna być wykopana i przeniesiona do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także uprawa w pojemnikach. W donicy lub skrzyni zaleca się usypać warstwę drenażową. Jako podłoże można wykorzystać uniwersalną ziemię wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1.

Uprawa i pielęgnacja werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską zaleca się wysiewać w pomieszczeniu już na przedwiośniu. Nasiona można siać w mieszaninie torfu i piasku. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – werbena długo wschodzi. Sadzonki wysadza się do gruntu lub przenosi pojemniki na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków. Optymalna rozstawa to 30-40x40 cm.

Werbena jest dość odporna na suszę. Rośliny uprawiane w gruncie podlewa się w czasie długotrwałych okresów bezdeszczowych, w uprawie pojemnikowej zabieg powinien być regularniejszy - między nawadnianiami podłoże powinno przeschnąć. Nie można jednak być zbyt gorliwym. Roślinie bardziej szkodzi nadmiar wody niż krótkotrwały jej niedobór.

Werbena patagońska jest mało podatna na choroby i szkodniki, ale przy zalewaniu może dochodzić do gnicia korzeni. 1-2-krotnie w sezonie werbenie warto zaaplikować nawóz, np. nawóz w płynie dla roślin kwitnących, humusowy, organiczno-mineralny. Optymalne są nawozy z większą zawartością fosforu i potasu, mniejszą azotu.
Wartościowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie, które ogranicza zachwaszczenie. Gatunek nie ma jednak dużych wymagań pokarmowych. Jesienią warto zebrać nasiona. Należy je przechowywać w suchym, ciemnym miejscu (np. w papierowej torbie). Rośliny przenoszone do pomieszczenia powinno się skrócić przynajmniej na 1/3 długości. Samo okrywanie przed zimą może nie być wystarczającą ochroną.

Zastosowanie werbeny w ogrodzie

Werbena to jedna z najbardziej wartościowych gatunków służących do ozdoby rabat i ogrodów skalnych. Po pierwsze – kwitnie bardzo długo i ogranicza powstawanie pustych miejsc. Nadaje się dla osób początkujących, które nie potrafią optymalnie dobrać roślin na rabaty. W dodatku jest bardzo dobrym wypełniaczem. Ma delikatny i zwiewny wygląd. Nie powoduje efektu przytłoczenia uprawiana nawet w dużej grupie. Dobrze komponuje się z innymi roślinami jednorocznymi, dwuletnimi oraz bylinami, np. jeżówkami, szałwiami, trawami ozdobnymi.

Werbene patagońską uprawia się jako roślinę drugiego planu. Bylinę warto sadzić między roślinami o bardziej spektakularnych, wyrazistych kwiatach. Pasuje do ogrodów różnego typu - od angielskich po orientalne i wiejskie.

Werbenę patagońską warto uprawiać w pojemnikach jako ozdobę drzwi wejściowych do domu, balkonów i tarasów.

Zioła w ogrodzie - werbena cytrynowa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE