Uprawa słonecznika w ogrodzie. Słoneczniki: rośliny ozdobne i pożyteczne

2018-07-06 10:41

Słoneczniki to jeden z symboli wiejskiego ogrodu. Słoneczniki uprawia się w ogrodzie dla dużych, ozdobnych kwiatów oraz dla cennych nasion. Podpowiadamy jak uprawiać słoneczniki w ogrodzie przydomowym. Uprawa słoneczników: poradnik.

Uprawa słonecznika w ogrodzie przydomowym nie jest trudna. Słoneczniki uprawia się w ogrodzie jako rośliny ozdobne, a dodatkowo uzyskuje się z nich zdrowe i smaczne pestki.

Słonecznik zwyczajny to roślina jednoroczna, o pojedynczej, prostej, szorstko owłosionej łodydze. Słonecznik dorasta do wysokości od 50 do 200 cm. Liście słonecznika są duże, sercowate i także szorstko owłosione. Słoneczniki są roślinami miododajnymi. Kwitną od lipca do września, a nawet października. Koszyczki kwiatowe słoneczników mogą być pojedyncze z długimi, zwykle żółtymi kwiatami języczkowymi i brunatnymi kwiatami rurkowymi bądź pełne (złożone wyłącznie z silnie rozrośniętych kwiatów rurkowych). W sprzedaży dostępne są odmiany słonecznika, które mają na pędzie jeden duży koszyczek oraz takie, u których jest wiele mniejszych koszyczków. Odmiany ozdobne różnią się wysokością łodyg oraz budową i barwą koszyczków.W ogrodzie słoneczniki można sadzić pojedynczo, w rzędach albo w grupach, np. przy ogrodzeniach i ścianach budynków. Słoneczniki nadają się także na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Słoneczniki ozdobne: kiedy siać i jak pielęgnować. Odmiany słoneczników polecane do ogrodów

Uprawa słoneczników: stanowisko i gleba

Stanowisko dla słoneczników powinno być silnie nasłonecznione i najlepiej osłonięte od wiatru (słoneczniki to wysokie rośliny – silne wiatry mogą powodować ich łamanie). Słoneczniki potrzebują gleby umiarkowanie wilgotnej, żyznej, głęboko uprawionej, dobrze nawiezionej, o dużej zawartości składników pokarmowych.

Uprawa słoneczników: wysiew nasion

Nasiona słonecznika wysiewamy od razu na miejsce docelowe w ogrodzie w drugiej połowie kwietnia i w maju. Nasiona umieszczamy na głębokości 2–3 cm. Siejemy kilka nasion w jedno miejsce, a po wzejściu siewek przerywamy, zostawiając jedną, najsilniejszą roślinę. Odmiany wysokie słonecznika wysiewamy w rozstawie 50 x 75 cm, natomiast odmiany niskie – w rozstawie 25 x 50 cm.

Uprawa słoneczników: nawożenie i podlewanie

Słonecznikom trzeba zapewnić odpowiednie ilości potasu oraz mikroelementów: boru i molibdenu. Po wytworzeniu dwóch par liści dobrze zasilić słoneczniki nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami. Podczas wzrostu, do momentu tworzenia kwiatów, można słoneczniki dodatkowo nawozić siarczanem potasu (nawóz należy rozsypać pod rośliny i lekko go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby).Choć słoneczniki lubią wodę, to nie należy podlewać ich zbyt często, ponieważ zbyt duzo wody w glebie może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego, a także do poluzowania ziemi, co może skutkować przewróceniem się rośliny.

Uprawa słoneczników: zbiory

Dojrzewające w koszyczku na roślinie nasiona słonecznika trzeba ochraniać przed ptakami, dla których są one przysmakiem. W tym celu warto od momentu gdy tylna część głowy słonecznika zmienia kolor na żółty nałożyć na nią papierową torbę albo owinąć gazą. Kiedy kolor głowy słonecznika zmieni się z żółtego na brązowy, można rozpocząć zbiory. Głowę słonecznika odcina się w miejscu, gdzie łączy się ona z łodygą.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE