Kiedy siać słoneczniki do gruntu? Gdzie sadzić słoneczniki w ogrodzie?
Słoneczniki to jeden z symboli wiejskiego ogrodu. Słoneczniki uprawia się w ogrodzie dla dużych, ozdobnych kwiatów oraz dla cennych nasion. Podpowiadamy jak uprawiać słoneczniki w ogrodzie przydomowym.
Autor: GettyImages
Słonecznik jest często uprawiany w ogrodach
Spis treści
- Co warto wiedzieć o słoneczniku?
- Gdzie sadzić słoneczniki w ogrodzie?
- Kiedy sadzić słoneczniki w ogrodzie?
- Nawożenie i podlewanie słoneczników
- Kiedy i jak zbierać słoneczniki?
Uprawa słonecznika w ogrodzie przydomowym nie jest trudna. Słoneczniki uprawia się w ogrodzie jako rośliny ozdobne, a dodatkowo uzyskuje się z nich zdrowe i smaczne pestki.
Co warto wiedzieć o słoneczniku?
Słonecznik zwyczajny to roślina jednoroczna, o pojedynczej, prostej, szorstko owłosionej łodydze. Słonecznik dorasta do wysokości od 50 do 200 cm. Liście słonecznika są duże, sercowate i także szorstko owłosione.
Słoneczniki są roślinami miododajnymi. Kwitną od lipca do września, a nawet października. Koszyczki kwiatowe słoneczników mogą być pojedyncze z długimi, zwykle żółtymi kwiatami języczkowymi i brunatnymi kwiatami rurkowymi bądź pełne (złożone wyłącznie z silnie rozrośniętych kwiatów rurkowych). W sprzedaży dostępne są odmiany słonecznika, które mają na pędzie jeden duży koszyczek oraz takie, u których jest wiele mniejszych koszyczków. Odmiany ozdobne różnią się wysokością łodyg oraz budową i barwą koszyczków.W ogrodzie słoneczniki można sadzić pojedynczo, w rzędach albo w grupach, np. przy ogrodzeniach i ścianach budynków. Słoneczniki nadają się także na kwiat cięty.
Przeczytaj też: Słoneczniki ozdobne: kiedy siać i jak pielęgnować. Odmiany słoneczników polecane do ogrodów
Gdzie sadzić słoneczniki w ogrodzie?
Stanowisko dla słoneczników powinno być silnie nasłonecznione i najlepiej osłonięte od wiatru (słoneczniki to wysokie rośliny – silne wiatry mogą powodować ich łamanie). Słoneczniki potrzebują gleby umiarkowanie wilgotnej, żyznej, głęboko uprawionej, dobrze nawiezionej, o dużej zawartości składników pokarmowych.
Zobacz słoneczniki w galerii zdjęć
Autor: Archiwum serwisu
Słoneczniki to kwiaty lata
Kiedy sadzić słoneczniki w ogrodzie?
Nasiona słonecznika wysiewamy od razu na miejsce docelowe w ogrodzie w drugiej połowie kwietnia i w maju. Nasiona umieszczamy na głębokości 2–3 cm. Siejemy kilka nasion w jedno miejsce, a po wzejściu siewek przerywamy, zostawiając jedną, najsilniejszą roślinę. Odmiany wysokie słonecznika wysiewamy w rozstawie 50 x 75 cm, natomiast odmiany niskie – w rozstawie 25 x 50 cm.
Nawożenie i podlewanie słoneczników
Słonecznikom trzeba zapewnić odpowiednie ilości potasu oraz mikroelementów: boru i molibdenu. Po wytworzeniu dwóch par liści dobrze zasilić słoneczniki nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami. Podczas wzrostu, do momentu tworzenia kwiatów, można słoneczniki dodatkowo nawozić siarczanem potasu (nawóz należy rozsypać pod rośliny i lekko go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby).
Choć słoneczniki lubią wodę, to nie należy podlewać ich zbyt często, ponieważ zbyt dużo wody w glebie może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego, a także do poluzowania ziemi, co może skutkować przewróceniem się rośliny.
Kiedy i jak zbierać słoneczniki?
Dojrzewające w koszyczku na roślinie nasiona słonecznika trzeba ochraniać przed ptakami, dla których są one przysmakiem. W tym celu warto od momentu gdy tylna część głowy słonecznika zmienia kolor na żółty nałożyć na nią papierową torbę albo owinąć gazą. Kiedy kolor głowy słonecznika zmieni się z żółtego na brązowy, można rozpocząć zbiory. Głowę słonecznika odcina się w miejscu, gdzie łączy się ona z łodygą.