Sadzenie roślin domowych do doniczek

2009-08-05 2:00

Jak sadzić rośliny domowe do doniczek? Jakie doniczki i podłoże wybrać? Poradnik: sadzenie roślin do doniczek.

Sadzenie roślin domowych do doniczek
Autor: GettyImages Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin do doniczek, przygotujmy pojemnik o wielkości odpowiedniej do rozmiaru rośliny oraz podłoże

Jak sadzić domowe rośliny doniczkowe?

Większość roślin sadzi się w podobny sposób. Oto kolejne kroki sadzenia roślin do doniczek:

  • na dnie doniczki (pojemnika) umieścić warstwę drenażu – mogą to być drobne kamyki, żwir lub grys (lepiej, żeby nie pochodził ze skał wapiennych) albo keramzyt;
  • wsypać warstwę ziemi urodzajnej lub podłoża dla roślin ozdobnych;
  • rośliny przeznaczone do posadzenia obficie podlać i wyjąć z doniczek, w których rosły;
  • umieścić rośliny w pojemnikach i obsypać ziemią – tak, aby znalazły się na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio;
  • obficie podlać i postawić w ocienionym miejscu do czasu, gdy się ukorzenią (wskazuje na to zdrowy wygląd roślin i pojawiające się na wierzchołkach pędów młode listki);
  • zasilić nawozem – nie wcześniej niż po trzech tygodniach;
  • regularnie podlewać – obficie, ale tak by korzenie nie były przez dłuższy czas zalane wodą.

Sadzenie roślin do doniczek - jakie pojemniki wybrać?

Glina, drewno, metal czy plastik – jakie naczynie będzie najlepsze dla roślin? Trudno odpowiedzieć. Są wielbiciele materiałów naturalnych, są też zwolennicy tworzyw sztucznych. W naczyniach ceramicznych ziemia szybciej wysycha, ale podczas upałów korzenie nie zaparzają się tak jak w plastikowych. Glina to materiał szlachetny, metal – modny, a plastik – łatwy do utrzymania. Pojemniki ceramiczne są ciężkie i nietrudno je stłuc, ale plastikowe źle znoszą zmiany temperatury, deformują się i pękają.

Są dwa rodzaje pojemników na rośliny: doniczki z otworami odpływowymi w dnie i osłonki, do których można wstawić mało ozdobne donice. Unikajmy jednak sadzenia roślin bezpośrednio do osłonek, z których nadmiar wody nie ma jak odpłynąć. Bardzo trudno jest wtedy kontrolować ilość zalegającej wody.

Do wyboru mamy różne pojemniki – ceramiczne (szkliwione lub bez powłoki), plastikowe, metalowe, wyplatane z wikliny bądź rattanu, a nawet szklane. Niektóre są sprzedawane z podstawkami, inne bez. Są i takie, które mają wbudowany system nawadniający. Zapewni on stały dopływ wody nawet wtedy, gdy wyjedziemy z domu na dłużej.

Podłoże do kwiatów doniczkowych
Autor: Gettyimages Zanim do doniczki wsypiemy podłoże, trzeba na dnie usypać warstwę drenażową

Sadzenie roślin do doniczek - na dno konieczny drenaż

Rośliny doniczkowe najczęściej gniją z powodu nadmiaru wody. Bryła korzeniowa nigdy nie powinna stać w wodzie, bo bez dostępu tlenu korzenie zamierają i tracą zdolność do pobierania wody. Aby temu zapobiec, na dnie pojemnika powinniśmy układać dwucentymetrową warstwę drenażu z drobno potłuczonych skorup starych, niepotrzebnych doniczek ceramicznych, keramzytu lub grubego żwiru. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, tylko niżej – w warstwie drenażu, a korzenie będą dobrze napowietrzone.

Podłoże do kwiatów doniczkowych
Autor: Gettyimages Podłoże do uprawy domowych kwiatów powinno być przede wszystkim przepuszczalne i przewiewne

Sadzenie roślin do doniczek - jakie podłoże?

Większość roślin doniczkowych dobrze rośnie w każdym podłożu i dla nich odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych. Niektóre jednak wymagają specjalnego podłoża: lekkiego torfowego (anturium, dracena, paproć) lub ciężkiego gliniastego (kalanchoe, papirus, trzykrotka). Rośliny, które źle znoszą obecność węglanu wapnia w podłożu (echmea, gardenia, wrzosiec), powinniśmy posadzić w ziemi lekko kwaśnej.

Uwaga! Nie używajmy do przesadzania ziemi z ogrodu. Istnieje duże ryzyko, że wraz z nią przyniesiemy do domu chwasty lub szkodniki. Poza tym jest ona zbyt ciężka dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych. Gotowe podłoża są wcześniej odkażane i specjalnie przygotowywane z mieszanki różnorodnych komponentów, dzięki którym korzenie roślin mogą się swobodnie rozrastać.

Kwiaty doniczkowe. Sadzenie bratków