Rutewka w ogrodzie: jak i gdzie ją uprawiać? Które gatunki wybrać?

2020-10-21 14:49 Michał Mazik
Rutewka orlikolistna
Autor: Gettyimages Rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium) to ładnie kwitnąca i pachnąca bylina

Rutewka (Thalictrum) to roślina wieloletnia o efektownym, delikatnym wyglądzie. Rutewki wzbudzają zachwyt w czasie kwitnienia. W ogrodach wciąż nie są powszechne i na pewno zasługują na szersze rozpropagowanie. Wyjaśniamy, jak i gdzie je uprawiać rutewki? Które gatunki wybrać?

Rutewka to rodzaj obejmujący kilkaset gatunków występujących na kilku kontynentach. Niektóre z nich występują w Polsce, ponadto są uprawiane w ogrodach. Rutewki należą do rodziny jaskrowatych.

Gatunki rutewki polecane do przydomowego ogrodu

  • Rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium)

Rutewka orlikolistna to rodzimy gatunek spotykany na obszarze całego kraju. Średnio osiąga 120-150 cm wysokości (w sprzedaży dostępne są odmiany niższe). Rutewka orlikolistna tworzy kępy złożone z pierzasto-dzielnych, niebieskawych liści podobnych jak u orlików (stąd drugi człon nazwy). Igiełkowate kwiaty wyrastają na długich pędach, tworzą charakterystyczne „pompony” i są zebrane w wiechy. Mają różową lub różowofioletową barwę. Rutewka orlikolistna kwitnie od maja do czerwca (rzadziej do lipca). Kwiaty rutewki wydzielają przyjemny, konwaliowy zapach, mocniej odczuwalny w godzinach wieczornych. Do interesujących odmian tutewki orlikolistnej należy m.in. 'Nimbus White' o niższym wzroście (do 70 cm) i nietypowej, białej barwie kwiatów.

  • Rutewka Delavaya, dwuskrzydła (Thalictrum delavayi)

Rutewka Delavaya, dwuskrzydła to wysoka bylina w czasie kwitnienia dorastająca do 150-200 cm. W porównaniu z powyższym gatunkiem ma delikatniejszy pokrój, drobniejsze liście i kwiaty. Rutewka Delavaya kwitnie później – od lipca do sierpnia. Kwiatostany są luźne o długości do 40 cm, złożone z pomponowych, igiełkowatych kwiatów o barwie białej lub lekko różowej. Rutewka Delavaya naturalnie występuje w Chinach.

  • Rutewka wąskolistna (Thalictrum lucidum)

Rutewka wąskolistna to kolejna krajowa roślina wieloletnia wyróżniająca się efektownymi kwiatostanami. Tworzy luźne, ale okazałe wiechy o piramidoidalnym kształcie. Złożone są z drobnych żółtawych kwiatów. Okwiat szybko opada, a pozostają atrakcyjne, długie pręciki. Rutewka wąskolistna kwitnie od czerwca do sierpnia. Liście są pierzaste. Rutewka dorasta do 120 cm wysokości.

  • Rutewka żółta (Thalictrum flavum)

Rutewka żółta występuje w Polsce na torfowiskach, jest też dekoracją ogrodów i parków. Osiąga do 120 cm wysokości. Liście są pierzastodzielne. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Żółte, igiełkowate kwiaty zebrane w okazałe wiechy osadzone są na szczytach pędów.

Rutewka: wymagania i uprawa

Rutewki można uprawiać na stanowiskach słonecznych (dużo kwiatów) lub półcienistych (dłuższy termin kwitnienia). Uprawa w miejscach mocno nasłonecznionych jest możliwa o ile zadba się o odpowiednią wilgotność podłoża. To podstawowy warunek – rutewki prawidłowo rozwijają się w glebach żyznych, próchniczych, umiarkowanie przepuszczalnych i dość wilgotnych. Posadzenie w nadmiernie luźnym, piaszczystym podłożu nie ma większego sensu. Roślina nie rozwinie się prawidłowo lub będzie obumierać. Rutewki są wystarczająco mrozoodporne. Okrycia zaleca się stosować w chłodniejszych rejonach Polski u młodych sadzonek. Rutewka Delvaya jest bardziej delikatna od krajowych gatunków i wymaga większej troski.

Rutewki można sadzić jesienią lub wiosną. Odległości zależą od siły wzrostu gatunku lub odmiany, trzeba jednak zachować te minimalne 40 cm. Rodzaj jest mało podatny na choroby i szkodniki.

W czasie susz rutewki wymagają podlewania. Nie można doprowadzić do przyschnięcia bryły korzeniowej. Do dokarmiania rutewki najlepsze są nawozy organiczne (obornik, kompost, nawóz humusowy), które dostarczają składników pokarmowych, a jednocześnie przyśpieszają produkcję próchnicy. Zaleca się stosować ściółkowanie, które ogranicza wyparowywanie wody z gleby.

Przeczytaj też:

Projektujemy i zakładamy ogród naturalny – rabata preriowa >>>

Większość gatunków rutewki wschodzi dość późno. Trzeba pamiętać o tym, by nie uszkodzić młodych pędów lub przez zapominalstwo nie wprowadzić rutewkom konkurencji. Raz na kilka lat byliny warto odmłodzić, np. przez podział – rozsadzenie. Rutewki mają również tendencję do rozprzestrzeniania się przez samosiew.

Jak wykorzystywać rutewki w ogrodzie?

Rutewki nadają się do tworzenia rabat w miejscach dostatecznie wilgotnych. Ponadto to cenione dekoracje brzegów oczek wodnych, stawów i strumieni. Rutewki nadają ogrodowi naturalistycznego, dzikiego charakteru. Pasują do ogrodów wiejskich, leśnych i orientalnych (zwłaszcza rutewka Delavaya). Rutewka dobrze komponuje się w kompozycjach z konwaliami, pluskwicami, przetacznikami, sadźcami, miskantami, bergeniami, języczkami, a także różnymi gatunkami paproci. Rośliny zawierają trujące związki.

Rutewki to byliny o specyficznych wymaganiach. Jeśli uda się je spełnić, staną się przepiękną ozdobą ogrodu i nie będą sprawiały problemów w pielęgnacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE