Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

2018-07-17 11:01

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty rozwaru mają dzwonkowaty kształt, a pąki kwiatowe są baloniaste i co ciekawe – otwierają się z cichych trzaskiem. Jak uprawiać rozwar w ogrodzie. Uprawa rozwaru wielkokwiatowego.

Rozwar wielkokwiatowy (łac. Platycodon grandiflorus) pochodzi z Azji. Dotąd nie był zbyt popularny w polskich ogrodach, ale warto go rozpowszechnić.Rozwar wielkokwiatowy osiąga zwykle do 60–70 cm wysokości. Ozdobą tej ciekawej byliny są okazałe kwiaty, które mają 6–8 cm średnicy i białą, niebieską lub fioletową barwę. Kwiaty rozwaru pojawiają się w czerwcu i pozostają na roślinie aż do końca sierpnia. Typowy gatunek ma kwiaty pojedyncze, ale wyhodowano także odmiany botaniczne rozwaru wielkokwiatowego o kwiatach półpełnych i falowanych płatkach.

Rozwar wielkokwiatowy: wymagania i uprawa

Rozwar wielkokwiatowy najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko osłoniętych. W cieniu rośnie słabo i kwitnie mało obficie. Miejsce powinno być starannie wybrane, gdyż roślina nie lubi późniejszego przesadzania. Optymalne podłoże dla rozwaru są przepuszczalne, średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne. Bylina znosi suszę, ale źle reaguje na nadmiar wody (mięsiste korzenie mogą gnić).

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?

Nasiona rozwaru można wysiewać wiosną w inspekcie. Sadzonki przenosi się na miejsce stałe we wrześniu. W początkowym okresie uprawy rozwar wymaga podlewania i odchwaszczania. Można dokarmiać go nawozami wieloskładnikowymi – od późnej wiosny do końca lata. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany – to wydłuży okres kwitnienia. Roślina w cieplejszych rejonach Polski jest w pełni mrozoodporna, w chłodniejszych – wymaga dokładnego okrycia na zimę. Okazy uprawiane w pojemnikach należy przenieść do chłodnego pomieszczenia przed nadejściem mrozów.

Rozwar wielkokwiatowy: zastosowanie w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy można uprawiać w gruncie ogrodzie, a także w pojemnikach ustawianych balkonach czy tarasach. Najczęściej służy do tworzenia barwnych, wielogatunkowych rabat. Dobrze komponuje się z innymi bylinami wytwarzającymi kwiaty o stonowanej, pastelowej barwie. Nadaje się na kwiat cięty. Jest wykorzystywany w ziołolecznictwie i kosmetyce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE