Różeniec górski, czyli arktyczny korzeń – na co dobry jest różeniec górski?

2024-07-25 10:23

Różeniec górski, znany też jako arktyczny korzeń, to roślina lecznicza od dawna stosowana w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i azjatyckiej. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie różeńca górskiego w ziołolecznictwie. Jak wygląda różeniec górski? Na co dobry jest różeniec górski?

Spis treści

  1. Jak wygląda różeniec górski?
  2. Różeniec górski w galerii zdjęć
  3. Gdzie rośnie różeniec górski?
  4. Różeniec górski – pozyskiwanie i suszenie surowca
  5. Różeniec górski – skład i właściwości
  6. Zastosowanie różeńca górskiego

Jak wygląda różeniec górski?

Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea), zwany też arktycznym korzeniem tworzy gęste, wysokie na 30-40 cm kępy złożone z regularnie wyrastających pędów. Liście różeńca są grube, mięsiste, sinozielonego kolory (jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono), pokryte grubą warstwą wosku (dotykając je mamy wrażenie jakby były tłuste).

Różeniec górski kwitnie w maju i czerwcu. Jego miododajne kwiaty są żółtopomarańczowe, zebrane na szczycie pędów w baldachowate kwiatostany, pięknie kontrastujące z liśćmi.

Roślina wymaga stanowiska słonecznego, gleba przepuszczalna, ogrodowa. Świetnie nada się na rabaty i skalniaki oraz do obsadzania skarp i murków ogrodowych.

Różeniec górski w galerii zdjęć

Gdzie rośnie różeniec górski?

Różeniec górski rośnie w centralnej i północnej Azji – w górach Ałtaj, Mongolii, Syberii, w górskich regionach całej Europy, a także na Alasce, w Kanadzie i północnych górach Stanów Zjednoczonych. To właśnie dzięki występowaniu tej rośliny w górzystych i arktycznych rejonach świata zyskała ona nazwę arktyczny korzeń. W Polsce różeniec górski można spotkać w Sudetach i Karpatach, zwłaszcza w Tatrach, na wilgotnych, skalistych murawach i piargach.

Właściwości lecznicze różeńca górskiego od dawna wykorzystuje się w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i azjatyckiej. Skuteczność różeńca potwierdzili liczni badacze, którzy polecają go m.in. sportowcom i osobom żyjącym w ciągłym stresie. Jakie jeszcze zastosowanie znalazł różeniec górski?

Różeniec górski – pozyskiwanie i suszenie surowca

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kłącza i korzenie różeńca górskiego, które zbiera się w okresie kwitnienia.

Różeniec górski – skład i właściwości

Różeniec górski zawiera kwasy organiczne, garbniki, olejek eteryczny, a także fenylopropanoidy, związki fenolowe i flawonoidy. Dzięki tym trzem ostatnim substancjom arktyczny korzeń ma wpływa pobudzająca na ośrodkowy układ nerwowy i zmniejsza zmęczenie. Poprawia reakcję na stres, ułatwiając szybki powrót organizmu do równowagi po ustąpieniu czynników stresujących, w związku z tym jest polecany osobom żyjącym w napięciu nerwowym, mającym problemy ze snem. Ponadto arktyczny korzeń poprawia pamięć i koncentrację, dlatego jest polecany uczniom, studentom i innym osobom pracującym umysłowo.

Zastosowanie różeńca górskiego

Różeniec górski poprawia także wydolność organizmu i skraca czas potrzebny na odpoczynek między seriami intensywnych ćwiczeń (co potwierdzono w badaniach naukowych), dlatego mogą po niego sięgać sportowcy. Zioło to chroni serce czynnikami, które mogą doprowadzić do jego uszkodzenia, np. wolnymi rodnikami, a także przed arytmią. Poza tym różeniec górski powinien się znaleźć w apteczce nadciśnieniowców, gdyż reguluje ciśnienie krwi. Pomaga również przy chorobie Parkinsona, Alzheimera i innych chorobach neurologicznych. Niektórzy przekonują, że jest pomocny w zapobieganiu zaburzeniom seksualnych i pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi przez wzrost wrażliwości komórek na insulinę.

Zioła w ogrodzie - szałwia lekarska

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.