Magnolia w ogrodzie: gatunki i odmiany magnolii polecane do ogrodu

2014-02-10 12:51 Katarzyna Józefowicz

Zanim posadzimy magnolie w ogrodzie, warto poznać jej gatunki i odmiany, które różnią się m.in. rozmiarami.  Poznaj gatunki i odmiany magnolii polecane do małego i dużego ogrodu. Magnolie do ogrodu: opisy gatunków.

Kwitnące drzewa magnolii, obsypane mnóstwem okazałych kwiatów, to jedna z największych atrakcji wiosennego ogrodu. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się tym wspaniałym widowiskiem, musimy najpierw wybrać odpowiedni gatunek bądź odmianę magnolii, najlepiej odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Zadanie utrudnia ogromny wybór roślin, które różnią się między sobą wysokością, pokrojem, barwą kwiatów i terminem kwitnienia, a niekiedy również wrażliwością na niską temperaturę. Ponieważ jednak magnolie to zazwyczaj rośliny dość duże, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich rozmiary.

Gatunki magnolii polecane do mniejszych i średnich ogrodów

  • Magnolia pośrednia (łac. Magnolia×soulangeana) – duży krzew, dorastający do 3–6 m wysokości, stosunkowo odporny na niską temperaturę. Kwitnie w kwietniu i maju, może powtarzać kwitnienie. Duże kwiaty przypominają budową tulipany. Od gatunku wyprowadzono szereg odmian ozdobnych, np.: ‘Alexandrina’ – 4–5 m wysokości, kwiaty jasnoróżowe, ‘Lennei’ – 2–4 m wysokości, kwiaty różowe, ‘Alba Superba’ – 4–6 m wysokości, kwiaty białe.
  • Magnolia gwiaździsta (łac. Magnolia stellata) – niewielki krzew, dorastający do 2–3 m wysokości. Zakwita wcześnie, bo w marcu–kwietniu. Ma duże kwiaty, zbudowane z licznych, wąskich płatków. Całkowicie odporny na niską temperaturę. Ma szereg odmian ozdobnych, m.in. ‘Waterlily’, ‘Royal Star’ – o białych kwiatach czy ‘Rosea’ o 2 m wysokości i lekko różowych kwiatach.
  • Magnolia Siebolda (łac. Magnolia sieboldii) – krzew dorastający do około 3 m wysokości, dostatecznie mrozoodporny. Kwiaty dość nietypowe, o budowie czarkowej, lekko zwisające, zwykle białe z czerwonymi pylnikami, pojawiają się na roślinie wczesnym latem (czerwiec–lipiec). Na uwagę zasługują nowe odmiany o żółtych kwiatach, np. ‘Yellow Bird’.

Gatunki magnolii polecane do dużych ogrodów

Do dużych ogrodów polecane są gatunki drzewiaste magnolii, które charakteryzują się większymi rozmiarami. Do nich należy na przykład magnolia japońska (łac. Magnolia kobus) – rozłożyste drzewo, dorastające do około 10 m wysokości i 6 m szerokości. Kwitnie w kwietniu i maju, kwiaty są duże, białe, złożone z  wąskich płatków. Gatunek stosunkowo mrozoodporny, choć młode egzemplarze wymagają zimowego okrycia.

Zobacz film: Najpiękniejsze magnolie na zdjęciach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE