Lilia św. Józefa to kwiat magiczny! Jak uprawiać lilię białą w ogrodzie?

2024-06-21 14:51

Lilia św. Józefa, znana też jako lilia biała, to jeden z najpopularniejszych gatunków lilii sadzonych w ogrodach i na działkach. Jej efektowne, pachnące kwiaty śnieżnobiałego koloru zachwycą każdego. Podpowiadamy jak uprawiać lilię białą.

Spis treści

  1. Jak wygląda lilia św. Józefa?
  2. Kiedy sadzić lilie św. Józefa?
  3. Lilia św. Józefa - uprawa
  4. Gdzie sadzić w ogrodzie lilię św. Józefa? Z czym ją łączyć na rabacie?

Jak wygląda lilia św. Józefa?

Lilia biała (łac. Lilium candidum), zwana również lilią Najświętszej Maryi Panny bądź lilią św. Józefa, dorasta do 120 cm wysokości. Jej piękne, śnieżnobiałe, duże i pachnące kwiaty pojawiają się na roślinie w czerwcu. Aby roślina obficie zakwitła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy

Kiedy sadzić lilie św. Józefa?

Do uprawy lilii białej należy wybrać w ogrodzie słoneczne miejsce. Podłoże powinno być przepuszczalne i bogate w wapń.

Cebule lilii św. Józefa sadzi się do gruntu najlepiej w połowie lata (najpóźniej do połowy sierpnia) na głębokość nie większą niż 3–5 cm. Rośliny jeszcze w tym samym roku wypuszczą rozetę liści, która przetrwa zimę.

Lilia św. Józefa - uprawa

Lilia biała kwitnie w czerwcu. Po kwitnieniu część nadziemna rośliny dość szybko zasycha – wtedy można roślinę przesadzić, a przy okazji rozmnożyć. Cebule lilii białej wykopuje się pod koniec lipca, lekko przesusza (nie dopuszczając do zaschnięcia korzeni), po czym oddziela cebule przybyszowe, które sadzi się w nowym miejscu. Przy oddzielaniu cebulek przybyszowych trzeba zwrócić uwagę, by nie oderwać korzeni. Na tym samym miejscu lilia biała nie powinna rosnąć dłużej niż 4–5 lat.

Gdzie sadzić w ogrodzie lilię św. Józefa? Z czym ją łączyć na rabacie?

Lilia biała to roślina wyjątkowo efektowna, która jest znakomitym uzupełnieniem rabat bylinowych. Doskonale prezentuje się na rabacie z innymi gatunkami, szczególnie niższymi od niej. Na rabacie najlepiej łączyć lilie białą z gatunkami, które nie potrzebują dużej wilgotności gleby w miesiącach letnich, w których cebule lilii przechodzą okres spoczynku. Dobrym towarzystwem dla lilii białej na rabacie będą rozchodniki, krwawnik, macierzanka piaskowa, gipsówka czy ubiorek wiecznie zielony.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Lilia św. Józefa nie tylko ślicznie wygląda, ale ma również właściwości lecznicze. Wyciąg z jej kwiatów wspomaga leczenie chorób skórnych i przyspiesza gojenie ran, a woda liliowa służy do pielęgnacji twarzy.

Lilia biała
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilia biała ma efektowne, białe i pachnące kwiaty
Rośliny o białych kwiatach