Kwiat cymbidium w szkle - jak podlewać? Jak dbać o cymbidium w szklanej kuli?

2024-02-05 13:29

Cymbidium, jeden ze storczyków, to roślina, która ma wyjątkowo piękne kwiatostany, składające się z wielu drobnych kwiatów o delikatnym zapachu. Szczególnie atrakcyjnie kwiaty te wyglądają w szklanych wazonach, szklanych tubach czy szklanej kuli. Jak dbać o cymbidium w szkle? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Co to jest cymbidium?
  2. Jakie szkło jest odpowiednie dla cymbidium?
  3. Jak dbać o storczyka cymbidium w szkle z ziemią?
  4. Jak dbać o storczyka w wodzie?
  5. Jak podlewać i nawozić cymbidium w szkle?
  6. Jakie stanowisko lubi storczyk w szkle?
  7. Cięte cymbidium w szklanej kuli

Co to jest cymbidium?

Cymbidium to roślina storczykowata, w naturze występuje na obszarach tropikalnych i subtropikalnych w Azji, u podnóża Himalajów i w Australii. Rośnie zwykle jako epifit na drzewach, co oznacza, że kwiaty traktują drzewa jedynie jako podpory, ale nie są pasożytem, odżywiają się samodzielnie. Cymbidium dzielą się na kilkadziesiąt gatunków, różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów, które mogą być białe, żółte, czerwone, a nawet jasnobrązowe. Ten kwiat jest często trzymany w doniczkach w domach i wśród innych storczyków należy do tych, które są stosunkowo łatwe w uprawie.  

Jakie szkło jest odpowiednie dla cymbidium?

Storczyki wyglądają wyjątkowo efektownie, gdy rosną w szklanych naczyniach. Szkło sprawia, że możemy nie tylko obserwować, jak roślina się rozwija od środka, ale zabezpieczamy korzenie na przykład przed przeciągiem w domu. Jakie naczynie się sprawdzi? Mogą to być szklane wazony, osłonki, a nawet kule.

Dla cymbidium najbardziej odpowiednie będzie naczynie, które jest stosunkowo wysokie, np. w formie szklanej tuby. To roślina, która potrzebuje dużo miejsca dla rozwoju układu korzeniowego, dlatego trzeba zadbać o taką szklaną osłonkę, w której kwiat będzie mógł się swobodnie rozwijać. Naczynie powinno być również na tyle szerokie, by można był wyjąć kwiat, aby go podlać.

Więcej o pielęgnacji storczyka cymbidium przeczytasz w artykule: Storczyk Cymbidium - jak uprawiać w domu? Pielęgnacja storczyka Cymbidium w doniczce

Jak dbać o storczyka cymbidium w szkle z ziemią?

Są dwie metody uprawy storczyka w szklanym naczyniu – w ziemi i w wodzie. W wariancie z ziemią wnętrze osłonki wypełniamy specjalnym dla storczyków podłożem, lekkim i przepuszczalnym, to mieszanka kory, mchu, piasku itd. Na dnie naczynia umieszczamy również warstwę drenażową, najlepiej keramzytu, wynoszącą kilkanaście centymetrów. Na wierzchu możemy także umieścić mech, który utrzymuje wilgoć, poza tym będzie też atrakcyjnie wyglądał w kompozycji w orchideą. W szklanym naczyniu, jeśli nie ma otworów do odprowadzania wody, to kwiat podlewamy wtedy, kiedy korzenie będą zupełnie suche.

Do podlewania wyjmujemy storczyka z pojemnika i wodę wlewamy bezpośrednio do ziemi. Kwiat będzie potem pobierał wilgoć z warstwy drenażowej. Można też zastosować do podlewania strzykawkę, wtedy wodę dostarczamy bezpośrednio do podłoża, bez potrzeby wyjmowania rośliny.

Jak dbać o storczyka w wodzie?

Uprawa storczyka w wodzie jest dość trudna, bo bez odpowiedniego doświadczenia łatwo można doprowadzić do gnicia korzeni. Ponadto nie wszystkie orchidee nadają się do uprawy hydroponicznej. Jednak cymbidium należy do tego gatunku, który powinien sobie w wodzie poradzić. Jeśli chcemy rozpocząć taką uprawę, powinniśmy storczyka do tego przygotować. Najlepiej sprawdzą się rośliny, której już wcześniej rosły w wodzie - takie egzemplarze można kupić od hodowców.

Możemy także spróbować z kwiatem, który wcześniej był uprawiany w ziemi. Wówczas należy roślinę wyjąć i umyć jej korzenie w bieżącej wodzie, aby pozbyć się resztek ziemi i martwych części. Następnie wkładamy kwiat do ażurowej doniczki, do której wsypujemy keramzyt. Taką doniczkę wstawiamy do większej, szklanej osłonki.

Na początku doniczkę z otworami moczymy w wodzie, a następnie wstawiamy do zewnętrznej, szklanej osłonki. Moczymy ponownie wtedy, gdy widzimy, że keramzyt jest zupełnie suchy.

Po upływie około miesiąca wykonujemy kolejny krok - wlewamy wodę do szklanej osłonki. Trzeba jednak pilnować, by korzenie nie znajdowały się bezpośrednio w wodzie, a powyżej jej poziomu. Do podlewania orchidei w szkle bardzo pomocny będzie wskaźnik poziomu wody, w który warto się zaopatrzyć.

Jak podlewać i nawozić cymbidium w szkle?

Kwiaty rosnące w szklanej osłonce z ziemią nie tylko podlewamy w naczyniu, ale możemy także zanurzyć na kilka minut w wodzie. To popularna metoda podlewania. Powinniśmy zwrócić też uwagę, jakiej wody używamy - najlepiej  przegotowanej, która kilka dni odstała albo niegazowanej wody mineralnej w temperaturze pokojowej.

Nie powinniśmy zapominać o nawożeniu. W przypadku kwiatu rosnącego w ziemi najlepiej zastosować odżywki specjalnie opracowane dla storczyków. Nawozimy raz na tydzień, np. w połączeniu z podlewaniem.

Inaczej nieco wygląda nawożenie storczyków stojących w wodzie. Tu sprawdzą się specjalne odżywki do uprawy hydroponicznej. Możemy zastosować także spray z odżywką. Zwykle aplikuje się go na liście.   

Storczyki - pielęgnacja. Podlewanie storczyków

Jakie stanowisko lubi storczyk w szkle?

Storczyk lubi słońce, ale powinien być stawiany tam, gdzie światło jest rozproszone. Powinniśmy unikać umieszczania tego kwiatu w miejscu, w której panuje intensywne nasłonecznienie.  Szczególnie trzeba na to zwrócić uwagę w przypadku rośliny rosnącej w osłonce ze szkła. Pod wpływem promieni słonecznych pojemnik może się łatwo nagrzewać, a w ten sposób ucierpią korzenie rośliny, co może sprawić, że kwiat zmarnieje.  

Cięte cymbidium w szklanej kuli

Kwiaty cymbidium, ze względu na swoją urodę, są także używane jako kwiaty cięte, wykorzystuje się je na przykład do stroików ślubnych. Ich ogromną zaletą jest fakt, że po ścięciu są wyjątkowo wytrzymałe, będą cieszyć oko nawet do półtora miesiąca. Te kwiaty możemy także wykorzystać w domu do stworzenia kompozycji florystycznych. Jedną z popularniejszych form jest umieszczenie pojedynczego kwiatu w wazonie przypominającym szklaną kulę. Wnętrze kuli można wypełnić po prostu wodą, ale również granulkami hydrożelowymi. Będą one oddawać wilgoć kwiatowi. Storczyk podlewamy dopiero wtedy, gdy wyczujemy, że kulki utraciły wilgoć i nie są już jędrne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.