Kalmia wąskolistna i szerokolistna - kuzynki rododendronów. Jak sadzić i pielęgnować kalmie?

2023-05-24 8:37

Kalmia jest jeszcze u nas mało popularna, ale warto posadzić ją w ogrodzie ze względy na oryginalne kwiaty. Znakomicie nadaje się na wrzosowiska. Poznaj dwa najważniejsze gatunki kalmii i sekrety ich uprawy.

Spis treści

  1. Jak wygląda krzew kalmia?
  2. Kalmia - walory dekoracyjne
  3. Czy kalmia jest trująca?
  4. Kalmia - wymagania rośliny
  5. Jak sadzić kalmię?
  6. Jak uprawiać kalmię?
  7. Dekoracyjne odmiany kalmii do ogrodu

W sprzedaży i ogrodach najczęściej spotkamy dwa gatunki kalmii:

  • kalmię szerokolistną (Kalmia latifolia),
  • kalmię wąskolistną (Kalmia angustifolia).

Jak sama nazwa wskazuje różnią się one nieco rozmiarem i kształtem dekoracyjnych, zimozielonych liści.

Jak wygląda krzew kalmia?

  • Kalmia szerokolistna ma liście eliptyczne, które osiągają około 5-10 cm długości do 4 cm szerokości. Są dekoracyjne, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a pod spodem nieco jaśniejsze.
  • Z kolei kalmia wąskolistna ma liście także ciemnozielone, ale węższe, lancetowate, szerokości około 1 cm i 2-3 cm długości. Od spodu są nieco jaśniejsze, czasem z niebieskawym odcieniem, co podnosi dekoracyjność roślin.

Obydwa gatunki kalmii osiągają około 1,5 do 2 m wysokości i podobną szerokość, choć w stanie dorosłym (po 10 latach uprawy) nieco większe rozmiary osiąga kalmia szerokolistna. Najczęściej w ogrodach sadzimy ich interesujące odmiany o ciekawych barwach kwiatów.

Kalmia szerokolistna
Autor: Gettyimages Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) - odmiana 'Mountain Laurel'

Kalmia - walory dekoracyjne

Oprócz wspomnianych, zimozielonych liści, główną ozdobą kalmii są ich oryginalne kwiaty o niespotykanej u innych roślin budowie. Wyróżniają się one zrosłopłatkowa koroną, tworzącą miseczkowaty kształt oraz wypustkami na zewnątrz kwiatu. Kalmia ma kwiaty pojedyncze, różowe lub białe o średnicy od 1 cm (kalmia wąskolistna) do 2,5 cm (kalmia szerokolistna) i są zebrane (po kilkanaście do 30) w wierzchołkowych lub bocznych kwiatostanach (tzw. baldachogronach). Intensywne kwitnienie kalmii trwa zwykle od końca maja (głównie czerwcu) do końca czerwca.

Czy kalmia jest trująca?

Wszystkie części rośliny są trujące, zawierają m.in. toksyczną andromedotoksynę i arbutynę.

Kalmia - wymagania rośliny

Podobnie, jak większość krzewów z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), kalmia potrzebuje kwaśnego, bogatego w próchnicę, ale nie za wilgotnego stanowiska. Najlepiej czuje się posadzona na zacisznym stanowisku (osłonięta od wiatrów), w miejscu lekko zacienionym lub słonecznym.

Jak sadzić kalmię?

Zwykle kalmia jest dostępna w donicach z ukorzenioną i uformowaną bryłą korzeniową.

Przeczytaj też:

Najkorzystniej jest wykopać dołek około dwa razy większy niż bryła korzeniowa i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, piasku i gleby macierzystej. Sadzimy zawsze na taką samą głębokość na jakiej roślina rosłą w doniczce.

Kalmię po posadzeniu podlewamy i ściółkujemy korą sosnową (zabezpieczenie przed utratą wilgoci latem). Ze względu na płytki system korzeniowy, kalmia jest wrażliwa na dłuższe okresy suszy, dlatego szczególnie latem wymaga podlewania.

Jak uprawiać kalmię?

Krzewy kalmii nie mogą stać w wodzie, ponieważ nadmiar wilgoci będzie powodował gnicie korzeni i zamieranie roślin. Wystarczy umiarkowane podlewanie, najlepiej połączone z zasilaniem rozpuszczalnymi w wodzie nawozami dla roślin wrzosowatych lub krzewów kwitnących. Przed i w czasie kwitnienia, kalmie można także zasilać nawozami granulowanymi (dla roślin wrzosowatych), które mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Kalmie kwitną na pąkach zawiązywanych na zeszłorocznych pędach, dlatego lepiej unikać cięcia krzewów. Jeśli cięcia są potrzebne, najlepiej wykonać je po zimie – usuwamy pędy chore, uszkodzone lub zbyt rozrośnięte. Po kwitnieniu, warto usunąć przekwitłe kwiaty kalmii, aby krzewy mogły więcej energii wykorzystać na zawiązywanie pąków na przyszły sezon.

Kalmia należy do bardziej odpornych na niskie temperatury krzewów z rodziny wrzosowatych, ale w niektóre zimy (szczególnie na wschodzie Polski) może przemarzać. Z tego względu, przed silniejszymi mrozami lub mroźnymi wiatrami warto podsypać dolną cześć rośliny korą, a koronę okryć, np. białą agrowłókniną.

Dekoracyjne odmiany kalmii do ogrodu

Najwięcej ozdobnych odmian wyhodowano w obrębie gatunku kalmii szerokolistnej – są to zazwyczaj krzewy, o szerokości do 80 cm i wysokości do 2 m. Ich największym walorem są kwiaty w odcieniach bieli, czerwieni i różu, w różnych kombinacjach:

  • Kalmia 'Carousel' - kwiaty białe z czerwonym wzorem i czerwoną obwódką,
  • Kalmia 'Galaxy`- kwiaty szeroko otwarte, w pąkach białe, po rozwinięciu wewnątrz i na brzegach białe, w środku czerwone
  • Kalmia 'Minuet' – kwiaty białe z szeroką, czerwoną obwódką,
  • Kalmia 'Olympic Wedding' – kwiaty jasnoróżowe, z bordową obwódką,
  • Kalmia 'Olympic Fire' – kwiaty w pąkach czerwone, po rozwinięciu jasnoróżowe,
  • Kalmia 'Raspberry Glow' – kwiaty ciemnoróżowe z jasnoróżowym wzorem,
  • Kalmia 'Peppermint' – kwiaty białe z bordowym, wzorem (w kształcie gwiazdek) wewnątrz.  

Przeczytaj też:

Różaneczniki, azalie, rododendrony. Rośliny do ogrodu.