Jagody Goji - uprawa, jak sadzić, przycinanie. Kolcowój chiński w ogrodzie

2024-07-12 10:29

Jagody Goji uważane za najzdrowsze owoce świata – to owoce kolcowoju chińskiego, krzewu z rodziny psiankowatych. Jak wygląda kolcowój chiński, jak uprawiać jagody Goji? Przeczytajcie.

Spis treści

  1. Jak wygląda kolcowój chiński?
  2. Jagody Goji - owoce kolcowoju chińskiego
  3. Jak uprawiać jagody Goji?
  4. Kiedy i jak przycinać jagody Goji?
  5. Główne składniki odżywcze w jagodach Goji
  6. Właściwości jagód Goji

Kolcowój chiński (Lycium chinense) to gatunek z rodziny psiankowatych, blisko spokrewniony z kolcowojem pospolitym. Kolcowój chiński pochodzi z Azji. Obecnie jest uprawiany w wielu krajach świata.

Jak wygląda kolcowój chiński?

Kolcowój chiński to mocno rozgałęziony krzew o przewieszającym się pokroju, dorastający do 1–2 m wysokości, o pędach pokrytych cierniami (długości do 2 cm). Ciemnozielone liście kolcowoju chińskiego są sztywne, lancetowate, wąskie, mają do 6 cm długości i wyrastają na pędzie naprzemiennie, pojedynczo lub po 2–5.

Kwiaty kolcowoju chińskiego są miododajne, mają dzwonkowaty kształt, są fioletowe i niewielkie (1–2 cm długości). Kolcowój chiński kwitnie od czerwca do września.

Jagody Goji - owoce kolcowoju chińskiego

Owoce kolcowoju chińskiego są znane jako owoce Goji, a częściej jako jagody Goji. To podłużne czerwone jagody (dorastające do około 2 cm długości).

Jagody Goji od dawna są stosowane w medycynie naturalnej, ponieważ są bogate w składniki odżywcze i mają właściwości zdrowotne.

Jak uprawiać jagody Goji?

Kolcowój chiński można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie przydomowym bądź na działce. Roślina jest odporna na mróz, ale także na suszę czy wysoką temperaturę, a także zanieczyszczenie powietrza. Znosi także nadmierną wilgoć.

Kolcowój chiński nie ma wysokich wymagań uprawowych. Uprawa kolcowoju chińskiego może być prowadzona w formie krzewów lub drzewek do wysokości 1,5 m. 

Najlepiej uprawiać jagody Goji na glebach żyznych i przepuszczalnych. Roślina nie znosi podłoża gliniastego, ciężkiego i podmokłego. Każdej wiosny należy ją przyciąć, aby się lepiej rozkrzewiła. Stanowisko do uprawy jagód Goji powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe.

Roślina owocuje w 2.–3. roku po posadzeniu.

Kolcowój chiński korzystnie reaguje na stosowanie nawozów organicznych.

Choć kolcowój chiński jest rośliną mrozoodporną, to warto młode rośliny okryć na zimę włókniną, a starsze krzewy obsypać niedużym kopcem ziemi. Do zabiegów pielęgnacyjnych, które warto stosować należy też ściółkowanie podłoża zabezpieczające uprawę przed nadmiernym zachwaszczeniem i zbyt dużą utratą wody.

Kiedy i jak przycinać jagody Goji?

Kolcowój rośnie dość silnie, dlatego wymaga cięcia i formowania, co wpływa na lepsze plonowanie. Przez pierwsze dwa sezony krzewy przycina się wczesną wiosną, a w kolejnych latach po zbiorze owoców. Krzewy jagody Goji warto silnie przycinać wiosną przez pierwsze 2 lata po posadzeniu. Każdorazowo skracamy mniej więcej 1/3 długości pędów. Cięcie pobudza wzrost i zwiększa plonowanie w kolejnych latach. Starsze krzewy można lekko przycinać, ale już po zbiorach owoców.

Jagody Goji
Autor: photos.com Jagody Goji uznawane są za jedne z najzdrowszych owoców

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

Jagody Goji są uznawane za najzdrowszy owoc świata. Owoce goji skutecznie wspomagają leczenie wielu schorzeń, a do tego są niskokaloryczne.

Główne składniki odżywcze w jagodach Goji

  • witamina C (podaje się, że w 100 gramach jagód jest jej 2500 mg)
  • witamina E
  • witaminy z grupy B (B1, B2 i B6)
  • aminokwasy (18)
  • składniki mineralne (m. in.: cynk, potas, żelazo, miedź, wapń, magnez, chrom, selen, fosfor)
  • mikroelementy
  • polisacharydy i monosacharydy
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (m. in. kwas omega 6, kwas linolowy i alfa-linolowy, sterole roślinne)
  • karotenoidy

>>Przeczytaj też: Jagody Goji (kolcowój chiński) – uprawa w ogrodzie i na działce

Właściwości jagód Goji

Jagody goji są bardzo silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który blokuje procesy starzenia się naszego organizmu. Dodatkowo wspomagają regenerację komórek oraz chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jagody goji wzmacniają odporność organizmu, regulują problemy trawienne, przyczyniają się do redukcji wysokiego cholesterolu i zmniejszania nadwagi.Regularne spożywanie jagód Goji wzmacnia stawy, zapewnia dobre samopoczucie, zwiększa wydolność organizmu, opóźnia proces starzenia, poprawia witalność, zapewnia przypływ energii. Jagody Goji wpływają także na poprawę wzroku (dzięki wysokiej zawartości zeaksantyny, która pomaga chronić oczy przed atakami wolnych rodników i naprawia uszkodzenia przez nie spowodowane). Jagody Goji wspomagają zwalczanie alergii i skórnych wysypek, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dodatkowo wspomagają leczenie chorób serca, wątroby, śledziony, płuc i nerek. Owoce Goji oczyszczają organizm z toksyn oraz stymulują produkcję kolagenu.