Inspekt ogrodowy - jak zrobić inspekt drewniany? Instrukcja krok po kroku

2023-03-06 10:47

Wiosna ta czas intensywnych prac w warzywniku. Trzeba m.in. urządzić grządki, zaplanować zasiewy i przygotować rozsady. Do przygotowania rozsady warzyw przyda się inspekt. Zobacz, jak zbudować inspektu do ogrodu krok po kroku.

Inspekt
Autor: Mirosław Krogulec Inspekt – stary, sprawdzony sposób na wczesne warzywa i własną rozsadę. Najlepiej ustawić go przy południowej ścianie domu lub ogrodzenia, bo w dzień kumuluje ona ciepło, a w nocy oddaje je i ogrzewa otoczenie

Inspekt ogrodowy to w dużym uproszczeniu skrzynia bez dna z oknem inspektowym umożliwiającym otwarcie lub rozszczelnienie. Wiele jest korzyści płynących z posiadania własnego inspektu. Można w nim przygotowywać rozsadę, uprawiać nowalijki, a zimą przechowywać warzywa. Inspekt, którego wykonanie proponujemy, jest bardzo praktyczny. Gdy nie jest potrzebny – można go po prostu rozłożyć na części i schować. Możemy kupić gotowy inspekt albo zbudować go samodzielnie. Oto instrukcja - krok po kroku - budowy inspektu ogrodowego.

Spis treści

  1. Co to jest inspekt?
  2. Co potrzeba do budowy inspektu?
  3.  Jak zrobić inspekt?
  4. Materiały do budowy inspektu
  5. Budowa inspektu - montaż skrzyni
  6. Budowa inspektu - montaż wieka

Co to jest inspekt?

Inspekt to skrzynka bez dna, z sosnowych, podłogowych desek z wpustem i wypustem, zaimpregnowanych pokostem lnianym. Okno inspektu opiera się na otaczającej skrzynię ramie z listew, zamocowanej przy górnej krawędzi skrzyni. Aby w miejscu oparcia okna nie gromadziła się woda, listwy ramy odsunięto od ścianek inspektu na odległość umieszczonych między nimi przekładek z rurek z PVC. Okno inspektu jest nachylone, więc całe jego wnętrze jest dobrze oświetlone. Nie jest połączone ze skrzynią inspektu, lecz oparte na ramie wewnętrznej, więc łatwo daje się zdjąć. Można je także lekko uchylić, wstawiając pod ramę drewniany klocek. Zaostrzone na końcach nóżki ze stalowych kątowników można wbić w ziemię.

Co potrzeba do budowy inspektu?

Na ścianki inspektu:

  • pięć desek szerokości 12,5 cm i długości 120 cm;
  • sześć desek szerokości 12,5 cm i długości 55 cm; dwie z nich przycinamy pod kątem tak, aby jeden z końców deski był krótszy od drugiego o 10 cm;
  • cztery listwy szerokości 3 cm i długości 30 cm, wycięte z desek;
  • kątownik pocięty na cztery odcinki: dwa długości 40 cm i dwa długości 50 cm; jeden z końców każdego z nich przycinamy ukośnie, żeby nóżki inspektu były na dolnych końcach zaostrzone.

Na ramę wokół skrzyni, która posłuży do opierania okna:

  • dwie listwy szerokości 5,5 cm i długości 130 cm, wycięte z desek;
  • dwie listwy szerokości 5,5 cm i długości 70 cm, wycięte z desek;
  • kątownik pocięty na cztery 5,5-centymetrowe odcinki;
  • rurkę z PVC, pociętą na osiem 2-centymetrowych odcinków.

Na ramę okienną wycięte z desek:

  • dwie listwy szerokości 5,5 cm i długości 125 cm;
  • dwie listwy szerokości 5,5 cm i długości 65 cm; wzdłuż krawędzi każdej z desek wyrzynamy piłą tarczową wcięcie na szybę – głębokości i szerokości 1 cm;
  • klocek drewniany grubości 2,5 cm, szerokości 7,5 cm i długości 15 cm.

 Jak zrobić inspekt?

Usuwamy wypusty wszystkich wąskich desek oraz te, które wypadają na wierzchu ścianek. Powierzchnię oraz wszystkie krawędzie desek wygładzamy papierem ściernym. Ich wypusty szlifujemy papierem, żeby połączenia stały się luźniejsze – dzięki temu ścianki się nie zdeformują, gdy drewno spęcznieje na dworze. Deski nasączamy ciepłym pokostem lnianym.

Ścianki krótkie. Deski wsuwamy jedna w drugą, oddzielając je klinikami dystansowymi, aby w połączeniach na wpust i wypust zostało 3 mm luzu , bo drewno inspektu będzie pęcznieć i musi mieć swobodę rozszerzania się. Krawędzie – dolna i obydwie zewnętrzne – muszą być do siebie prostopadłe, co sprawdzamy kątownikiem stolarskim. Deski ścianki łączymy, przykręcając do nich dwie listwy poprzeczne.

Ścianki długie. Deski (trzy na ściankę tylną i dwie na ściankę przednią) łączymy, sprawdzając kąty proste i zachowując odpowiedni luz w połączeniach, tak jak w ściankach krótkich. Ściankę łączymy kątownikami – nóżkami (dłuższymi łączymy ściankę tylną, krótszymi – przednią). Górny koniec kątownika powinien być odsunięty od górnej krawędzi ścianki, żeby nie przeszkadzał potem w opieraniu okna .

Rama wokół skrzyni. Każdy z czterech elementów ramy przymocowujemy wkrętami do odpowiedniej ścianki inspektu – stosując przekładki dystansowe z rurek z PVC. W dwóch miejscach każdej ścianki – mniej więcej 15 cm od jej bocznych krawędzi i równo z jej górną krawędzią – przyklejamy kawałki rurek z PVC . Następnie na każdej ściance układamy na tych rurkach odpowiedni element ramy (na ścianki długie – listwy 130-centymetrowe, na krótkie – 70-centymetrowe) tak, żeby tworzyła kołnierz podpierający okno. Wystające poza krawędzie ścianki końce każdej z listew powinny być jednakowej długości. Środek rurki powinien znaleźć się na środku listwy . Następnie przykładamy krótszą ściankę do dłuższej i zaznaczamy, jak mają być przycięte elementy ramy-kołnierza . Po ich przycięciu na końcach listew ramy (przy krótszych ściankach) mocujemy łączniki z kątownika .

Rama okienna. Listwy ramy łączymy ze sobą na półwpust. Na końcu każdej z nich zaznaczamy linię w połowie jej grubości. Następnie nacinamy każdą z łączonych listew w poprzek, pod kątem prostym – aż do wyznaczonej linii. Po usunięciu dłutem zbędnych fragmentów listwy sprawdzamy, czy obie do siebie dokładnie pasują i jeśli to konieczne, dokonujemy poprawek zdzierakiem i papierem ściernym coraz drobniejszej granulacji. Kiedy końce są już dobrze dopasowane, umieszczamy je w ścisku stolarskim i przez obie listwy wiercimy otwór o średnicy odpowiadającej średnicy kołka drewnianego. Miejsca połączenia listew smarujemy klejem i złączone ponownie umieszczamy w ścisku stolarskim – aż do wyschnięcia kleju. Połączenie usztywniamy kołkiem drewnianym, nanosząc przed jego wbiciem do otworu nieco kleju . Wystające poza ramę kawałki listew i kołka odcinamy. Do rogu ramy przykładamy płaskownik i obrysowujemy jego kształt. Wycinamy dłutem zagłębienie na grubość płaskownika i sprawdzamy, czy umieszczony w nim płaskownik nie wystaje ponad powierzchnię ramy, po czym mocujemy go wkrętami.

Szyba. Po złożeniu ramy wymierzamy dokładnie wielkość szyby. Wzdłuż wycięcia na szybę nanosimy w kilkunastu miejscach niewielkie ilości silikonu , po czym ostrożnie wkładamy szybę. Następnie mocujemy ją specjalnymi gwoździkami, którym wcześniej usunęliśmy główki . Do zamocowanej szyby przyklejamy taśmę ochronną, po czym uszczelniamy szybę silikonem, który rozprowadzamy, wyrównując szpachelką . Taśmę usuwamy, gdy silikon stwardnieje. Wszystkie części inspektu łączymy ze sobą i gotowy ustawiamy w przygotowanym wcześniej miejscu – najlepiej przy południowej ścianie budynku i z pochyleniem ku południu. Jeżeli ma to być inspekt ciepły (w którym nasiona warzyw oraz roślin jednorocznych, rozmnażanych z rozsady, możemy wysiewać już w lutym i marcu), to w miejscu, gdzie będzie ustawiony, wybieramy ziemię na głębokość 50 cm. Następnie na dno wykopu układamy 30 cm mieszaniny suchych liści i ogrzanego obornika (by nastąpiła fermentacja, w czasie której wydziela się ciepło, kilkanaście dni wcześniej obornik układamy w pryzmę wysokości 1,5 m), a na to – 20 cm kompostu z domieszką piasku lub torfu. Jeżeli ma to być inspekt zimny (w którym nasiona roślin ozdobnych oraz warzyw możemy wysiewać dopiero pod koniec marca), to wystarczy do ustawionej na ziemi skrzyni inspektu wsypać 15 cm kompostu wymieszanego z piaskiem.

Uwaga! Inspekt powinien być często wietrzony, a w dni słoneczne – cieniowany (na przykład słomianymi matami rozłożonymi na szybie).

budowa-inspektu
Autor: materiały prasowe Budowa inspektu - krok 1: 1.Przednia ściana inspektu, 2.Tylna ściana inspektu, 3.Boczne ściany inspektu, 4.Listwy drewniane, 5.Kątowniki stalowe, 6.Zawiasy, 7.Podstawowe narzędzia

Materiały do budowy inspektu

Do zbudowania inspektu potrzebna będzie płyta MFP, listwy drewniane, stalowe kątowniki i zawiasy oraz szkło, pleksi lub folia do pokrycia wieka.

budowa-inspektu
Autor: materiały prasowe Budowa inspektu - krok 2: 1.Przednia ściana inspektu, 2.Tylna ściana inspektu, 3.Boczne ściany inspektu, 4.Kątowniki stalowe

Budowa inspektu - montaż skrzyni

Pierwszy etap to montaż skrzynki. Jako elementów narożnych używamy stalowych kątowników, które później posłużą także jako elementy stabilizujące.

budowa-inspektu
Autor: materiały prasowe Budowa inspektu - krok 3: 1.Zmontowana wcześniej skrzynia, 2.Listwy stabilizujące, 3.Okno inspektowe, 4.Klocek drewniany utrzymujący odpowiednią szerokość otwarcia

Budowa inspektu - montaż wieka

Kolejny krok to okno inspektowe. Jest to prosta drewniana rama (może być łączona z pomocą płaskowników montażowych), wypełniona przezroczystym materiałem. Może być to szkło, pleksi lub folia. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Jak przygotować rozsadę roślin