Hortensja pnąca i przywarka japońska - doskonałe rośliny do miejsc zacienionych! [WIDEO]

2019-07-10 8:15 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Hortensja pnąca i przywarka japońska to pnącza, które z powodzeniem można sadzić w miejscach zacienionych. Poznaj te rośliny i ich ciekawe odmiany. zobacz film o hortensji pnącej i przywarce japońskiej.

Częstym problemem właścicieli ogrodów jest zagospodarowanie cienistych jego zakątków. Wśród roślin, które z powodzeniem będą rosły w zacienionych miejscach wyróżnić można hortensję pnącą i przywarkę japońską.

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) jest bardzo wartościowym pnączem ogrodowym do stosowania w półcieniu. Może się wspinać po pniach drzew, ścianach, różnego rodzaju chropowatych płaszczyznach przy pomocy korzeni czepnych umieszczonych na pędach. Pozostawiona bez podpory będzie się płożyć, tworząc okrywy.

Hortensja pnąca dobrze rośnie nawet w głębokim cieniu, na stanowiskach półcienistych będzie również kwitnąć. Gatunek rośnie silnie, w ciągu kilkunastu lat osiąga 10˗20 m wysokości, a rocznie przyrasta 0,5˗1 m. Lubi gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, ale nie podmokłe. Na glebach ubogich i suchych nie będzie dobrze rosła. Jest mrozoodporna i można ją sadzić na terenie całego kraju.
Kwiatostany hortensji pnącej mają średnicę około 25 cm, są białe na obwodzie i zielonobiałe w środku; lekko miodowo pachnące. Pojawiają się w czerwcu, kiedy większość majowych kwiatów w ogrodzie już przekwitła. Liście hortensji pnącej są ciemnozielone, owalne i ząbkowane; jesienią przebarwiają się złocistożółty kolor. 

Dostępne są odmiany hortensji pnącej o szczególnie dekoracyjnych liściach. Rosną mniej dynamicznie, dlatego mogą być stosowane także w mniejszych ogrodach, na balkonach i tarasach. Odmiana TAKE A CHANCE® ma liście o białym przebarwieniu, zaś odmiana ‘Mirranda’ ma liście żółto obrzeżone. Odmiana GREEN RACER® o drobnych zielonych liściach może przykrywać nieduże powierzchnie pod drzewami, nie wypiętrza się zbyt mocno.

Przywarka japońska

Przywarka japońska (Schizophragma hydrangoides) ma podobne walory  i wymagania jak hortensja pnąca, jednak wydaje jeszcze ładniejsze kwiaty i ma atrakcyjne odmiany.
Rewelacyjną odmianą jest BURST OF LIGHT® o pstrych, biało-zielonych liściach, które utrzymują barwę nawet w całkowitym cieniu. Z tego powodu ta odmiana przywarki jest chyba najlepszą rośliną do rozjaśniania mrocznych miejsc pod drzewami, gdzie tworzy eleganckie okrywy. Posadzona na miejscach lepiej doświetlonych obficie kwitnie. 
Inne wartościowe odmiany przywarki japońskiej to 'Moonlight' o srebrnozielonych liściach, 'Roseum' o jasnoróżowych kwiatostanach i karłowa 'Iwa-garami'.

Sadząc przywarki warto pamiętać, iż są mniej mrozoodporne niż hortensje. Sprawdzą się w Polsce zachodniej i centralnej na osłoniętych stanowiskach.

Zobacz film: Szkółkarz i znawca pnączy dr Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o hortensji pnącej i przywarki japońskiej >>kliknij tu

Przywarka japońska - Clematis
Autor: dr Szczepan Marczyński Ozdobą kwiatów przywarki japońskiej są duże, białe działki kwiatów płonnych, tworzące wianuszek wokół kwiatostanu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE