Hibiskus bagienny kwitnie długo i ma kwiaty większe od dłoni! Jak go uprawiać?

2024-08-29 17:08

Hibiskus bagienny, znany także jako hibiskus bylinowy, to roślina ogrodowa zachwycająca wyjątkowo dużymi kwiatami! Jakie wymagania ma hibiskus bagienny? Gdzie go posadzić? Jak zimuje i jak go uprawiać? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

  1. Czy hibiskus bagienny jest roślina wieloletnią?
  2. Jak wygląda hibiskus bagienny?
  3. Kiedy kwitnie hibiskus bagienny?
  4. Hibiskus bagienny w galerii zdjęć
  5. Jakie wymagania ma hibiskus bagienny?
  6. Jak uprawiać hibiskus bagienny?
  7. Jak zimuje hibiskus bagienny?
  8. Gdzie sadzić hibiskus bagienny?

Hibiskus bagienny (łac. Hibiscus moscheutos), zwany też ketmią bagienną albo hibiskusem bylinowym, zachwyca zjawiskowymi kwiatami, które mają ogromne rozmiary – potrafią być większe niż talerz!

Należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie na wilgotnych terenach w pobliżu rzek, mokradeł i zbiorników wodnych.

Ketmii bagiennej nie należy mylić z ketmią syryjską, która ma inne wymagania uprawowe.

Podpowiadamy, jakie wymagania ma hibiskus bagienny i jak o niego dbać, by był wyjątkową ozdobą ogrodu.

Czy hibiskus bagienny jest roślina wieloletnią?

Hibiskus bagienny zwany jest także hibiskusem bylinowym, i – jak wskazuje ta nazwa – jest byliną. Jego pędy nie drewnieją, zamierają na zimę i odradzają się wiosną.

Jak wygląda hibiskus bagienny?

Hibiskus bagienny dorasta do 2,5 m wysokości, choć egzemplarze uprawiane w ogrodach najczęściej osiągają 1-1,5 m wysokości. Roślina charakteryzuje się krzaczastym, wyprostowanym, dość luźnym pokrojem. Pędy są wzniesione, nagie bądź lekko owłosione.

Liście hibiskusa bylinowego są wąsko- lub szerokojajowate, z trzema klapami lub bez wcięć, całobrzegie, mają do 20 cm długości i są osadzone na około 10-centymetrowych ogonkach. Blaszka liściowa może być naga lub owłosiona, zazwyczaj ma soczysto zieloną barwę, ale u odmian może też mieć inny kolor.

Największą ozdobą hibiskusa bagiennego są wyrastające pojedynczo w kątach liści bardzo duże kwiaty, których średnica może dochodzić nawet do 25 cm! Kwiaty są zbudowane z pięciu płatków korony o barwie – w zależności od odmiany – od białej, przez różową i czerwoną w różnych odcieniach aż do bordo.

Kiedy kwitnie hibiskus bagienny?

Hibiskus bagienny kwitnie wtedy, gdy większość kwiatów w ogrodzie już przekwita. Kwiaty pojawiają się w drugiej połowie lata, w sierpniu. Roślina kwitnie nieprzerwanie aż do jesieni (września/października).

Pojedynczy kwiat hibiskusa żyje krótko – 1 lub 2 dni, ale za to na roślinie jest mnóstwo pąków i codziennie rozwijają się nowe. Dlatego mamy wrażenie, że hibiskus kwitnie cały czas. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża okres kwitnienia.

Hibiskus bagienny w galerii zdjęć

Jakie wymagania ma hibiskus bagienny?

Aby hibiskus bagienny mógł się dobrze rozwijać i obficie kwitnąć potrzebuje ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Bylina będzie dobrze rosła zarówno na słonecznym, jak i półcienistym stanowisku.

Hibiskus bylinowy powinien rosnąć w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej glebie o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Jak uprawiać hibiskus bagienny?

Ketmię bagienną zaleca się sadzić w ogrodzie wiosną (maj-czerwiec). Roślinę sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory w doniczce, w której ją kupiliśmy. W wykopany dołek dobrze jest wsypać nieco świeżego, żyznego podłoża wymieszanego z kompostem.

W sezonie należy ketmie regularnie podlewać, dbając, by podłoże było stale lekko wilgotne.

Ponieważ hibiskus bagienny obficie kwitnie, nie można zapominać o jego nawożeniu. Rośliny zasilamy od wiosny do jesieni, najpierw stosując nawóz wieloskładnikowy o zrównoważonej zawartości azotu, fosforu i potasu, a następnie nawóz do roślin kwitnących, który zawiera więcej fosforu i potasu. Ostatnie nawożenie wykonujemy w sierpniu.

Wiosną należy zaschnięte pędy hibiskusa przyciąć pędy 10-15 cm nad ziemią. Nowe przyrosty wyrosną bezpośrednio z bryły korzeniowej. Hibiskus bagienny rozpoczyna wegetację dość późno – nowe pędy pojawiają się w maju, dlatego podczas wiosennych prac w ogrodzie trzeba uważać, by nie uszkodzić rośliny.

Jak zimuje hibiskus bagienny?

Hibiskus bagienny w naszym klimacie może cierpieć z powodu silnych zimowych przymrozków. Dlatego okazy rosnące w ogrodzie warto jesienią, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu, zabezpieczyć przed przemarznięciem, np. przykrywając agrowłókniną, stroiszem lub liśćmi.

Egzemplarze uprawiane w pojemnikach najlepiej przenieść na zimę do chłodnego i jasnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Przeczytaj też:

Gdzie sadzić hibiskus bagienny?

Ketmie bagienne można sadzić w ogrodach na rabatach bylinowych. U ich podstawy warto posadzić niskie rośliny osłaniające, ponieważ pędy hibiskusów lubią ogałacać się od dołu z liści.Najlepiej prezentują się jako solitery, choć można je także sadzić w grupach. Dobrze wyglądają nad brzegami zbiorników wodnych.Niższe odmiany doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.