Grudnik – dlaczego nie kwitnie? Co zrobić by grudnik zakwitł ponownie

2020-11-25 8:29 Opracowanie: redakcja serwisu
Grudnik
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Grudnik to jedna z najpopularniejszych roślin kwitnących zimą

Grudnik, zwany także kaktusem bożonarodzeniowym, to roślina doniczkowa kwitnąca w okresie zimowym. Zdarza się jednak, że w kolejnym roku nasz grudnik nie kwitnie. Dlaczego grudnik nie kwitnie i co zrobić, by grudnik zakwitł?

Kupując grudnika wybieramy najczęściej okaz pięknie i obficie kwitnący, albo taki, na którym jest mnóstwo zawiązanych już pączków kwiatowych. Roślina przeniesiona do domu zdobi nasze wnętrze w okresie zimowych miesięcy (od listopada do lutego). Potem jednak, jak to w świecie roślin bywa, przekwita. Mamy jednak nadzieję, że w następnym roku, po przejściu właściwego okresu spoczynku, na naszym grudniku znów pojawią się kwiaty i to w dużych ilościach. Niestety, zdarza się, że grudnik nie zakwita ponownie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tego, że grudnik nie kwitnie?

>>Przeczytaj też:

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Oto najczęstsze przyczyny braku pojawienia się kwiatów u grudnika:

  1. Grudnik nie kwitnie, bo jest zbyt rzadko podlewany. Grudnik należy podlewać tak często, by nie dopuszczać do całkowitego wyschnięcia podłoża w doniczce. Jeśli między podlewaniami ziemia w doniczce wyschnie, może to doprowadzić do marszczenia się liści, a do tego roślina po przesuszeniu wyjątkowo długo odzyskuje równowagę, co skutkuje miedzy innymi brakiem kwitnienia. Najlepiej podlewać grudnik raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że dla grudnika nie jest dobra również zbyt duża ilość wody w podłożu. Po podlaniu zawsze wylejmy wodę z podstawki.
  1. Grudnik nie kwitnie, bo ma za dużą doniczkę. System korzeniowy grudnika nie jest rozbudowany, dlatego roślina nie potrzebuje dużej ilości podłoża. Grudnik należy uprawiać w małej, płaskiej doniczce, by łatwiej kontrolować wilgotność podłoża.
  1. Grudnik nie kwitnie, bo jest dla niego za ciepło. Optymalna temperatura uprawy grudnika wynosi około 21 st. C w ciągu dnia i 15–18 st C nocą. Temperatury wyższe hamują kwitnienie grudnika.
  1. Grudnik nie kwitnie, bo dociera do niego zbyt mało światła. Grudnik wymaga stanowiska jasnego, ale nie silnie nasłonecznionego. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza w południe, powodują przebarwienie liści na purpurowo. Grudnik jest rośliną dnia krótkiego – żeby zakwitł potrzebuje bezwzględnie w okresie od września do grudnia 12 godzin ciemności. Trzeba więc zatroszczyć się o to, by w tym czasie nie docierało do niego światło.
  1. Grudnik nie kwitnie, bo zareagował na zmiany warunków uprawy. Gwałtowne zmiany temperatury, wilgotności podłoża, intensywności oświetlenia, a także narażenie na gorące i zimne podmuchy powietrza, mogą skutkować zrzucaniem kwiatów i pąków kwiatowych. W czasie kwitnienie absolutnie nie wolno przesadzać rośliny. Najlepiej też nie przenosić go w inne miejsce. Podczas kwitnienia trzeba grudnikowi zapewnić stabilne warunki i spokój.
grudnik
Autor: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE