Dlaczego grudnik nie kwitnie? Ta mikstura sprawi, że grudnik będzie obsypany kwiatami

2022-11-08 15:39
Grudnik
Autor: GettyImages Aby grudnik tak pięknie kwitł, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki

Grudnik, zwany także kaktusem bożonarodzeniowym, to roślina doniczkowa kwitnąca w okresie zimowym. Zdarza się jednak, że w kolejnym roku nasz grudnik nie kwitnie. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny, że grudnik nie chce kwitnąć i co zrobić, by był obsypany kwiatami.

W ostatnich latach grudnik stał się bardzo popularną rośliną doniczkową. Jego największą ozdobą są piękne kwiaty o kształcie długich dzwoneczków. W okresie kwitnienia roślina jest nimi wręcz obsypana.

Kupując grudnika wybieramy najczęściej okaz pięknie i obficie kwitnący, albo taki, na którym jest mnóstwo zawiązanych już pączków kwiatowych. Roślina przeniesiona do domu zdobi nasze wnętrze w okresie zimowych miesięcy (od listopada do lutego). Potem jednak, jak to w świecie roślin bywa, przekwita. Mamy jednak nadzieję, że w następnym roku, po przejściu właściwego okresu spoczynku, na naszym grudniku znów pojawią się kwiaty i to w dużych ilościach. Niestety, zdarza się, że grudnik nie zakwita ponownie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tego, że grudnik nie kwitnie? I co zrobić, by znów pokrył się kwieciem?

Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia

Grudnik
Autor: GettyImages Zdarza się, że grudnik kwitnie bardzo słabo albo w ogóle nie kwitnie

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Brak kwiatów u grudnika może mieć różne przyczyny - poniżej podajemy najczęstsze.

Grudnik nie kwitnie, bo jest zbyt rzadko podlewany

Grudnik należy podlewać tak często, by nie dopuszczać do całkowitego wyschnięcia podłoża w doniczce. Jeśli między podlewaniami ziemia w doniczce wyschnie, może to doprowadzić do marszczenia się liści, a do tego roślina po przesuszeniu wyjątkowo długo odzyskuje równowagę, co skutkuje miedzy innymi brakiem kwitnienia. Najlepiej podlewać grudnik raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że dla grudnika nie jest dobra również zbyt duża ilość wody w podłożu. Po podlaniu zawsze wylejmy wodę z podstawki.

Jak podlewać zimą pokojowe rośliny doniczkowe? >>>

Grudnik nie kwitnie, bo ma za dużą doniczkę

System korzeniowy grudnika nie jest rozbudowany, dlatego roślina nie potrzebuje dużej ilości podłoża. Grudnik należy uprawiać w małej, płaskiej doniczce, by łatwiej kontrolować wilgotność podłoża.

Grudnik nie kwitnie, bo jest dla niego za ciepło

Optymalna temperatura uprawy grudnika wynosi około 21 st. C w ciągu dnia i 15–18 st C nocą. Temperatury wyższe hamują kwitnienie grudnika.

Grudnik nie kwitnie, bo dociera do niego zbyt mało światła

Grudnik wymaga stanowiska jasnego, ale nie silnie nasłonecznionego. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza w południe, powodują przebarwienie liści na purpurowo. Grudnik jest rośliną dnia krótkiego – żeby zakwitł potrzebuje bezwzględnie w okresie od września do grudnia 12 godzin ciemności. Trzeba więc zatroszczyć się o to, by w tym czasie nie docierało do niego światło.

Grudnik nie kwitnie, bo zareagował na zmiany warunków uprawy

Gwałtowne zmiany temperatury, wilgotności podłoża, intensywności oświetlenia, a także narażenie na gorące i zimne podmuchy powietrza, mogą skutkować zrzucaniem kwiatów i pąków kwiatowych. W czasie kwitnienia absolutnie nie wolno przesadzać rośliny. Najlepiej też nie przenosić go w inne miejsce. Podczas kwitnienia trzeba grudnikowi zapewnić stabilne warunki i spokój.

Grudnik nie kwitnie, bo nie przeszedł okresu spoczynku

Grudnikowi należy zapewnić dwukrotny okres spoczynku - pierwszy od sierpnia do października, drugi po kwitnieniu, czyli na przełomie lutego i marca. W tym czasie roślinę trzeba utrzymywać w niższej temperaturze powietrza (12-15 st. C) i mniejszym oświetleniu, nie nawozić i ograniczyć jej podlewanie.

Aby grudnik pięknie zakwitł pomoże ekstrakt ze skórki banana

Po przejściu okresu spoczynku należy rozpocząć nawożenie grudnika. Możemy użyć gotowych nawozów, przeznaczonych do roślin kwitnących, albo domowych odżywek. Doskonale nadaje się do tego wyciąg ze skórek banana. Aby go przygotować wystarczy skórkę z banana umieścić w litrowym słoiku, zalać ciepłą wodą i odstawić na 1-2 dni. Po tym czasie możemy podlać grudnika powstałym ekstraktem.

Przeczytaj też: Nawóz z bananów - jak wykorzystać skórki bananów do nawożenia roślin

grudnik
Autor: redakcja serwisu
Jak pielęgnować grudnik?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE