Fasolka szparagowa uprawa w ogrodzie. Jak uprawiać fasolę szparagową na strąki

2020-06-08 21:40

Fasola szparagowa to warzywo chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać fasolkę szparagową w przydomowym warzywniku. Uprawa fasoli szparagowej. Odmiany tyczne i karłowe fasoli szparagowej.

Fasola szparagowa to fasola zwyczajna (łac. Phaseolus vulgaris) uprawiana na zielone bądź żółte strąki. Fasola szparagowa zawiera cenne składniki mineralne: wapń, potas, mangan i fosfor, a także witaminy i błonnik pokarmowy. Odmiany o zielonych strąkach mają dużo β-karotenu (prowitaminy A) i witamin C i K. Fasolka szparagowa jest warzywem niskokalorycznym i ma niski indeks glikemiczny.

Odmiany fasoli zwyczajnej dzielimy na tyczne oraz karłowe:

  • odmiany tyczne fasoli szparagowej dorastają nawet do 3 m wysokości i trzeba je uprawiać przy podporach, po których będą się wspinać. Okres wegetacji wynosi 70–100 dni;
  • odmiany karłowe mają krótszy okres wegetacji (60–90 dni) i nie wymagają podpór.
Fasolka szparagowa
Autor: photos.com Zbiory fasolki przeprowadza się, gdy strąki są młode i jędrne

Uprawa fasoli szparagowej - gleba

Gleba dla fasoli szparagowej powinna być ciepła, próchnicza, żyzna, charakteryzująca sę dobrymi stosunkami wodno-powietrznym, o odczynie lekko kwaśnym bądź zbliżonym do obojętnego (pH nie może być niższe od 5,5). Nie należy uprawiać fasoli na glebach zbyt lekkich i o wysokim poziomie wody gruntowej. Fasolę sieje się w pierwszym lub drugim roku po zastosowaniu obornika lub kompostu.

Uprawa fasoli szparagowej - wysiew nasion

Fasola szparagowa to warzywo ciepłolubne, optymalna temperatura do skiełkowania nasion to 15–18 st.C, a podczas uprawy powinna wynosić 20–25 st.C; fasola nie lubi przymrozków. Fasolę szparagową wysiewa się wprost do gruntu od końca maja i w czerwcu, do ciepłej i wilgotnej ziemi w rzędy co 40–45 cm, a w rzędzie gniazdowo po 3–5 nasion co 8–10 cm. Aby zbierać plony dłuższy czas, warto wysiewać fasolkę szparagową kilkakrotnie w odstępach co około 10 dni.

Uprawa fasoli szparagowej - pielęgnacja

Fasolę podczas wzrostu należy nawadniać, ponieważ warzywo to jest wrażliwe na niedobór wody w podłożu. Po wzejściu roślin oraz przed kwitnieniem konieczne jest spulchnienie międzyrzędzi. Do momentu zakrycia międzyrzędzi przez rozrastające się rośliny fasoli niezbędne jest także odchwaszczanie.

Uprawa fasoli szparagowej - zbiór strąków

Strąki fasoli szparagowej wysianej na początku czerwca zbiera się w pierwszej lub drugiej dekadzie sierpnia, a wysianej pod koniec czerwca – na początku września. Strąki zbiera się sukcesywnie co kilka dni.

Fasolka szparagowa
Autor: GettyImages Zbiór strąków fasolki szparagowej powinien przebiegać na bieżąco - to pobudza fasolę do tworzenia kolejnych
Nowa moda, warzywa na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE