Eustoma w doniczce i w bukiecie - dzwonek prerii możesz uprawiać w domu

2019-10-04 13:06
Eustoma
Autor: GettyImages

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflora) nazywana jest dzwonkiem prerii, gdyż w środowisku naturalnym porasta trawiaste obszary Ameryki Północnej. Na szczęście wyselekcjonowano wiele odmian, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach – w domu. Jakie warunki należy zapewnić tej roślinie?

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflora) to roślina jednoroczna lub krótkowieczna bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Nazywana jest japońską różą lub dzwonkami prerii. Ma wzniesione, rozgałęzione pędy pokryte lancetowatymi liśćmi, ciemnozielonymi ze srebrzystym połyskiem. Eustoma zakwita najczęściej pod koniec wiosny lub na początku lata. Kwitnienie utrzymuje się aż do września.

Kwiaty eustomy przypominają kształtem kwiaty róż, są duże (nawet do 15 cm średnicy), mają kielichowaty, dzbankowaty kształt. Mogą być jednokolorowe lub wielobarwne (w bogatej palecie barw). Tworzą wiechowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty rozwijają się kolejno po sobie. Roślina wytwarza od kilku do kilkudziesięciu kwiatów.

>> Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty

Pomysłowa doniczka na kwiaty domowe.

Jak uprawiać eustomę?

  • Światło dla eustomy

Roślinę zaleca się uprawiać w miejscach względnie słonecznych lub lekko zacienionych. Może być ustawiana na parapetach okien wystawy wschodniej i zachodniej. Nie lubi bezpośredniego, prażącego słońca, więc z wystawy południowej lepiej zrezygnować. W takim pomieszczeniu można ją natomiast uprawiać w pewnym oddaleniu od okna. Na parapecie okna skierowanego na północ eustoma będzie kwitła mniej obficie. W czasie upałów – przy nadmiernym promieniowaniu słonecznym – rośliny powinno się osłaniać, np. przyczepiając do szyby kartki papieru.

  • Temperatura dla eustomy

Optymalna temperatura powietrza w sezonie wynosi 18-22 st. C, zimą roślina woli gdy jest chłodniej (nawet 10-12 st. C).

  • Podłoże dla eustomy

Eustoma lubi podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe i przepuszczalne. Optymalny odczyn jest zbliżony do obojętnego. Uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych warto wymieszać z piaskiem (np. w proporcji 4:1). Ponadto na dnie donicy (na dnie której koniecznie muszą być otwory) powinno się usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu. Może to być keramzyt, żwir, pokruszona cegła, kamienie lub drobne fragmenty glinianej donicy.

Pielęgnacja eustomy w doniczce

  • Podlewanie eustomy

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie eustomy jest racjonalne, zrównoważone podlewanie. Rośliny nie można podlewać zbyt rzadko (ryzyko utraty kwiatów i więdnięcia) ani zbyt często (porażenie przez choroby grzybowe, żółknięcie liści). Nie wolno zalewać korzeni (to jednocześnie powód, dla którego powinno się stosować drenaż). Podlewanie powinno być umiarkowane. Wykonuje się je wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Częstotliwość zależy od warunków i pory roku. Optymalna jest odstana, miękka woda.

  • Nawożenie eustomy

Nawożenie powinno być względnie intensywne. Wykonuje się je od wiosny do końca kwitnienia, średnio co dwa tygodnie. Dla obfitości wytwarzania kwiatów najlepiej wykorzystywać nawozy z mniejszą zawartością azotu a większą fosforu i potasu. Dobre są również nawozy humusowe. Nadmierne nawożenie i zbyt duże dawki nawozów mogą doprowadzić do wystąpienia chorób a także zasolenia podłoża.

  • Choroby i szkodniki eustomy

Eustoma może być porażana przez choroby wirusowe. Ze szkodników zagrażają jej głównie mszyce, przędziorek i wciornastki. Profilaktycznie można ją pryskać ekologicznymi preparatami, np. opartymi na bazie czosnku. Nie można przy tym moczyć kwiatów. Regularnego zraszania nie lubi. W przypadku wystąpienia pleśni na wierzchniej warstwie gleby (powód – zbyt mokro lub słaba jakość podłoża) problem można rozwiązać przez wysypanie cynamonem.

  • Rozmnażanie eustomy

Eustomę można rozmnażać przez wysiew nasion pod koniec zimy (najlepiej do pojemników przykrytych folią perforowaną). Niestety rośnie wolno i wymaga wzmożonej opieki. Rozmnażanie wegetatywne, np. przez sadzonki pędowe udaje się rzadko. Tak pozyskane eustomy bardzo słabo ukorzeniają się. Po kwitnieniu roślinę najczęściej wyrzuca się (w zdecydowanej większości przypadków nie zakwita drugi raz).

Eustoma
Autor: GettyImages Estoma znakomicie nadaje się na kwiat cięty - charakteryzuje ją duża trwałość po ścięciu

Zastosowanie eustomy

Eustoma w doniczce to efektowna ozdoba wnętrz – najczęściej salonów, czasem także kuchni. W tym ostatnim przypadku trzeba uważać, gdyż roślinie mogą przeszkadzać wyziewy z kuchenki. W wielu krajach eustomy uprawia się jako rośliny ogrodowe – tworzą barwne rabaty. Eustoma wielkokwiatowa nadaje się na kwiat cięty, to ceniona dekoracja wazonu. Długo zachowuje świeżość. W tym celu wykorzystuje się egzemplarze wysokie. Służy także do tworzenia bukietów ślubnych, wianków komunijnych i butonierek. Jednocześnie może być dobrym prezentem.

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE