Czystek – roślina ozdobna i lecznicza. Właściwości lecznicze czystka

2014-12-04 10:56 Katarzyna Józefowicz

Czystek to nie tylko ozdobny krzew, ale także roślina lecznicza. Poznaj właściwości lecznicze czystka. Na jakie schorzenia polecane są preparaty z czystka.

Należący do rodziny posłonkowatych czystek (łac. Cistus), to rodzaj wiecznie zielonego, kwitnącego krzewu, którego ojczyzną są tereny leżące w obszarze Basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Zachodniej. Do rodzaju zaliczanych jest ponad 50 gatunków roślin, z których kilka ma bardzo cenne właściwości lecznicze. Należą do nich między innymi: czystek żywicowy lub inaczej ladanowy (Cistus ladanifer), czystek wawrzynolistny, nazywany też laurolistnym (Cistus laurifolius), czystek szary znany również jako siwy (Cistus × incanus) i czystek kreteński (Cistus creticus).

Przeczytaj też: Czystek – gatunki i odmiany czystka, zasady uprawy

Czystek – właściwości lecznicze

Liście oraz pędy wymienionych gatunków czystka zawierają między innymi flawonoidy i kwasy fenolowe, a także olejki eteryczne i żywice (m.in. labdanum). Z roślin uzyskuje się olejki eteryczne oraz ziele, wykazujące silne działanie bakteriobójcze, odkażające, powlekające, grzybobójcze (olejek) i przeciwzapalne oraz lekkie działanie przeciwbólowe. Najsilniej działający i najbardziej wartościowy olejek uzyskuje się z czystka żywicowego (obecnie badane są nawet jego potencjalne właściwości antynowotworowe i przeciwcukrzycowe), natomiast z pozostałych gatunków pozyskuje się głównie ziele (liście i pędy), przeznaczone między innymi do produkcji herbatek ziołowych.

Na jakie schorzenia polecane sa preparaty z czystka

Preparaty z czystka poleca się głównie osobom cierpiącym na częste infekcje bakteryjne i wirusowe takie jak angina, przeziębienie, grypa. Ziele czystka pomaga również zwalczyć stany zapalne błony śluzowej gardła, krtani i jamy ustnej oraz łagodzi objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Czystek jest także polecany przy zaburzeniach miesiączkowych, nieżytach układu pokarmowego, zakażeniach układu moczowego oraz w leczeniu stanów zapalnych stawów. Wykorzystuje się go również jako środek wspomagający gojenie się ran i leczenie różnego rodzaju chorób skóry (m.in. atopowe zapalenie skóry, trądzik). Czystek wykazuje również właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Olejek z czystka ma także zastosowanie w kosmetyce, gdzie jest wykorzystywany między innymi przy produkcji perfum, jako substancja utrwalająca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE